Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 16 lip 2018, 21:02

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ciekawostki ze świata nauki
Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
A ja rzucę tym razem "zsypem" ciekawostek. :D
To jest tak jakby reklama innego kanału tego samego właściciela, więc wszystkiego tu nie ma, ale kilka ciekawych można wychwycić. :)

A oprócz tego. :D
Odnaleziono zdumiewająco dobrze zachowane zwłoki prehistorycznego pokrytego gęstym futrem nosorożca (Coelodonta antiquitatis).
Kod:
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/first-complete-woolly-rhinoceros-calf-found

Obywatel
Reputacja: 0
Cytuj:
Bo z drugiej strony, informatyka(w określeniu budowania algorytmów i automatyzacji) i matematyka np. nie są naukami badawczymi, ale kreowanymi.

Co ciekawe sama Algorytmika powstała bardzo wcześnie i nie jest młodą dziedziną, bo Algorytmy pisał już Euklides, czyli IV w. p.n.e., a jego algorytm wyszukiwania Największego Wspólnego Dzielnika jest używany do dzisiaj.

Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Algorytmika to dziedzina tak szeroka, że śmiało można wpasować w nią rozwiązywanie dowolnego problemu. xD A więc... Heh. Problemy rozwiązywano już przez Euklidesem. xD

Wszystko zależy od przyjętej definicji, tak żeby było śmiesznie. :D Ale co do jednego, to naprawdę zadziwia. Geologia tak młoda... Ale kuniec z tym, już nowsze tematy mamy. :D

Obywatel
Reputacja: 0
Nigdzie nie napisałem, że nikt tego nie robił przed Euklidesem ;)

Administrator
Awatar użytkownika

Ciekawostka na dziś. :D
Tak wyglądalibyśmy bez mięśni...

Obrazek

Okay, stało się to i moje źródło donosi, że to jest możliwe... :D

Administrator
Awatar użytkownika
Uchwycona przez przypadek na nagraniu erupcja wulkanu Calbuco w Chile.

Naukowcy odkryli gatunek miniaturowych rekinów. :D

Obrazek

Wychodzi na to, że depresja nie tylko odbija się na naszej psychice, ale zostawia również trwałą skazę na genomach.

Odkryto nowy, "dziobakowaty" (choć mało w tym z dziobaka xD) gatunek dinozaurów, który zdaje się być krzyżówką różnych gatunków tych gadów.

Obrazek

Obrazek

Nie wiadomo w jakim stopniu to prawda, ale mówi się, iż w NASA odkryto sposób na przekroczenie prędkości światła i już niedługo warpy w przestrzeni kosmicznej ze Star Treka i Star Warsa nie będą już tylko fikcją. :D

Btw, to samo dotyczy hologramów. Udało się stworzyć urządzenie generujące hologramy w trójwymiarze. Obecnie mają one zaledwie 1cm sześcienny, ale twórca owego urządzenia zapowiada, że to dopiero początek - a znając dotychczasową historię rozwoju technologii wszelakich, ma rację. :D

Obrazek

Wszystko powyższe odkryte przez autora posta dzięki fanpage'owi "I f*cking love science".

Arcylisz
Awatar użytkownika
Reputacja: 14
Polecam się zapoznać, bo często się mówi o tej teorii, a tu wszystko wyłożone w przystępny sposób. O ile można to nazwać "ciekawostką"... ale tam. :D Nie wiem, gdzie indziej można by to umieścić.

A to niszczy psychikę, ale też warto wiedzieć.

Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Bardzo ciekawe rzeczy, Slay. :) Bardzo przystępnie wyjaśniona teoria strun. :)
A ten o 10 wymiarach już kiedyś oglądałem. :D Niezły. :D

Podstawy koncepcji działania komputera kwantowego. :)

Administrator
Awatar użytkownika
Z użyciem nowego teleskopu dostrzeżono na Io, księżycu Jupitera, jezioro lawy.

Obrazek

Jak już wspomniałem na ChatBoxie, odkryto drapieżnego karalucha z epoki dinozaurów idealnie zachowanego w bursztynie... DAMN, NATURE! You scary! xD

Obrazek

Eee... Istnieje teoria, że nasz wszechświat jest dwuwymiarowy, nie trójwymiarowy. Według tej teorii nasz wszechświat - zupełnie jak hologram - zawierałby dane niezbędne, by postrzegać go jako trójwymiarowy, będąc przy tym płaszczyzną. I znów pojawia się teoria strun (muszę wreszcie obejrzeć filmik od Slayzeego ;]).

