Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 17 lip 2018, 16:43Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Telekineza (psychokineza)
Post: 30 cze 2014, 20:20 
Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 10
Rejestracja: 10 lis 2009, 13:41
Posty: 1387
Lokalizacja: tg(90°)
Płeć: Mężczyzna
Telekineza


Cytuj:
Ska siedziała zamknięta od ponad dwóch miesięcy. Nie wiedziała dokładnie, ile. Czas już przestał się liczyć, z resztą nie mogła widzieć słońca. Nie wiedziała, czy jest dzień, czy noc. Jej wewnętrzny zegar dawno się rozregulował, nie czuła już upływu czasu. W dodatku - zobojętniała.
Cela była przestronna. Mogłaby służyć za średniej wielkości klasę szkolną... Nie było tu żadnego okna - nieprzerwanie jedynym źródłem światła było niewielkie wyżłobienie w ścianie, ciągnące się wzdłuż krawędzi sufitu. Nie sposób było dojrzeć, co się tam tak jarzy, jednak musiały to być jakieś elektryczne lampy, gdyż dawały jasne, intensywnie sztuczne światło. Sala była całkowicie pusta. Nie było stołu, krzesła, łóżka, nawet najmniejszego przedmiotu.
Szare, wysokie ściany otaczały siedzącą nastoletnią, szczupłą dziewczynę o ciemnych włosach. Ska siedziała w pozycji lotosu naprzeciw drzwi - szarych, solidnych, wzmacnianych stalą, bez wewnętrznej klamki.
Oczy miała zamknięte, zdawałoby się, że śpi. Spokojny oddech poruszał jej piersiami, skrytymi pod lekką, brudną koszulką. Nogawki spodni również miała brudne, poszarpane.
Zaburczało jej w brzuchu. Na początku regularnie drzwi się otwierały. Dostawała posiłki. Później prowadzono ją, aby mogła się wypróżnić. No i brano na przesłuchania. Teraz nie było już tak przyjemnie. Była bardzo głodna.
Przesłuchiwali ją. Na początku często. Myśleli, że będzie chciała wrócić do domu, więc zrobi to, o co proszą. Ale Ska wiedziała, że jej nie wypuszczą. I nic nie pokazała. Teraz zdawało się, że sobie odpuścili.
Otworzyła oczy. W tym momencie drzwi drgnęły i otworzyły się gładko. Za drzwiami stał strażnik. Jak zwykle, w szarym mundurze, bez żadnych oznaczeń.
Ska zdziwiła się. Zawsze było ich co najmniej dwóch. Czyżby tak szybko zwątpili w jej umiejętności...?
Strażnik rzucił się do środka, jednak nim przebył połowę drogi, grzmotnął do tyłu, jakby jakaś ogromna niewidzialna pięść uderzyła go w twarz.
Uderzył głową o szarą podłogę, przyprawiając ją o żywą, jakby nierealną w tym miejscu, szkarłatną plamę.
Dziewczyna siedziała nadal, jednak jej oddech przyspieszył. Czekała, czy ktoś jeszcze nie wpadnie do środka. Jednak miała szczęście.
Nikt nie zauważył. Ska wstała. Minęła leżącego strażnika. Ostrożnie wyjrzała na korytarz. W prawo, z lewej nigdy nikogo nie było. Tym razem korytarz był pusty.
Wyszła. Drzwi zamknęły się za nią same, choć nawet nie wyciągnęła ręki w kierunku klamki.
Poszła wzdłuż niedługiego korytarza, zatrzymała się na końcu. Korytarz skręcał tu o dziewięćdziesiąt stopni. Nie wiedziała, czy nikogo nie ma za rogiem... Wszystko tutaj było szare. Z wyjątkiem tego wszechobecnego, białego światła, sączącego się spod sufitu.
Za dziewczyną, stojącą niespokojnie na końcu hallu, stał mały, szary blaszany śmietnik. Ska uniosła go siłą woli i ustawiła na środku korytarza w taki sposób, żeby był widoczny za zakrętem.
Nie musiała długo czekać na reakcję.
- Co do jasnej...?!
Zza zakrętu wyłonił się kolejny szary strażnik, zaniepokojony obecnością śmietniczka na środku korytarza. Stanął między śmietnikiem, a dziewczyną. Wycelował w nią broń. Jednak nie spodziewał się, że to nie ona go zaatakuje, lecz niepozorny kubeł na śmieci, który właśnie z impetem uderzył go w potylicę...

