Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 19 kwie 2018, 16:20Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Postacie z Gwiezdnych Wrót
Post: 12 sty 2011, 19:04 
Wojownik
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 20 gru 2010, 22:28
Posty: 135
[SIZE="5"][b]Asgardzi[/SIZE]
[/B]
* Thor (Bóg piorunów)- Naczelny dowódca floty Asgardu. Jego świadomość co jakiś czas przenoszona jest do sklonowanego ciała. Thor jest bardzo przychylny Ziemi. Nawiązał ścisły kontakt SG-1 z O'Neillem który określa mianem kumpla, z Carter z którą przyszło mu raz współpracować w obronie jednej z planet Asgardu. Szybko działa i ma zawsze jakiś określony plan, którego się trzyma.

Pierwszy kontakt z Thorem SG-1 nawiązało już w 1998 roku w Komnacie Mocy Thora, potem spotkamy go rok później gdy zaproponował włączenie Ziemi w Traktat Planet Chronionych przed Goa'uldami. Dzięki niemu Ziemia uniknęła ataku odwetowego. Dzięki wprowadzeniem wiedzy Pradawnych w O'Neilla Asgardczycy dostrzegli ogromny potencjał ludzkości. Kod genetyczny pułkownika został zabezpieczony. Thor więc wszystkie rozmowy prowadził z O'Neillem uważając go za przedstawiciela swojego gatunku. Thor pomagał także w schwytania agentów NID działającego poza Ziemią. Na przełomie 1999/2000 roku statek Thora zostaje przejęty przez replikatory i skierowany na Ziemie. Gdy statek znalazł się na orbicie Thor przetransportował Jacka, aby zniszczył statek z nimi na pokładzie. Ostatecznie problem został rozwiązany. W trakcie tej akcji Thor był na skraju śmierci. Po ewakuacji na jedną z planet jego ciało zostało zabrane przez Asgard. Parę dni później Thor przybył na Ziemię przez wrota, prosząc o pomoc w odparciu ataku na planetę Asgardu która jest kluczem do przetrwania ich rasy. Wraz z Carter udaje się opracować plan planu która za pomocą którego pokonują replikatorów. W 2001 roku Anubis porwał Thora i pobrał całą jego wiedzę. SG-1 udało się go uratować, jednak zapadł on w śpiączkę. Jednak okazało się że Anubis przeniósł jego świadomość w system jego statku. Spowodowało to, że Thor przejął sterowanie nad nim i statek pojawił się na orbicie Ziemi. Drużynie SG-1 udało się wydobyć z komputera statku świadomość Thora i przekazać je Asgardowi. Pół roku później Thor prosi o pomoc w ostatecznym pokonaniu replikatorów.Thor w zamian za pomoc pomaga w rozwiązaniu kryzysu dyplomatycznego gdy Kinsey chciał wykorzystać ujawnienie programu Stargate innym krajom do przejęcia władzy nad SGC przez NID. Następnie Thor nadzorował proces ostatecznego zniszczenia replikatorów poprzez wciągnięcie ich w czarną dziurę. W parę miesięcy później Thor podarował Ziemi silniki hiperprzestrzenne i wraz z O'Neillem spotkał się z prezydentem USA. Przed tą wizytą uczestniczył w procesie kamuflowania dowodów przedstawianych przez Colsona dotyczących istnienia obcych.

* Heimdall (Strażnik mostu Bifrost)- NaukowiecAsgardu który pracował nad genetyczną historią przodków, która miała pomóc ocalić jego rasę przed wymarciem. Badania prowadził w galaktyce Droga Mleczna z dala od replikatorów na jednej z planet chronionych przez Asgard. Niestety planeta została wykorzystana przez Anubisa do sprawdzenia wytrzymałości osłon na ostrzał Asgardu. W wyniku tego Thor został porwany, a placówce groziło niebezpieczeństwo. Na ratunek przybyło SG-1. Wraz z Hemidall uratowali oni materiał badawczy i samego Thora.
* Loki (Bóg podstępu i oszustwa)- GenetykNaukowiec Asgardu poszukujący rozwiązania genetycznego problemu Asgardu, jest odpowiedzialny za porwanie ludzi na Ziemi, którego badania nie zostały usankcjonowane przez Wysoką Radę. Loki porywał ludzi na pokład statku znajdującego się na orbicie. Badania zostały przerwane do czasu, gdy Asgard był zajęty problemem replikatorów, porywa Jacka O'Neilla, który według Thora jest następnym krokiem w ewolucji ludzi. DNA O'Neilla zostało zabezpieczone przez Asgard, klon Jacka był młodszy o kilkadziesiąt lat.
* Aegir (Władca mórz)- Dowódca Walhali głównego statku obronnego Orilly
* Kvasir (Bóg mądrości)- Naukowiec
* Hermiod (Posłaniec bogów)- Inżynier
* Freyr (Bóg urodzaju i płodności)- Członek Wysokiej Rady Asgardu i protektor planety K'Tau. Jest bardzo formalny, sztywny, dbający o dobro Asgardu i ludzkości. Freyr przybywa do SGC w momencie gdy Asgardowie sądzili że Thor zginął na swoim statku po tym jak został on zaatakowany przez Anubisa. Po uratowaniu Thora przez SG-1, przybył on z trzema statkami w krytycznym momencie gdy w pościg za statkiem SG-1 wyruszył Anubis.

[SIZE="5"]Ludzie z Atlantydy [/SIZE]
* Elizabeth Weir – postać grana przez Torri Higginson (Gwiezdne wrota: Atlantyda), Jessicę Steen (Gwiezdne wrota). Specjalistka od polityki międzynarodowej, uczestniczyła w zebraniach Narodów Zjednoczonych. W 2004 roku prezydent Henry Hayes powierzył on jej dowództwo nad SGC. Była zszokowana gdy poznała tajemnicę programu. Po awansie Jacka O'Neilla przeniesiona do placówki Pradawnych na Antarktydzie, musiała tam pogodzić interesy wielu krajów. Gdy Daniel odkrył położenie zaginionego miasta Atlantydy, powierzono jej dowództwo nad ekspedycją. Daniel na podstawie jej prac stworzył zarysy traktatu Tok'Ra - Ziemia. Zna pięć języków. Przeciwniczka używania siły. Pozostawiła na Ziemi partnera o imieniu Simon.
* John Sheppard – to fikcyjna postać z fantastycznego świata Stargate Atlantis, grana w serialu przez Joe Flanigana.

