Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 21 lip 2018, 16:10

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: System wartości krasnoludów
Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Tak mnie ostatnio naszło - tworzę sesję do kampanii, która dzieje się w Karak Azgal, w podziemiach krasnoludzkiej twierdzy. I chciałem zrobić w podziemiach jakieś ciekawe lokacje.

Wymyśliłem więc podziemną kaplicę, takie obronne pomieszczenie, w którym zamykano się podczas nawałnicy orków, czy scavenów. Brama do kaplicy byłaby bardzo nietypowo zamykana, ponieważ zamkiem były by przyciski w niej zawarte. Było by pięć przycisków, pod postacią rzeźbionych scen przedstawiających różne ważne dla krasnoludów elementy ich życia: honor, przodków, klan, prawość i mądrość.
Zagadka polegała by na tym, że aby otworzyć starożytną bramę, należało wcisnąć przyciski w odpowiedniej kolejności, od najważniejszych wartości do najmniej ważnych. W przypadku podania złej kolejności, zamek miał szansę się zaciąć.

No więc pytanie: jaka waszym zdaniem powinna być kolejność takiej piramidy wartości dla krasnoluda, bądź też krasnoludzkiego kapłana, bo w końcu była to kaplica.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Tytuł: Re: System wartości krasnoludów
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 0
Pomysł safe roomu dla krasnoludów jest dość odkrywczy i spodobał mi się.
Przejdźmy do wartości. Od najważniejszych do mniej ważnych... Wg mnie powinno być na odwrót, by w pewien sposób celebrować chwilę wciśnięcia ostatniego przycisku, reprezentującego najważniejszą wartość i jednocześnie otwierającego wrota. Ale to już kwestia gustu.

Dla wiedzy czytających moje poniższe wywody - czytałem sporo o krasnoludach w różnych światach i to, co jest poniżej, to moje przemyślenia o tym ludku.

Najważniejsi dla krasnoludów, a przynajmniej dla ichnich kapłanów, byliby ich przodkowie. To od nich czerpali mądrość, uczyli się o ich honorze i prawości, od nich wywodziły się klany.

Właśnie, klany. Krasnoludy to lud podziemny i wyizolowany, kasty i klany to ich naturalny porządek rzeczy. Przynależność do klanu jest dla takiego krasnoluda najważniejszą wartością (oprócz wiary w przodków).

Prawość, mądrość, czy honor? Stawiałbym na mądrość. Wiedza określa krasnoluda, wiedza o rzemiośle, które wykonuje, czy to rozłupuje czaszki, czy skały.

Prawość i honor mają w zasadzie taką samą wartość i moja pierwsza myśl podpowiedziała mi, że skoro reprezentują mogłyby być wciskane w tej samej kolejności. Ale dla typowego krasnoluda honor jest o wiele ważniejszy. Oczywiście, typowy krasnolud to wojownik, a nie kapłan, więc poszedłbym w prawość. Oczywiście, jeżeli chodzi o kapłana czczącego prawe bóstwo, czy też przodka.

Tak więc, moja kolejność dla krasnoludzkiego kapłana: przodkowie, klany, mądrość, prawość i honor.

Tytuł: Re: System wartości krasnoludów
Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Hm, ja to trochę inaczej widziałem.
Przodkowie się zgadzają, wiadomo, że dla kapłana jest to sprawa najważniejsza.

Ale dalsze kwestie rozważałem na zasadzie co kapłan by wybrał. I tak:

Czy kapłan uniósł by się honorem, czy starał się mądrze rozwiązać sytuację i w razie potrzeby schylić przed kimś głowę. Stawiał bym tutaj na mądrość.
Czy kapłan stawiałby swój klan ponad prawem, nawet jeśli doskonale wie, że źle uczynił? Poddaję to pod wątpliwość. Mam wrażenie, że powinien kierować się w tym przypadku prawością.
Czy kapłan uczyniłby to co słuszne, np. przyjął wyzwanie na pojedynek, albo wszedł do miejsca, które jest dla niego zakazane, aby np. odwieźć kogoś od złego uczynku, czy kierował by się prawością i nie uczyniłby tego, pomimo, że jest to słuszne i honorowe? Dla mnie wygrałby tutaj honor.
Nie mam natomiast pojęcia jak uszeregować honor i klan. Trochę się to zlewa. Kapłan ratowałby swój klan, tracąc honor, ale z drugiej strony, czy ratowałby honor, poświęcając klan? Sądzę więc, że klan jest tutaj ważniejszy.

Tak więc wychodzi mi z tego: Przodkowie, Mądrość, (Honor?)Prawość, Klan, Honor.

Niestety, nie uciekłem od sprzeczności. Honor wyszedł ważniejszy niż prawość, ale mniej ważny niż Klan. Z kolei prawość moim zdaniem powinna być przed Klanem. Nie wiem jak to rozwiązać. Może honor nie jest aż tak istotny i krasnoludzki kapłan trzymał by się jednak bardziej prawa i obyczajów niż kierował własnymi pobudkami.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.