Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 20 lip 2018, 05:35

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy w świecie fantasy musi istnieć magia ?
Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Nic dodać nic ująć. Zastanawia mnie, czy istnieje świat fantasy bez magii. Tak zupełnie. I jak musiał by on wyglądać jeśli magia nie istniała by zupełnie.
Dotychczas mi znane światy fantasy wszystkie miały choć odrobinę magii. Najmniej ma chyba świat inkwizytora Piekary. Tam w zasadzie jakieś czarostwo istniało, ale było tępiona, chowało się po chatach, a reprezentowali je jedyni guślarze. Oficjalnie magii nie ma.
A Wy znacie jakieś światy fantasy bez magii, lub macie pomysł na taki ? Bo ciężko było by odnieść taki świat do naszych czasów. Mam wrażenie, że musiał by być zupełnie inny, by nie odczuło się braku nadprzyrodzonych mocy.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
Wiesz, to ma rację bytu. Byłby to świat siły fizycznej, czyli tak jakby po prostu średniowiecze naszego świata z dodanymi nie-magicznymi rasami i różnymi wynalazkami technologicznymi.
Szczerze powiedziawszy jakbyśmy taką Nawię stworzyli, to byłoby mnóstwo ulgi dla twórców, bo odjęlibyśmy sobie masę nieprzewidywalnych czynników, które przewidzieć musimy. xD

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
To znaczy? jakich twórców ?:P

No, ale czy to byłby świat fantasy? Gdybyśmy mieli masę nie-magicznych stworków z prawidłową biologią i ewolucją i technologią, która również nie jest zdobyta z pomocą magii? Czy to nie byłby po prostu nasz zwykły świat ? Jak coś takiego miało by wyglądać?

(jeee, to był potwór zwany Post-Pytanie)

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Dla nas... Twórców Nawii.
Byłby świat fantasy, póki byłyby w nim istoty wyśnione, opierające się na wynaturzeniach w stylu fantasy, gdzie natura miałaby coś do powiedzenia w rozwoju świata.
Magia wywodzi się najczęściej z natury, lub naturalnych zjawisk. Jeśli ujęlibyśmy samą magię, a skupili się na jej źródłach, tak jakby nie zdążyła jeszcze powstać, to będzie to fantastyką bez magii.

"Czy to nie byłby po prostu nasz zwykły świat ?"
A co innego sobie wyobrażałeś, jeśli nie świat alternatywny?
Smoki przecież nie muszą powstać z pomocą magii, mogą istnieć również bez niej.

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
No właśnie, pytanie, jak smoki mogą żyć bez magii? Fizycznie nie da się takiego cielska podnieść na takich skrzydłach, jakie posiadają smoki. Gady latające miały rozpiętość po 12 metrów, ale miały długość 2 metrów i ważyły ledwie kilkadziesiąt kilogramów. A smok to taka duża awionetka.
I tak samo z resztą stworzeń. Większość nie przetrwała by bez pomocy magii. Nie miała by żadnego ewolucyjnego sensu, bo ukształtowanie pewnych cech, jak skrzydła, pazury, dziób, sierść, zależą od pewnych czynników naturalnych. I weź podaj przykład środowiska oraz zagrożeń, w których sensownie mógłby żyć gryf, który ma jednocześnie skrzydła, cztery łapy, pióra, sierść i dziób.

Ale fakt, jak skupimy się na źródłach magii, to może coś z tego być. Tylko co - prąd elektryczny jako nieznane źródło energii nazywane magią? Coś naturalnego i fizycznie wyjaśnialnego, jednak 4000 lat temu nikt nie wiedziałby o co kaman. Nauczyli by się coś tam korzystać i tyle.

No tak, świat alternatywny, ale żeby był zmieniony, bo średniowiecze z elektrycznością to dla mnie nie jest jeszcze świat fantasy. Słabo to wygląda. Sama technologia nie da nam poszukiwanej zmiany, ciężko wyobrazić sobie jakąś mieszaninę technologii z różnych epok, bo znaczna część nowszych wynalazków bazowała na starych. Taka ewolucja techniki.

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
To należy zrobić większe skrzydła, albo więcej par, lub mniejsze cielsko, tudzież w jakiś sposób lżej skonstruowane. Teoretycznie smoki nie używają w fantastyce magii by latać, używają do tego właśnie własnych skrzydeł, a jak to robią, mnie nie pytaj. xD
Gryfy mają taki sam sens bytu jak dziobaki. xD Nie zastanawiaj się jaki jest ich sens bytu, po prostu są wynaturzeniem i basta, nie mają magii, mają swój wygląd i jakoś sobie z nim radzą, do czegoś może się im przydawać, ale nie musi.

Gdzie Ty w fantasy masz prąd elektryczny? XD Co najwyżej na parę i ogień.

Wyobraź sobie takiego Fallouta, tylko świat zamiast w latach dwudziestych dwudziestego wieku zatrzymałby się w średniowieczu i trwałby przez wieki w tym stanie. To jest właśnie fantasy bez magii, w którym świat ewoluuje trzymając się pewnego utartego schematu uwydatniając go w nieprzewidywalnych kierunkach.
Ewentualnie można dodać trochę Steampunka krasnoludom, bo od czasu do czasu da się zauważyć takie przemycenia tego nurtu do fantasy.

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
No, muszą używać magii do latania, skoro jest to fizycznie niemożliwe. Cóż, można by je przebudować, tylko ciekawe, czy zostały by smokami nadal. I właśnie nie chodzi mi o to, by wymyślać stworzenia, które są bo są, jakoś im się udaje. Dziobaki mają specyficzne środowisko w jakim żyją, to na pewno też wykształtowało w nich pewne cechy. Tak samo trzeba by to skonstruować pod względem gryfów, trolli i innych.
No właśnie stworzyć świat fantasy z prądem elektrycznym. Ktoś gdzieś przypadkiem odkrył, zaczął badać i są jakieś pierwsze wynalazki, ale nikt nie wie jak to cholerstwo działa, dlatego wynalazcy nazywani są czarodziejami.

Właśnie, ja nie znam Fallouta kompletnie, wiec napisz szerzej jak to tam działa, bo to jest ciekawa opcja. Zatrzymanie technologii, wytrwanie z tym co mamy, brak rozwoju, a jednak świat żyje i rozwija się w dziwny sposób. Tylko jaki czynnik mógłby coś takiego wywołać dajmy np w 1000 roku ?

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Mogę udowodnić. ;) Wystarczy, że rzucisz w mojej galerii hasło, że takie masz życzenie, a ja udowodnie, że się da. :p
Nie pasuje mi pomysł prądu w fantasy, ale rób jak chcesz, to Twój projekt, choć chwilowo to zaledwie strzępki.
Chodzi o to, że w wyżej wspomnianych latach na świat zrzucono kilka, jeśli nie kilkanaście bomb atomowych i ludzie schowali się w schronach, gdzie kultura przestała się rozwijać, cywilizacja cały czas oscylowała wokół aktualnego stanu rzeczy.
A jaki czynnik? Może sąd bogów, albo coś nadnaturalnego, co również odebrałoby światu magię, a wszystkie istoty magiczne zmuszone byłyby do ewolucji, by przetrwać ze swoimi niepraktycznymi ciałami? Wtedy nastąpiłby naturalny wyścig zbrojeń.

Od kiedy masz podpis Yoda? XDDD Powinieneś teraz mówić jak on i nauczać. :p

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
To żaden projekt, tylko dyskusja xD

O, to jeden chyba ten jedyny pomysł, który może się sprawdzić. Usunięcie magii. Jest sobie świat z magi i nagle bęc, nie ma. I jak tu żyć panie prezesie? To jest chyba to. Świat fantasy bez magii. Choć może ktoś wpadnie na inny ciekawy pomysł.

Od dwóch tygodni. Postaram się, choć łatwe to nie będzie.

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Nu, nu, nu!
"choć łatwym nie będzie to." :p

Myślę, że pomysł, do którego wspólnie dotarliśmy jest bardzo ciekawy i nieco innowacyjny, choć czerpie z różnych schematów, jak choćby Falloutowego.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.