Major Sił Powietrznych USA, utalentowany pilot, który dowodzi sztandarową drużyną rekonesansową ziemskiej bazy na Atlantydzie. Do misji przyłączył się po tym jak brawurowo manewrował helikopterem z generałem O'Neill na pokładzie unikając ataku przypadkowo wystrzelonej drony – broni Pradawnych. Z jego akt wynika, że zdarza mu się nie przestrzegać rozkazów dowódcy. Podczas misji w Afganistanie złamał bezpośredni rozkaz i samodzielnie pilotował helikopter, ratując dwóch żołnierzy uwięzionych za linią wroga. Generał O'Neill osobiście namówił go do wzięcia udziału w podróży na Atlantis szczególnie po tym, jak okazało się, że Sheppard ma wrodzoną umiejętność intuicyjnego sterowania technologią Pradawnych. W pierwszych dniach działalności w galaktyce Pegaza po śmierci pułkownika Marshall Sumner, którego zabił osobiście gdy groziła mu nieunikniona, powolna śmierć z rąk Strażniczki Wraith został oficerem dowodzącym w bazie.

Na rozkaz dr Weir rozpoczął poszukiwania modułu zasilającego (ZPM) wraz ze swoją drużyną, w skład której weszli doktor Rodney McKay, wojowniczka Teyla Emmagan i porucznik Aiden Ford. Po uzależnieniu od enzymu Wraith i uposzczeniu Atlantis przez Forda, w drużynie zastąpił go Ronon Dex

Sheppard w pojedynkę odparł atak żołnierzy Genii, którymi dowodził Acastus Kolya.* Ronon Dex – postać grana przez Jasona Momoa. Urodzony w galaktyce Pegaza, walczył w obronie jednej z jej planet przed atakiem Widm. Został pojmany, torturowany, zaimplantowany i w końcu wypuszczony, aby ku uciesze Widm uciekać przed pościgiem niczym zając przed myśliwym. Ronan uciekał przed tropiącymi go Widmami od siedmiu lat. W chwili poznania członków ekspedycji Atlantis jego życie zmieniło się bezpowrotnie. Teraz współpracuje z drużyną Atlantis, stanowiąc niezwykle udany dodatek do grupy, której celem jest eksploracja galaktyki i szukanie potencjalnych sprzymierzeńców, omijanie ewentualnych niebezpieczeństw i w szczególności ataki na Wraith.
* Rodney McKay- fikcyjna postać z fantastycznego świata Stargate: Atlantis, grana w serialu przez Davida Hewletta; astrofizyk.


Jako dziecko chciał być pianistą, ale jego nauczyciel wprost powiedział że nie ma poczucia piękna. Uciekł on do nauki myśląc że to dobra ucieczka od tego co wcześniej robił, ale odkrył że to też sztuka. Stacjonował w strefie 51 i figurował na liście płac Sił Powietrznych. Pracował na modelu komputerowym wrót z Antarktydy. Pierwszy raz okazję do zobaczenia wrót miał w 2001 roku podczas kryzysu utknięcia Teal'ca we wrotach. Wtedy to został przedstawiony Sam Carter i korzystał on z tego kryzysu do zaistnienia. Jednak jego podejście, które zakładało że Teal'c już nie żyje nikomu w SGC, a tym bardziej SG-1 się nie podobało. Po tym wydarzeniu został wysłany do Rosji by nadzorować projekt ich nowego reaktora naquadah. Powrócił ponownie podczas ataku Anubisa przez wrota by pomóc rozwiązać problem. Jednak jego pierwsza analiza problemu więcej wyrządziła szkód niż korzyści. Mimo to udowodnił podczas drugiej próby swoją przydatność co też major Carter doceniła.

Nowym etapem dla MacKay'a było przydzielenie go do ekipy naukowców pracujących pod rozkazy doktor Weir w placówce Pradawnych na Antarktydzie. MacKay został głównym ekspertem od technologii Pradawnych którego wiedza podczas misji na Atlantis była coraz bardziej pogłębiana. Do ekspedycji dołączył z pewnym wyrazem grymasu na twarzy ponieważ po raz pierwszy musiał przejść przez wrota i radzić sobie z sytuacją w terenie. Niewątpliwie zmieniło to jego charakter, ale mimo to dalej jest nieraz bezczelnie szczery i bezpośredni w przekazywaniu swojego często podkreślające złe aspekty sytuacji poglądu. Jako pierwszy poddał się wynalezionej przez doktora Beckett'a terapii genowej, dzięki której uzyskał możliwość korzystania z technologii pradawnych.

Rodney McKay wystąpił również w kilku odcinkach Stargate SG-1: 48 Hours, Redemption 1, Redemption 2, The Pegasus Project, The Road Not Taken.