O zjawisku - w twórczości

Telekineza to - można powiedzieć - jedna z podstawowych, najbardziej rozpowszechnionych mocy, adaptowana przez bohaterów. Literatura jest tutaj liderem, choć nie monopolistą (nie tylko literatura prezentuje nam postacie z telekinetycznymi zdolnościami - znajdziemy je również w kinie i grach wideo) jeśli chodzi o wykorzystanie tego motywu. Bohaterowie wielu dzieł literackich posiadają zdolność manipulowania rzeczywistością, przy pomocy samej siły umysłu. Czasem jest to tylko poruszanie małych przedmiotów, czy ich zginanie, czasem już bardziej potężna moc, zdolna niszczyć mury zamków, czy "zdmuchiwać" małe armie. Przykładowo, w serii "Dziedzictwo" Paoliniego, Eragon był w stanie kontrolować ruch powietrza, czy przedmiotów (z pomocą Pradawnej Mowy, słów Jierda i Reisa). W "Harrym Potterze" mamy z tym również do czynienia (choćby proste zaklęcie wingardium leviosa). Z kolei wiedźmini wykorzystywali do celów telekinetycznych znak Aard. Telekineza gości również na kartach twórczości Kinga i wielu innych pisarzy - jest to motyw tak oklepany i pospolity, że wymienienie wszystkich takich dzieł jest niemożliwe i nieco... bezcelowe. Wystarczy udać się do biblioteki i wybrać w dziale z fantastyką trzy książki różnych autorów - myślę że w przynajmniej jednej z nich znajdziecie herosa, oddziałującego na otoczenie siłą swej woli.

O zjawisku - formalnie

Jeśli wziąć do ręki encyklopedię, taką najzwyklejszą, "Encyklopedią Popularną PWN" i zacząć wertować jej karty w poszukiwaniu wyjaśnienia, można się srogo rozczarować. Tego hasła znaleźć tam nie sposób - widocznie ktoś założył, iż takie zjawisko jak telekineza nie istnieje, bądź nie jest na tyle poważne, aby zostało umieszczone między tak ważnymi sprawami, jak telegrafia i telekomunikacja. Wertując swoją biblioteczkę, natrafiłem w końcu na telekinezę w "Słowniku Wyrazów Obcych" PWN z 1985 roku.
Definicja, tam zawarta, brzmi:
Słownik Wyrazów Obcych PWN pisze:
telekineza - rzekome wywieranie wpływu na bieg zdarzeń fizycznych samą myślą, pragnieniem, bez faktycznego rzeczywistego oddziaływania, np. poruszanie przedmiotów materialnych na odległość. <tele- + -kineza>

I taka króciutka, spartańska informacja wystarcza, by oddać ogół tego zjawiska.
Można jeszcze dodać odpowiednie objaśnienia samej nazwy, tak enigmatycznie wyjaśnionej na końcu definicji.
Słownik Wyrazów Obcych PWN pisze:
tele- pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z działaniem na odległość, np. telefon, telefotografia <gr. tē] 'daleko'>
-kineza ostatni człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z ruchem, poruszaniem, reakcjami ruchowymi organizmów, np. telekineza, cytokineza, hiperkineza. <od gr. [i]kínēsis
'ruch'>


To tyle, jeśli chodzi o źródła popularnonaukowe. Do wyników ewentualnych badań naukowych w tym kierunku nie mam dostępu.

O zjawisku - nieformalnie

Wiele forów internetowych jest poświęconych zjawiskom parapsychicznym. Mówi się na nich o technikach, dzięki którym możemy wyćwiczyć taką zdolność. Według autorów zamieszczanych artykułów, wystarczy wiara, odpowiednie skupienie i spora dawka regularnych ćwiczeń.
Linki do kilku takich artykułów zamieszczę niżej.

Krąży wiele teorii, odnośnie "kulisów działania" telekinezy, czy też psychokinezy, jak nazywają ją niektórzy.
Jedni zaprzęgają do wyjaśnienia fizykę kwantową, twierdząc że człowiek wpływa jakoś na cząstki energii... Czasem podaje się, że to pole magnetyczne odpowiada za zdalne poruszanie się rzeczy. Inna teoria mówi, że to fale o odpowiedniej "gęstości", wysyłane przez tę część naszego mózgu, której ludzie (na ogół) nie wykorzystują, poruszają przedmiotami na odległość. Jeszcze inna teoria, chyba najbardziej przemawiająca do romantyków, stawia sprawę w świetle istnienia dwóch światów - materialnym i niematerialnym - gdzie każdy przedmiot czy istota żywa ze świata rzeczywistego, materialnego, ma swój odpowiednik w świecie niematerialnym, a oddziaływanie na poziomie niematerialnym wywołuje reakcję w płaszczyźnie materialnej...

Obiecane linki

http://www.paranormalne.pl/topic/14852-podstawy-telekinezy/page-1
http://www.niesamowite.fora.pl/ezoteryka,15/telekineza,39.html
http://www.astraldynamics.pl/artykul-181,,.html


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Dawno nie zmieniałem, więc zmieniam. Wy też zmieniajcie. Co tylko się da.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: