Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 17 lip 2018, 10:15

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Po prostu erpegowo-larpowa gawęda
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: -2
Wiecie, bo tak patrzę i widzę, że takie martwe to wszystko w tej części, że jeden temat by załatwił sprawę - a gdyby rozwinęła się jakaś długa i solidna dyskusja, to można by ją odłączyć jako oddzielny temat.

Także w ramach samowolki proponuję, by to tutaj wymieniać się trikami mistrza gry, szukać ciekawych światów, dopytywać się o rozwiązania problemów czy dyskutować na temat wyższości jednego systemu nad drugim ;)

Na sam początek temat, który krąży mi po głowie od dłuższego czasu odchodząc i wracając, dotyczy głównie LARPów, zwykłych sesji częściowo też. A chodzi o zasadę no touch, a zatem też i full touch.

Jeśli nie zostanie wcześniej inaczej wspomniane, docelową zasadą na LARPie jest zasada no touch, która jest chyba dosyć jasna. Odgrywasz głosem, postawą, dobrze się bawisz, możesz ew. walnąć współgracza bronią bezpieczną, ale ręce trzymasz przy sobie.

Są też różne konkretne ograniczenia na dotykanie oraz full touch. W granicach dobrego smaku i polskiego prawa; gdy osoba powie 'stop' (lub coś innego, co zostanie wcześniej ustalone jako hasło zatrzymania), należy natychmiast przestać. Jeśli nie: wylatuje się z LARPa na łeb na szyję.

No i jest full touch Hardkon style, czyli naprawdę full, full, full. Na Hardkonie można obserwować ludzi przeciąganych łańcuchem po ziemi i tym podobne rzeczy, ale znowu - zrobienie komuś krzywdy nie wchodzi w grę i paradoksalnie, mając pełne przyzwolenie na wszystko, gracze są dużo uważniejsi.

No i dochodzi jeszcze kwestia gry dotykiem na zwykłych sesjach.

Co sądzicie, jaką zasadę preferujecie, jakiej nie lubicie? Ja wypowiem się potem :)

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 15
Najlepsze jest to, że nie miałem okazji dotychczas korzystać z LARPów, ale niemniej się wypowiem.

Otóż, wszystko jest do ustalenia. Na normalnych sesjach chyba najbardziej bezpieczną (dla wszystkich) jest zasada rozmowy przed sesją, czyli MG siada z Graczami przed sesją i pyta się, czego NIE CHCIELIBY, żeby pojawiło się na sesji (chodzi o sprawy Tabu, jakieś choroby). Taka sama zasada powinna być stosowana w LARPach.

Ja osobiście mógłbym skorzystać z każdej opcji podanej przez Melisę :D. Mi nie przeszkadza czyjś dotyk, maximum realizmu i wgl. Ale wszystko w granicach rozsądku i bezpieczeństwa, kurde... jak w BHP :D

3 RULES OF MOUNTAINEERING

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: -2
Na sesji problemem to nie jest, acz ja jestem człowiekiem, który odgrywa zazwyczaj całym sobą, gdy prowadzi - głównym powodem, dla którego jeżdżąc na obozy erpegowe nie biorę udziału w konkursie na MG jest to, że pokoje są tak urządzone, że nie mogłabym chodzić wokół graczy. Lubię właśnie krążyć, szeptać coś konkretnemu graczowi do ucha, wyrastać nagle zza pleców, gdy mowa o sesjach grozy. Plus przy sesjach grozy właśnie dotyk ładnie zwiększa immersję. Acz mogę z niego zrezygnować - byle móc chodzić :D

Co do LARPów... Nienawidzę zasady no touch, nie cierpię całym sercem. Hello, a immersja? Przebieram się, moduluję głosem, mimika twarzy, wszystkim, a mam się pilnować, by przypadkiem nie położyć dłoni na ramieniu rozmówcy? Wrrrr. Na LARPach po pierwszych 15 minutach do pół godziny praktycznie stają się postacią; jak mam to zrobić, jeśli grając jowialnego szlachcica nie mogę nikogo objąć ramieniem?

Także gdy prowadzę LARPy, gdy w nie gram i mam prawo do głosu - zawsze full touch. Może nie tak, jak na niektórych LARPach na Hardkonie, ale mimo wszystko. Bo inaczej jest mi niewygodnie.

Tytuł:
Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Temat ma potencjał, ale trzeba go pchnąć :P

To może ja zapytam :D Macie może swój jakiś ulubiony system, w którym czujecie się "jak w domu"? Oczywiście może być zarówno od strony gracza, jak i od strony MG ;)

Ja się swego czasu dosłownie zakochałem w Warhammerze (3 ed), aczkolwiek to była miłość typu "znaaaaamy się tyyylkooo z widzeeeniaaa" :D Bo w tym systemie grałem jako gracz chyba jedną sesję (prowadzoną bodajże przez Dragona), zaś nie mistrzowałem Warhammera wcale :P
Ale czytając podręczniki, można się nieźle nakręcić :D Co też i mnie spotkało :P
Tak sobie marzę o porządnej sesyi w Warmłotku... ^^'
No i tak sobie myślę, że z wielką chęcią zagrałbym w ten system Dragona, co go ostatnio wymyślił, w Relics RPG.
Wydaje mi się, że ma ogromny potencjał, a wydaje mi się tak nie bez powodu - miałem okazję widzieć odrobinę trybików, które siedzą pod maską tego systemu. I - muszę przyznać - ciekawe to są trybiki... ^^'

To jak? :) Macie może swój jakiś ulubiony system, w którym czujecie się "jak w domu"? :)

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 15
Cytuj:
Ja się swego czasu dosłownie zakochałem w Warhammerze (3 ed), aczkolwiek to była miłość typu "znaaaaamy się tyyylkooo z widzeeeniaaa" Bo w tym systemie grałem jako gracz chyba jedną sesję (prowadzoną bodajże przez Dragona), zaś nie mistrzowałem Warhammera wcale :P

Skoro ja mistrzowałem, to musiała być to 2 edycja. Trzeciej nie znam, bo jest tylko po angielsku... chyba, że się coś zmieniło ;)

Cytuj:
No i tak sobie myślę, że z wielką chęcią zagrałbym w ten system Dragona, co go ostatnio wymyślił, w Relics RPG.
Wydaje mi się, że ma ogromny potencjał, a wydaje mi się tak nie bez powodu - miałem okazję widzieć odrobinę trybików, które siedzą pod maską tego systemu. I - muszę przyznać - ciekawe to są trybiki... ^^'

W wersji takiej jak jest teraz, to jeszcze byś nie zagrał ;). Wiadomo, mechanika to moja pięta achillesowa, dlatego kombinuję jak przetrawić tą mechanikę w moim systemie po swojemu. I muszę wiele, wiele, naprawdę wiele jeszcze rzeczy ogarnąć :D. Ale miło mi ;).

Cytuj:
Macie może swój jakiś ulubiony system, w którym czujecie się "jak w domu"?

Szczerze? Nie mam. Dlaczego? Bo nie jestem jakimś psychofanem jednego systemu czy coś. Ale otwieram się na różne inne ciekawostki. Np. bardzo bardzo bym chciał zagrać w Neuroshimę albo w Cyberpunk 2020. Ale za to mogę rzec, że jestem antypsychofanem (no dobra: wrogiem) D&D. Aczkolwiek mam szacunek do tego systemu, ze względu na to, że dzięki niemu mamy wszystkie inne RPG'i świata. Ale uważam, że system ten jest już przestarzały i czas go wysłać do domu starców na poczciwą emeryturkę i niech tam sobie dogorywa. Teraz jest czas na inne cuda ;).

3 RULES OF MOUNTAINEERING

Tytuł:
Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Skoro to była druga edycja... ;] Ja byłem święcie przekonany, że trzecia xD
Ech, chyba trzeba to wpisać w "Mój światopogląd(...)" :D

Wiadomo, że trzeba dopracować :D No i cóż z tego? I tak bym w to pograł :D

Ktoś jeszcze się wypowie? :)

Tytuł:
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 0
To ja może nie na temat Warhammera... Ja lubię czytać, grać, dowiadywać się o nowinkach w systemie Wojny Bogów. Jest to strategia, ale dość zaawansowana (wiele elementów typowych RPGów) i naprawdę polecam wszystkim chociaż do przejrzenia. :)

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
"Jak w domu" czuję się w WFRP 2ed., ale to nic dziwnego, bo w niego grałem zdecydowanie najwięcej. Ale nie jestem jakimś mega fanboyem, jestem bardzo otwarty na inne systemy.

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
No jak widać ja w standardzie WH 2 ed. z tego względu, że grałem w niego najwięcej (większość sesji od 1 liceum, czyli już będzie 7 lat solidnego grania). No i ten system jako jedyny znam na wyrywki, praktycznie wszystko.
Inne systemy także lubię, no ale ten po prostu do mnie trafił, nigdy mi się nie nudzi i zawsze można w nim zagrać sesję każdym dosłownie klimacie. Poza tym lubię stereotypowe fantasy bez przesadnej ilości magii, nie przepadam za przyszłością, więc ten system jest dla mnie po prostu idealny.
A poza tym to w każdy inny też mógłbym pograć jakąś kampanię, problem jest taki, że niestety u nas w ekipie nie ma komu prowadzić, a mnie się nie chce uczyć innego świata i systemu. Chciałem kiedyś Monastyr prowadzić, ale po 10 stronach mi się odechciało xD Może kiedyś wrócę.

No i Nawia mi się bardzo podoba i zdecydowanie też bym w nią pograł i nawet poprowadził sesje. Teraz znowu mam czas, więc wezmę się za jakąś pracę w tym kierunku pewnie.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.