* Teyla Emmagan – postać grana przez Rachel Luttrell. Córka Tagana - przywódcy Athosian po którym przejęła rolę. Uczestniczyła w wielu negocjacjach handlowych z mieszkańcami innych planet. Ostrożna w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Mimo to natychmiastowo zaufała Sheppardowi. W wyniku wizyty ekipy Atlantis Widma zaatakowali jej planetę, ona i jej ludzie znaleźli schronienie na Atlantis. Teyla jest silnym i zwinnym wojownikiem. Gdy jej ludzie opuścić miasto ona pozostała w drużynie, która odwiedza kolejne planety będące źródłem cennych informacji. Utrzymała ona w tajemnicy nie do końca dyplomatyczne spotkanie Shepparda z przedstawicielem jednej z planet. Przodkowie Teylay byli poddawani eksperymentom przeprowadzonych przez Widma, w wyniku których mieli oni zdolność rozmowy telepatycznej z nimi samymi. Stwarza on jednak niebezpieczeństwo ponieważ podczas podsłuchiwania Widm ciało Teyli może zostać przejęte.
* Carson Beckett – postać grana przez Paula McGilliona. Szef medyczny ziemskiej ekspedycji Atlantis. Pochodzi ze Szkocji, odkrył w placówce na Antarktydzie u niewielkiej części populacji ludzi na ziemi gen pozwalający na posługiwanie się technologią Pradawnych. On sam ten gen posiada jednak boi się posługiwać ich technologią. Podczas badań na Antarktydzie przypadkowo wystrzelił dronę Starożytnych w helikopter z O'Neillem na pokładzie. Stworzył serum pozwalające każdej osobie operować technologią Pradawnych. Niejednokrotnie jego wiedza pomogła rozwiązać problem. Pomagał w badaniach których celem było stworzenie substancji uodparniającej ludzi na siły wysysające Widm. W odcinku Sunday ginie na skutek eksplozji.
* Steven Caldwell– postać grana przez Mitch Pileggi. Dowódcą BC304: Dedal, który pomaga Atlantis w galaktyce Pegaza. Siły Powietrzne typowały go do przejęcie dowództwa nad Atlantis jednak twarde stanowisko dr. Weir spowodowało że plany te nie zostały zrealizowane.
* Aiden Ford – postać z serialu grana przez Rainbow Sun Francksa. Członek drużyny Sheppard'a. Młody, posiadający doświadczenie w podróżach przez wrota. Stacjonował w bazie na Antarktydzie. Posiada zabawny charakter, oddany dowódcy; zachowuje zimną krew gdy trzeba. Specjalista od taktyki i broni.
W czasie obrony Atlantydy przed atakiem Widm wpadł do oceanu[1]. W tym czasie wojownik Widm próbował wyssać z niego energie życiowe, lecz na skutek wybuchu obydwaj wpadają do oceanu. Po bitwie okazuje się, że obcy wstrzyknął porucznikowi cały zapas enzymu, który miał utrzymać go przy życiu w czasie żerowania. Ford otrzymuje niezwykłą siłę, lecz enzym powoduje niestabilność emocjonalną, przez co Aiden ostatecznie ucieka z Atlantydy skoczkiem.
* Dr Jennifer Keller – postać grana przez Jewel Staite. Jennifer pojawiła się w trzecim sezonie jako postać epizodyczna. W piątym sezonie jest jedną z głównych bohaterów. Dr Keller jest genialnym, młodym naukowcem, i członkiem Ekspedycji od 2007 roku. Po śmierci dr. Becketta jest tam głównym lekarzem. Początkowo nieśmiała, ale okazała się bardzo odważna.
* Radek Zelenka - postać grana przez Davida Nykla. Radek jest naukowcem pochodzącym z Czech i członkiem Ekspedycji z Ziemi do starożytnego miasta Atlantyda w galaktyce Pegaza. Jego wiedza na temat starożytnej techniki dorównuje wiedzy Rodneya, z którym rywalizuje. Zelenka według pierwszych rozmyślań miał wystąpić tylko w sezonie 1, w odcinku "38 minut". Jednak został i grał konkurencję dla dr. McKay'a.
Od początku Stargate: Atlantis producenci szukali aktorów do gry nie-amerykanów, do przedstawienia współpracy między różnymi narodami i innych grup ludzi w obcym środowisku.
Zelenka został ponownie "wprowadzony" w połowie sezonu 1., w finale "The Storm". Gdy płk Samantha Carter(Amanda Tapping) zastępuje dr Elizabeth Weir(Torri Higginson) w dowództwie nad Atlantydą, naciskała na współpracę Zelenki z McKay'em.
* Evan Lorne - postać grana przez Kavana Smitha. Lorne to major Sił Powietrznych USA. Uczestnik wielu misji, często jako dowódca własnego oddziału. Posiada gen umożliwiający posługiwanie się technologią Pradawnych. Jego hobby to malarstwo.

[SIZE="7"]Załoga SGC[/SIZE]

[SIZE="5"][b]Drużyna SG-1[/SIZE][/B]
* Jonathan "Jack" O'Neill – postać grana w filmie Gwiezdne wrota przez Kurta Russella, a w serialu Stargate SG-1 przez Richarda Deana Andersona.
O'Neilla poznajemy krótko po tym jak jego syn śmiertelnie postrzelił się z broni służbowej ojca. Z tego powodu O'Neill godzi się wziąć udział w misji przejścia przez gwiezdne wrota, gdyż uważa to za misję samobójczą. W serialu przez pierwsze 7 sezonów w randze pułkownika, później otrzymał awans do stopnia generała brygady. Jest dowódcą drużyny SG-1, a po nominacji na generała został dowódcą SGC. Gościnnie postać ta wystąpiła w serialu Stargate Atlantis.
* Samantha Carter (Sam) – grana przez Amandę Tapping. Urodzona 29 grudnia 1968, drugo-dowodząca SG-1. Pełni rolę eksperta z dziedziny teoretycznej astrofizyki, jest liderem w dziedzinie technologii wrót i tuneli czasoprzestrzennych. Opracowała komputer wybierający współrzędne (odpowiednik DHD). Jest odważna i oddana sprawie oraz członkom drużyny. W 1999 roku awansowana na majora, w 2004 roku wraz z promocją na stopień podpułkownika została dowódcą SG-1. Później awansuje na pełnego pułkownika i zostaje dowódca ekspedycji Atlantis. Na początku 5. sezonu Atlantis wraca na ziemie aby pozbyć się ostatnigo Goa'ulda Baal'a (wydarzenia ukazane w Stargate: Continuum). Przez krótki czas była nosicielem Tok'ra Jolinar.
* Daniel Jackson – postać grana w pełnometrażowym filmie przez James Spader w serialu Stargate SG-1 Michael Shanks. Daniel Jackson jest specjalistą w dziedzinie archeologii i kultury starożytnego Egiptu i to właśnie dzięki jego umiejętnościom udaje się uruchomić Gwiezdne wrota, gdyż jako jedyny potrafił prawidłowo odszyfrować znalezione z wrotami egipskie napisy hieroglificzne. Jest on także utalentowanym lingwistą znającym ponad 23 języki, łącznie z językami obcych ras takich jak Pradawni czy Goa'uld. Po zniszczeniu Ra na Abydos, Daniel postanawia zostać na tej planecie i bierze ślub z Sha'uri (w serialu Sha're). Jednak kiedy Apofis porywa ją, wraca na Ziemię i zostaje członkiem grupy SG-1. Dzięki pomocy Omy Desali ascendował, jednakże za ingerencje w "zwykłym" świecie zostaje odesłany.
* Teal'c – postać grana w serialu telewizyjnym przez Christophera Judge'a. Jego imię oznacz siłę. Teal'c to silny, godny zaufania wojownik Jaffa z planety Chulak. Poznajemy go jako pierwszego przybocznego Apofisa. Przyłączył się do SG-1 wierząc, że mogą oni pokonać Goa'uldów, o których posiada sporo informacji. Ma ponad 100 lat i podczas służby Goa'uldom poznał wiele języków, ras i technologii. Ma syna o imieniu Rya'c. Jego nauczycielem, a zarazem serdecznym przyjacielem jest mistrz Bra'Tac. Marzeniem ich obu jest wyzwolenie Jaffa spod władzy Goa'uld.
* Cameron Mitchell – postać grana w serialu Stargate SG-1 przez Bena Browdera. Dowódca eskadry F-302, która uczestniczyła w bitwie na Antarktydzie. Mitchell w ostatnim momencie uratował statek SG-1 przed zniszczeniem przez jednego z Alkesh, w wyniku czego rozbił się i został ciężko ranny. Po przejściu ciężkiej rehabilitacji, mógł sobie wybrać stanowisko jakie chciał, dlatego dołączył do SG-1.
* Vala Mal Doran – postać grana przez Claudię Black. Wykorzystująca każdą okazję łowczynię nagród, dla której najważniejsze jest pragnienie przygody i zdobywanie skarbów, często nie zważająca na los innych. Wykorzystywała często swoje piękno do zdobycia korzyści.
Gdy była zaręczona została nosicielką Goa'ulda Ketesh, który był czczony przez ludność kilku planet. Gdy Tok'ra uwolniła Valę od symbionta, jej lud złapał ją i torturował za wszystkie krzywdy, które im Ketesh niegdyś wyrządziła. Vali udało się jej uciec na jedną z planet, gdzie wykorzystując wizerunek swojego byłego pasożyta Goa’uld odgrywała rolę bogini przed mieszkańcami planety. Wydobywali dla niej naqudah, którym handlowała z przemytnikami. Kradła również statki by nimi handlować. W jednym z takich pirackich akcji przejęła ziemski statek Prometeusz, gdzie nawiązała znajomość z Danielem. Pomogła jednemu z najlepszych przemytników znaleźć schronienie w przebraniu mnicha, gdy nie mógł się już wywinąć swoim wierzycielom. Pół roku później po obaleniu Goa’uld przybyła do SGC z tajemniczą tabliczką mówiącą o skarbie ukrytym na Ziemi. Jest matką Adrii - głównodowodzącej wojsk Ori.
* Jonas Quinn – postać grana przez Corina Nemeca. Pochodzi z państwa Kelowna na planecie Langara. Zastępuje Daniela Jacksona w SG-1 przez jeden rok. Ma zdolność przyswajania dużej ilości wiedzy. Gdy Jackson ratował Kelowne on stał bezczynnie, nie wpłynął też na ujawnienie prawdy o tym wydarzeniu. Fakt ten wyrobił mu złą opinię w SG-1. Aby się zrehabilitować Jonas wykradł porcje naquadrii z rodzinnej planety i przekazał ją Ziemi. W ramach dalszych prób rehabilitacji, zaczął czytać każdy przydatny tekst w bazie, by dowieść że jest warty dołączenia do drużyny. Przyłączając się do SG-1 chciał zwiększyć szansę uchronienia jego planety od Goa'uldów. Podczas pobytu w SG-1 podejmował szybkie decyzje na korzyść drużyny. Przygotowywał się do każdej misji ze sporym zaangażowaniem.
Jonas odkrył, że jest wyjątkowy, gdy Nirrti zbadała jego DNA w urządzeniu do manipulacji genetycznych stworzonym przez Pradawnych. Posiadana nadzwyczajne zdolności pamięci fotograficznej i wyłapywania szczegółów. Nirrti chciała go przeobrazić w hok'taur i zrobić z niego nosiciela.
Pod koniec swojego pobytu z SG-1 został schwytany przez Anubisa, który wszczepił Jonasowi implant służący do kopiowania wiedzy do komputera Goa'uldów. Anubis dowiedział się o istnieniu naquadrii i poznał lokalizację planety Jonasa. Po tym jak udało mu się uratować jego planetę od Anubisa, Jonas powrócił na swoją planetę by przewodniczyć Połączonemu Zgromadzeniu rządów swojej planety.

[SIZE="5"]Generałowie [/SIZE]


* Generał W.O. West – postać z filmu Gwiezdne Wrota grana przez Leona Rippya. Poprzednik generała Hammonda na stanowisku dowódcy SGC. Pojawia się w oryginalnym filmie Gwiezdne wrota z 1994 roku, grany przez Leona Rippy'ego. To on reaktywował do czynnej służby pułkownika Jacka O'Neill'a i wysłał jego wraz z dr Danielem Jacksonem na pierwszą misję przez wrota do Abydos.
* George Hammond – postać grana przez Dona Davisa. Odpowiada bezpośrednio przed prezydentem i szefami sztabów. Pomimo nacisków by użyć jego pozycji w celu wykonania misji takich jak kradzież obcych technologii pozostał przy utrzymywaniu przyjaznych kontaktów i poszukiwaniu sojuszników wśród obcych ras. Był dowódcą SGC (2001-2004) przez siedem lat oraz odpowiadał za koordynowanie misji drużyn SG. Żona Hammonda zmarła na raka trzy lata przed rozpoczęciem programu Stargate. Generał czekał już tylko na emeryturę, gdy bazę zaatakowali Jaffa Apofisa. Jednak po tym incydencie Hammond pozostał na stanowisku dowódcy. Pierwszą podróż przez wrota odbył w rok po ataku podczas negocjacji zwolnienia SG-1. W 2004 roku zwolniony ze stanowiska i awansowany. Przydzielony został do nadzorowania programów dotyczących bezpieczeństwa Ziemi. Jego miejsce zajął Jack O'Neill.
* Hank Landry – postać grana w serialu przez Beau Bridgesa. Emerytowany generał, który powrócił do służby na stanowisko dowódcy SGC. Zastąpił swojego przyjaciela Jacka O'Neilla.

[SIZE="5"]Lekarze [/SIZE]

* Janet Fraiser – postać grana przez Teryl Rothery. Jest specjalistką od rzadkich, egzotycznych chorób zdolna w każdej chwili do udzielenia pomocy. Mając dostęp do larwy Goa'ulda Teal'ca zdobyła doświadczenie przy utrzymywaniu przy życiu symbionta. Nie boi się użyć swej pozycji by inni oficerowie nie wymigali się od badań. Adoptowała i wychowywała jedyną ocalałą osobę z planety Hanka - jedenastoletnią dziewczynkę Cassandrę. Janet zrobi wszystko by uratować życie swoim pacjentom. Wiele razy pomagała innym dobrą radą ale także poradą medyczną i chęcią niesienia pomocy. W imię tych wartości oddała własne życie niosąc pomoc rannemu żołnierzowi na polu walki. Była wielkim przyjacielem drużyny SG-1, a szczególnie Sam.
Janet wstąpiła do armii między ślubem a rozwodem. Przeszła trening z broną palną, ale nie używała jej często do czasu incydentu przejęcia bazy przez Hathor, podczas którego Fraiser i reszta kobiet odzyskała kontrolę nad SGC. Gdy Nirrti przebywała w celi posiadając informacje, które mogły pomóc Cassandrze wyzdrowieć z choroby genetycznej, Janet uśpiła strażnika i groziła Goa'uldowi bronią żądając informacji. Janet miała alergię dlatego brała leki przeciwhistaminowe. Fakt ten raz był decydujący podczas rozwiązania problemu zarazy panującej w SGC. Posiadała swoją własną drużynę SG, z którą nie raz wyruszała na inne planety. Zginęła ratując życie postrzelonemu przez Jaffa żołnierzowi. Potem widzimy ją jeszcze raz w 9 sezonie kiedy SG-1 z różnych wymiarów trafiają do tego "naszego".
* MacKenzie – postać grana przez Erica Schneidera. Psychiatra, członek personelu medycznego SGC, który nie posiada biura na jej terenie. Posiada doświadczenie w dziedzinie hipnozy i psychiatrii. Jego zdolności pozwolił mu wyjawić prawdę o śmierci Daniela. Leczył schizofrenię Daniela, gdy ten został zainfekowany wynalazkiem Machellego.
[SIZE="5"]Pozostałe[/SIZE]


* Charles Kawalsky – grany w filmie przez Johna Diehl'a (tam był podpułkownikiem) a w serialu przez Jay'a Acovone (tam był majorem). Był drugim oficerem po O'Neill'u w pierwszej misji na Abydos. Po powrocie do domu, Kawalsky i reszta uczestników misji decydują się nie opowiadać co tak naprawdę miało miejsce podczas wyprawy przez wrota. W pierwszym odcinku serialu Gwiezdne wrota, Kawalsky towarzyszy O'Neillowi w podróży na Abydos. Po powrocie zostaje przydzielony, jako dowódca, do SG-2. Podczas misji na Chulak razem z SG-1, Kawalsky zostaje nosicielem młodego Goa'ulda, który zaczyna przejmować nad nim kontrolę. Kawalsky umiera w następnym odcinku, gdy pomimo operacji Goa'uld przejmuje całkowitą kontrolę. Mimo wszystko postać Kawalsky'ego powraca w kilku następnych odcinkach jako postać z innego wymiaru lub wirtualnej rzeczywistości.
* Walter Harriman (Walter) – postać grana przez Gary'ego Jonesa. Sierżant, technik odpowiedzialny za wybieranie współrzędnych oraz prace pomieszczenia kontrolnego wrót. Uczestniczył w misji zniszczenia statku Anubisa, towarzyszył Hammondowi podczas pobytu na Prometeuszu. Był asystentem O'Neilla gdy ten był dowódcą SGC.
* Catherine Langford – naukowiec i córka znanego archeologa, który w 1928 roku w Gizie odkrył Gwiezdne wrota, lecz nie był w stanie zrozumieć ich przeznaczenia. Dr Langford wciąga dr Daniela Jacksona w program Gwiezdnych wrót, dzięki czemu udaje się je uruchomić.
-Postać występuje zarówno w filmie pełnometrażowym z 1994 roku, jak i w serialu Stargate SG-1.
- Postać była grana aż przez pięć aktorek.

[SIZE="7"]Jaffa[/SIZE]
* Bra'tac grany przez Tony'ego Amendolę, to jedna z najważniejszych postaci w świecie Jaffa i zarazem jedna z najczęściej powracających postaci, która jednocześnie nie jest członkiem SGC. Domem Bra'taca jest Chulack gdzie trenował swoich uczniów wpajając im ideologie iż Goa'uldowie nie są bogami. Bra'tac jest przyjacielem oraz byłym mistrzem Teal'ca. Był też Pierwszym Przybocznym Apofisa oraz Klorela. Był jednym z pierwszych, w swoich czasach, którzy zdali sobie sprawę z tego że Goa'uldowie nie są bogami. Wyrzekł się lojaności wobec nich i otworzył oczy Teal'cowi. Początkowo nieufny wobec Tau'ri, szczególnie wobec Jacka O'Neill'a. Z czasem Bra'Tac zaczyna ufać ludziom i ich szanować, udziela SGC cennych taktycznych informacji. Jako pierwsi wraz z Teal'ciem zażył tritonium które od tamtej chwili zastępuje symbionta. Po uzyskaniu przez Jaffa wolności zasiadał w ich Radzie. Traktuje Teal'ca jak syna, dbał o jego rodzinę, chronił jego żonę, szkolił jego syna.
* Teal'c- postać grana przez Christophera Judge'a. Teal'c to wojownik Jaffa z planety Chulak oraz jeden z pierwszych przybocznych Apofisa. (Więcej informacji u góry)