Designerka Naomi Kizhner zaprojektowała biżuterię, która wykorzystując siłę płynącej w żyłach krwi gromadzi prąd, którym możesz naładować sobie na przykład komórkę. To się nazywa uzależnienie od źródła prądu. :D

Obrazek

Dobra wiadomość również dla graczy. Naukowcy stworzyli najcieńszy i najbardziej elastyczny na świecie półprzewodnik o grubości trzech atomów.

Obrazek

A teraz ciekawostka dotycząca katastrof naturalnych. Amerykański turysta uchwycił na filmie ruch ziemi podczas trzęsienia ziemi w Japonii w roku 2011.

By sprowokować dawno nie poruszaną dyskusję ogólnoświatową na temat wirusa HIV, czasopismo Vangardis zdecydowało się na bardzo kontrowersyjny krok. Do wydrukowania widocznego na zdjęciu numeru czasopisma, użyto tuszu zmieszanego z krwią zarażoną wirusem HIV należącą do trzech ochotników. Fundusze pozyskane ze sprzedaży tego numeru zostaną przekazane na akcję charytatywną.
To nietypowe przedsięwzięcie ma sprowokować ludzi nie do myślenia "czy wezmę to do ręki?", "czy chcę to w ogóle dotykać?", ale do przemyśleń "DLACZEGO nie chcę tego nawet dotknąć?", czy też "DLACZEGO nie przeszkadza mi to ostrzeżenie?".

Obrazek

Future MILFgaardian
Awatar użytkownika
Reputacja: 35
Teraz ja wam dam miniwykład :D
Dowiedziałam się tego dzisiaj na wykładzie z chemii i uznałam, że was również to zainteresuje.

Na początek mały wstęp.

Słyszeliście kiedyś o grafenie? Jeśli nie, to na pewno słyszeliście o graficie. Taka jest jego struktura:

Obrazek

A grafen? To jedna warstwa z warstw grafitu.

Obrazek

Cienkie, no nie? Grubość jednego atomu węgla. Bo i grafit i grafen to odmiany alotropowe węgla. Tak jak np. jest nią również diament.
Grafen to nadzieja dla przyszłości - ma on niezwykłe właściwości. Jest świetnym przewodnikiem ciepła i prądu, co z pewnością będzie miało ogromne znaczenie dla elektroniki. Jest również niezwykle wytrzymały na rozciąganie. Dla porównania: stal konstrukcyjna wytrzymuje nacisk 0,4 GPa, a grafen 130 GPa. Jedna warstewka atomów.
Mimo że to również jest niezwykle ciekawe, ciekawsza jest tutaj historia odkrywcy grafenu.

Andriej Gejm i jego doktorant Konstantin Nowosiołow dokonali tego odkrycia. Ale jak wiadomo, Rosja to stan umysłu. Oboje za to odkrycie dostali Nagrodę Nobla, a Andriej Gejm jest chyba jedyną osobą na świecie, która w swoim życiu dostała jednocześnie Nagrodę Antynobla (Ig Nobla). Tę przyznaje się na najdziwniejsze odkrycia i badania na świecie.
Wspominając jeszcze raz o grafenie, odkrycia dokonali w sposób również niestandardowy (samo badanie miało być kolejnym takim dziwadłem w ich karierach) - przyklejali taśmę do grafitu i odklejali jego warstwy, po czym roztapiali taśmę.

Wracając do Gejma. Słyszeliście o lewitującej żabie? Pewnie niektórzy tak. To właśnie jego odkrycie, za które otrzymał Ig Nobla. Było coś tu o lewitacji w silnym polu magnetycznym, nie pamiętam dokładnie jak to szło, a tytułu po angielsku nie rozumiem zupełnie :D

Co jest jeszcze śmieszniejsze. Oto nagłówek pracy Gejma:

Obrazek

Widzicie autorów pracy? "H.A.M.S. ter", czy coś wam to mówi?
Tak, chomik. Gejm na początku zamiast żaby do doświadczenia użył chomika. Uznał, że chomikowi nie za bardzo podoba się lewitowanie, więc zmienił obiekt badań na żabę, po czym, w ramach wynagrodzenia uczynił chomika współtwórcą artykułu.

Obrazek

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.