* Ishta (w sanskrycie "Ukochana" lub "Największa"), to przywódczyni ruchu Hak'tyl złożonego z kobiet Jaffa i obiekt miłosnego zainteresowania Teal'ca. Jej była pozycja Najwyższej Kapłanki Świątyni Goa'ulda Moloca umożliwiała jej, przez wiele lat sprowadzanie w sekrecie młodych dziewczyn na swoją planetę gdzie mogły żyć wolne. Moloc miał w zwyczaju zabijac młode dziewczynki Jaffa jako nieprzydatne. Ishta po raz pierwszy gdy SG-1 spotyka wojowniczki Hak'tyl. Tau'ri oferują im Tretoninę, by rozwiązać problem zależobności Jaffa od symbiontów. Ishta powraca rok później prosząc Teal'ca by ten pomógł jej zabić Moloca.
* Gerak- postać grana przez Louis Gossett Jr.. Gerak był Pierwszym Przybocznym Goa'ulda Montu. Po utworzeniu Narodu Wolnych Jaffa zostaje jego pierwszym przywódcą, jako najpotężniejszy militarnie Jaffa. Jako przywódca tradycjonalistów, jest politycznym rywalem Teal'ca i jego popleczników w Wysokiej Radzie Jaffa. Jest niechętny w stosunku do Tau'ri. Gerak pomógł SG-1 w próbie powstrzymania Ori przed zbudowaniem Superwrót co się nie powiodło. Gerak zdołał schwytać Baala i dokonał egzekucji. Później okazało się jednak, że był to tylko klon, a prawdziwy Baal wciąż jest na wolności. Gerak początkowo był niechętny Ori, ale został nawrócony i uczyniony kapłanem Ori. Teal'c przekonuje go jednak, że Ori to kolejni fałszywi bogowie. Gerak poświęca swe życie, by dać SGC lek na zarazę rozsiewaną przez kapłanów Ori. Wiedział, że przypłaci to życiem. Jego ostatnie słowa to: jeśli wam pomogę to umrę, ale umrę wolny.


[SIZE="7"]Ascendenci[/SIZE]
Shifu to postać grana przez Lane'a Gatesa. Jest tzw. harcesisem, czyli ludzkim dzieckiem poczętym przez dwoje Goa'uldów: Apofisa i Amonet. Apofis miał nadzieję, że będzie on jego nowym nosicielem. Jako dziecko dwojga Goa'uldów posiada ich genetyczne wspomnienia. Po urodzeniu zostaje ukryty przez Kasufa i Daniela na Abydos. W niecały rok później Amonet dowiaduje się, gdzie on przebywa, więc zostaje wysłany na planetę Kheb, gdzie opiekuje się nim Oma Desala. Po następnym roku SG-1 spotyka Shifu i zaprasza go na Ziemię. Tau'ri proszą go, by podzielił się z nimi tym, co wie na temat Goa'uldów. Shifu jednak odmawia, ascenduje[1] i opuszcza Ziemię.

Oma Desala to postać ze świata Gwiezdnych wrót grana przez amerykańską aktorkę Mel Harris. Oma to pradawna, która ascendowała<ref="ascendencja"/>. Nazywana jest czasem Matką Naturą. Oma popełnila raz starszną pomyłkę pomagając upadłemu Władcy Systemowemu Anubisowi ascendować, za co została ukarana przez innych Pradawnych. Mimo wszystko wciąż uważa, że jej obowiązkiem jest pomagać istotom niższym w odnalezieniu "drogi do oświecenia", nawet kosztem mieszania się w sprawy niższego poziomu egzystencji (co jest zakazane wśród ascendowanych Pradawnych). Razem z tymi, którzy ją popierają, jest o włos od ściągnięcia na siebie gniewu reszty ascendowanych. Wobec tego udziela tylko wskazówek, pozostawiając zainteresowanym ostateczną decyzję o ascendacji.

SG-1 po raz pierwszy spotyka Omę podczas poszukiwania Shifu, syna Apofisa na planecie Kheb. Oma ochrania SG-1 przed atakiem oddziału Jaffa. Daniel decyduje się pozostawić Shifu pod opieką Omy. Shifu później ascenduje z jej pomocą. Ponad rok później Oma pomaga ascendować Danielowi, po tym, jak otrzymał on śmiertelną dawke promieniowania. W czasie ataku Anubisa na Abydos ascenduje wszystkich abydosjan.

Gdy Daniel łamie prawa ascendowanych, Oma zmuszona jest zesłać go z powrotem do naszego poziomu egzystecji i wymazać jego wspomnienia. Jak się później okazuje, Jackson zaczyna sobie, wraz z upływem czasu, przypominać większość swego życia. Oma Desala pojawia się w serialu ostatni raz, gdy Daniel został zabity przez replikatory. Zatrzymuje Daniela w połowie drogi do ascendacji (między ascendacją, a życiem śmiertelnika), próbując przekonać go by znowu ascendował. Daniel się zgadza, ale wcześniej przekonuje ją, by za wszelką cenę powstrzymała Anubisa, co tez czyni, wdając się z nim w wieczną walkę, by nie mógł on już siać zniszczenia w galaktyce.

[SIZE="7"][b]Nox[/B][/SIZE]

Lya to postać grana przez kanadyjską aktorkę Fridę Betrani. Lya to dziewczyna z rasy Nox. po raz pierwszy pojawia się, gdy jej rodzina przywraca ją do życia po tym, jak zabijają ją Jaffa Apofisa. Następnym razem proponuje azyl Tollanom na swej planecie. Ostatni raz pojawia się podczas procesu między Klorelem, a Ska'arą na Tollanie. To ona decyduje o zwycięstwie Ska'ary w tym procesie. Lya pomaga też Tollanom odeprzeć atak Goa'uldów na ich planetę.

Antheus
– stanowczy i milczący, nie chce dzielić się z mniej rozwiniętymi rasami wiedzą i technologią. Twierdzi, że oprócz wojen są i inne metody, a na naukę potrzeba dużo czasu.

Ohper – ma 432 lata, zna wiele mądrych prawd życiowych, które przekazał SG-1.
[SIZE="7"]Abysodianie[/SIZE]

Kasuf – postać występująca zarówno w filmie jak i w serialu gra go hinduski aktor Erick Avari. Kasuf jest przywódcą Abydosjan, jak też ojcem Sha're i Ska'ary. Gdy Sha're będąca nosicielką Amonet przybywa na Abydos, by urodzić dziecko Apofisa, Kasuf pomaga Danielowi ukryć nowo narodzonego Shifu przed siłami Heru'ura. Kasuf pojawia się ostatni raz przedstawiając Shifu drużynie SG-1 pod koniec sezonu czwartego.

Skaara, grany przez Alexisa Cruza zarówno w filmie Gwiezdne wrota jak i w serialu Gwiezdne wrota, to syn Kasufa i brat Sha're. W filmie, Ska'ara i jego przyjaciele pomagają O'Neillowi i jego oddziałowi pokonać Ra. W serialu Skaara zostaje nosicielem syna Apofisa - Klorela wbrew własnej woli. SG-1 opanowuje statek Klorela, ale Ska'ara odzyskuje kontrole nad własnym ciałem tylko na chwilę. O'Neill strzela do Klorela, by ten nie zabił Dr. Jacksona. Bra'Tac umieszcza Klorela w sarkofagu. Klorel i Apofis uciekają tuż przed zniszczeniem ich statków. Około rok później, statek Klorela rozbija się na planecie Tollan, gdy ten ucieka przed siłami Heru-ura. Klorel zostaje ranny w wypadku co pozwala Ska'arze odzyskac kontrolę nad swym ciałem. Tollanie urządzają proces o prawo do używania ciała między Ska'arą a Klorelem. Ska'ara wygrywa, w wyniku czego symbiont - Klorel zostaje usunięty z jego ciała i może powrócić na Gwiezdne wrota. Ostatni raz spotyka SG-1 pod koniec sezonu 6tego. Ska'ara pomaga SG-1 w poszukiwaniu Oka Ra na Abydos. Ska'ara zostaje śmiertelnie ranny w walce z siłami Anubisa również szukającymi Oka, ale z pomocą Omy Desali wstępuje na wyższy poziom egzystencji.

Sha're (w filmie Sha'uri) grana przez Mili Avital, a w serialu przez Vaitiare Banderę, to postać ze świata Gwiezdnych wrót. Jest córką Kasufa, siostrą Ska'ary i żoną Daniela Jacksona. Została nosicielką symbionta imieniem Amonet. W filmie, jej ojciec Kasuf, ofiaruje ją Danielowi Jacksonowi jako prezent, chociaż Daniel początkowo odmówił, później się w sobie zakochują. Po roku małżeństwa, wbrew własnej woli została nosicielką Amonet. Po koniec sezonu drugiego Daniel spotyka Sha're podczas wizyty na Abydos. Rodzi wkrótce dziecko, chłopca imieniem Shifu, którego ojcem okazuje się Apofis. Dziecko zostaje ukryte, gdy symbiont Sha're - Amonet śpi na czas ciąży swej nosicielki. Amonet i Sha're powracają niedługo potem podczas bitwy na Abydos. Amonet atakuje Daniela swoim urządzenie reki. W tym momencie Sha're przesyła Danielowi informację, by Daniel ruszył na poszukiwanie miejsca zwanego Kheb. Teal'c zmuszony jest zastrzelić Amonet/Sha're by uratować życie Daniela.

[SIZE="7"]Pozostali[/SIZE]
Frank Simmons – postać fikcyjna grana w serialu telewizyjnym Gwiezdne wrota przez Johna de Lancie. Był łącznikiem między NID a SGC po aresztowaniu pułkownika Maybourne'a za zdradę. Twierdzi, że ma na uwadze przede wszystkim dobro swego kraju, ale tak naprawdę chce osiągnąć własne cele. Simmons postrzelił O'Neilla w plecy, gdy Jack próbował złapać Goa'ulda, którego nosicielem był Adrian Conrad. Później Simmons wraz z paroma innymi ex-agentami NID porywa Prometeusza. Gdy Conrad ginie Goa'uld przenosi się na Simmonsa. SG-1 dostaje się na pokład Prometeusza, a O'Neill otwiera awaryjną śluzę wypuszczając Simmonsa w przestrzeń, zabijając go w ten sposób.

Harry Maybourne to postać z uniwersum Gwiezdnych wrót grana przez Toma McBeatha. Maybourne to były pułkownik sił powietrznych USA. Jako członka NID, jego lojalność i moralność była cokolwiek wątpliwa. Po przymknięciu nielegalnych operacji NID Maybourne ucieka do Rosji, gdzie pomaga Rosjanom uruchomić ich własny program gwiezdnych wrót. W sezonie czwartym zostaje złapany, oskarżony o zdradę stanu i skazany na karę śmierci. O'Neill kontaktuje się z Maybourne'em, by ten pomógł mu przywrócić generała Hammonda na stanowisko dowódcy SGC. Po udanym zakończeniu tej misji znowu znika, by po jakimś czasie znowu się pojawić z pomocą dla O'Neilla i SGC. Później zostaje on wygnany na inną planetę, gdzie po jakimś czasie znowu spotyka się z SG-1. Okazuje się, że został tam królem pod imieniem Arkhan I. Twierdził, że umie przewidywać przyszłość, co okazało się przekrętem. O'Neill zmusza go, by się przyznał publicznie, że nie ma żadnego daru przewidywania. Maybourne przyznał się, mimo to jego poddani zgodzili się by dalej był ich królem, bo mimo wszystko znacznie podniósł ich poziom życia.

Robert Kinsey – to postać fikcyjna grana w serialu telewizyjnym Gwiezdne wrota grana przez Ronny'ego Coksa. Kinsey był senatorem. Uważał, że gwiezdne wrota to worek bez dna, w dodatku zarządzany w niewłaściwy sposób, zagrażający "amerykańskiemu sposobowi życia". Kinsey jest przewodniczącym jednej z komisji senackich i nadzoruje budżet USA przeznaczony na tajne projekty takie jak Gwiezdne Wrota. Na pewnym etapie Kinsey zupełnie ignoruje ostrzeżenie Daniela o nadciągającym ataku Goa'uldów jednocześnie próbując zamknąć SGC. W sezonie siódmym Kinsey zostaje wiceprezydentem USA i próbuje przejąc kontrolę nad wrotami. Niedługo później Richard Woolsey przedstawia prezydentowi Hayesowi dowody na współpracę Kinseya z nielegalnie działającymi agentami NID. Prezydent Hayes dymisjonuje go. Ostatni raz Kinsey pojawia się pod koniec ósmego sezonu, gdzie SGC przekonuje Kinseya, by współpracował z nimi przy rozbiciu "Trustu". Jednakże Goa'uldowie opanowali Trust, zdołali też uczynić nosiciela z Kinseya, dążąc do wywołania wojny nuklearnej między USA a Rosją. Kinsey ucieka na pokładzie Al'kesha, ale statek zostaje zniszczony z nim na pokładzie.


Richard Woolsey – fikcyjna postać ze świata Stargate: Atlantis. Po raz pierwszy pojawił się jako członek NID w "Heroes" (odcinku sezonu 7. Stargate SG-1) i kilku odcinkach SG-1 do 10. sezonu. Był również postacią epizodyczną w sezonie 3. i 4. Stargate: Atlantis. W sezonie 5. dowódca Ekspedycji z Atlantydy.

SG-1

Po śmieci dr Janet Fraiser w sezonie 7. Stargate SG-1 Woolsey jest przeniesiony do Stargate Command (Dowództwa Gwiezdnych Wrót) w odcinku "Heroes", żeby badać decyzję rozkazu i zagraża personelowi SGC z sądem wojennym, jeżeli nie będą współpracować. Kiedy Woolsey przynosi sprawozdanie prezydenta Hayesa w "Inaguracji", przychodzi do realizacji ambicji senatora Kinseya i przedstawia dowody obciążające go. Senator Kinsey pośrednio zmusza do rezygnacji. Woolsey powraca w sezonie 9. odcinka "Prototyp" i zachęca SGC do podjęcia wielkiego ryzyka w schwytaniu Goa'ulda – człowieka Khalek, aby dowiedzieć się więcej o procesie ascendencji. Podczas badań powoduje obrażenia i śmierć wśród personelu SGC, Woolsey uznaje własne błędy i prosi o przebaczenie zespół SG-1. Jako przedstawiciel IOA (International Oversight Advisory Committee – Międzynarodowy Komitet Nadzoru Doradczego), Woolsey i niektórzy koledzy zostali uwolnieni przez zespół SG-1 i załogę Odysei (statek SGC) po katastrofie w "The Scourge", która później zostaje uznana za "otwarcie oczu doświadczeniem".

Na Atlantydzie
W obliczu zagrożenia z Wraith, Woolsey mówi dr Weir, że IOA rozważa znaczenie MPZ (Modułów Punktu Zerowego z ang. Zero Point-Module -ZPM) Atlantydy dla Ziemi, żeby dostarczyć energii platformie obrony na Antarktydzie. Podczas oceny dr Weir uczynił raczej słabe wrażenie na członkach ekspedycji. Jednak ostatecznie sprawozdanie dla IOA zostało zmodyfikowane tak, aby sprzyjało dr Weir i zostawiło ją na stanowisku. W przypadku kiedy znaleziono żywych Pradawnych i ci zażądali aby władać miastem, wysłano jego i gen. O'Neill'a aby negocjowali z nimi. Woolsey i O'Neill zezwolono na pobyt jako łącznicy Starożytnych i obaj zostali w pułapce, kiedy miasto zostało zaatakowane przez Replikatorów. Jack i Richard zostali ostatecznie uratowani przez członków SGA, chociaż wyrażał frustracje, że był częścią planu.

Po przejęciu kontroli Alantydy przez Sam, Woolsey ponownie wraca w celu dokonania oceny pracy. Po raz kolejny zjawia się on w samym środku niebezpiecznej sytuacji, po tym jak Wraith włamali się do Midway (Międzygalaktyczny Most Wrót Rodneya McKaya oraz Samanthy Carter). Ostatecznie opuszcza i najwyraźniej przedstawia korzystny raport Sam. Chociaż miał rzekomo sporządzić raport, jak najdokładniej jak to możliwe, uznał że będzie dobrze jak niektóre fakty zostaną opuszczone. Po odsunięciu płk. Carter on zajął się dowództwem na Atlantydzie.

Narim to postać grana przez kanadyjskiego aktora Garwina Sanforda. Narim jest wpływowym Tollaninem, który poznaje SG-1, gdy próbują oni uratować jego i grupę jego rodaków z planety, na której o mało nie umarł. Jest wyraźnie zainteresowany Samanthą Carter, później wyznaje jej swe uczucia. Po śmierci jednego z przywódców Tollan Omoc'a, Narim i SG-1 odkrywają, że rząd Tollany kolaborował z Goa'uldami. Narim decyduje się zrobić wszystko, by uchronić Ziemię przed zniszczeniem, ale Goa'uldowie rozpoczynają bombardowanie jego planety. Odprowadza SG-1 do wrót, a sam zostaje by dołączyć do swych rodaków w walce z agresorami. Niedługo potem Narim informuje Tau'ri o zniszczeniu Tollany. Transmisja tej wiadomości kończy się gwałtownie.

Cassandra jest to młoda dziewczyna, która jako jedyna przeżyła zarazę na planecie Hanka (P8X-987). W jej ciele Nirrti umieściła bombę wzbogaconą w Naquadę. Ładunek zostaje rozbrojony, a dziewczynka zostaje adoptowana przez dr Janet Fraiser. Kilka lat później wirus, który doprowadził do zagłady ludność jej planety powoduje, że Cassandra zaczyna ewoluować w tzw. "hok'taur", czyli zaawansowaną formę człowieka. SG-1 zawiera układ z Nirrti, która odwraca proces. Gdy SG-1 podróżuje w czasie z 1969 roku w przyszłość, spotykają tam Cassandrę jako staruszkę. To właśnie ona pomaga im trafić do właściwego roku.

Źródło: Wikipedia.pl
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: