Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 16 lip 2018, 21:12

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Restart Bestiarium
Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
Drodzy użytkownicy Bestiarium,
Ze smutkiem spoglądam na panującą na forum od jakiegoś czasu ponurą ciszę, na kilka do kilkunastu postów na tydzień, na nikłą aktywność na czacie.

Widok ten sprawił, że powróciłem wspomnieniami do czasów świetności forum i zacząłem zastanawiać się co różni forum obecne od forum z tamtego okresu.
Forum było bardziej przejrzyste, panował większy porządek i było o wiele mniej działów oraz tematów.
Innymi słowy, użytkownicy mieli wszystko w zasięgu ręki i mieli tu co robić, to dawało wszystkim masę frajdy!
Zapewne jest jeszcze wiele innych różnic, ale ta jedna różnica sprawiła, że postanowiłem zaryzykować i wprowadzić w życie plan awaryjny, plan na który nadszedł najwyższy czas.

1. Odrodzenie.
W bieżącym tygodniu ukryję większość działów, te pozostaną widoczne jedynie dla oczu moderacji.
Pozostawimy do użytku forumowiczów jedynie najpopularniejsze tematy i takie, które są całkowicie niezbędne (oraz galerie z twórczością aktywnych użytkowników).

2. Nowe fundamenty Naszej fortecy.
Utworzymy nowe działy, takie jak niedawno powstała nowa wersja działu Hyde Park.

3. Dokładna selekcja całej treści forum.
Tematy, które ukryjemy, będziemy przywracać, ale!
- każdy temat zostanie przetestowany pod względem estetyki, popularności (im popularniejszy był temat, tym szybciej powróci na forum) i przejrzystości,
- gdy już zaczniemy przywracać tematy, będziemy przywracać jeden na dzień,
- każdy temat zostanie oceniony pod kątem spójności z tematyką ogółu forum (po jakimś czasie powstaną zakątki dla SF, steampunku, itp, więc spokojnie :)).

4. Osobiste wskrzeszanie na forum różnych fantastycznych bestii!
Jeśli będziecie chcieli wrzucić na forum opis jakiejś bestii, a wiecie że kiedyś taki temat już był, jednak obecnie jest ukryty, śmiało!
Jeśli temat nie jest widoczny, nie ma czegoś takiego jak dubel.
Jeśli jakieś treści będą takie same jak w ukrytym temacie, nim go przywrócimy, rozważymy, najprawdopodobniej pozytywnie, usunięcie zdublowanej treści z ukrytego tematu.
To daje Wam okazję do zbudowania Bestiariusza własnymi rękoma na NOWO!
W tym momencie posiadanie zasad tworzenia tematów nabierze na powrót sensu.

Tak też, moi drodzy, czekam na Wasze opinie.
Cały proces ruszy powoli jeszcze w tym tygodniu, a tematy zaczniemy przywracać pod koniec kwietnia, jak już wszystko będzie na swoim miejscu.
Piszcie koniecznie co o tym sądzicie. :smile:

Pozdrawiam,
Administrator Dragu Dragunowski

Tytuł: Re: Ogłoszenia Administracji [WAŻNA NOWA WIADOMOŚĆ DOTYCZĄCA CAŁEGO FORUM!]
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 19
Lubię to! Może wreszcie przestanę się gubić wrzucając różne nietypowe ciekawostki :D

Żeby pobudzić forum apeluje o stożenie pobocznych działów z poza obszarów fantastyki takich jak nauka i technologia, społeczeństwo itp.

Tytuł: Re: Ogłoszenia Administracji [WAŻNA NOWA WIADOMOŚĆ DOTYCZĄCA CAŁEGO FORUM!]
Administrator
Awatar użytkownika
Myślę, że to jak skonstruowałem nową wersję Hyde Parku pozostanie, to jest już pod Bestiarium po restarcie.
O społeczeństwie się pomyśli. W sumie taki WOS. Bo taki kącik informacyjny też nie jest głupi.
Dzięki za pomysł, Shadi. Repka leci. :) Pomogłeś mi spojrzeć na to z zupełnie nowej perspektywy. :)

Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 20
Ja niestety nie jestem w stanie się wypowiedzieć. Od początku mojego siedzenia na Beście głównie siedzę w offtopowych tematach, sama nie tworzę nic nowego (jedynie co miesiąc jakieś kalendarium).
Mimo wszystko może jakby był oddzielny zakątem mango i amino, taki spójny, to coś tam bym mogła tworzyć (jak np. jeden dział z newsami ze świata chińskich bajek i mongolskich kolorowanek).
Poza tym to sama nie wiem.

Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 15
Czyli co... jak bd potrzebował jakiejś informacji o czymś, to będę musiał sobie to poszukać gdzieś indziej, bo tu będzie ukryte?
Serio?
Po co tworzyć bibliotekę, potem ją "usuwać" i od nowa tworzyć? Chcecie się wgramolić w niekończące się koło, w którym brak rozwoju. To tak jakby wybudować sobie dom i po roku mieszkania w nim, stwierdzić, że nie ma się nic do roboty, a potem ten dom zburzyć. Oczywiście po to, by można było go znowu zbudować. Widzicie śmieszność tej sytuacji?
Będą się zwiększać tylko cyferki, ale samo forum nie będzie miało większej wartości, niż ma teraz.
Nie ma sensu się tak ograniczać.

Proponuję rozszerzyć forum o nowe elementy, których nie ma teraz. Zrobić działy specjalnie dla Marvela/DC, dla mitologii z różnych zakątków świata, dla wspomnianego SF. Utworzyć jakieś kąciki dla ludzi zainteresowanych jednym hobby, np. dla Rodzimowierstwa Słowiańskiego, dla ludzi zajmujących się rysowaniem mangi, tworzeniem animacji i grafiki, archeologią, nauką i tak dalej. A potem wysłać trochę jakichś tam ogłoszeń w sieć, mówiących o poszukiwaniu ludzi, którzy z chęcią napiszą trochę postów do wspomnianych wyżej tematów. Forum się rozwija, ludzi przybywa, wszyscy się cieszą, bo forum wygląda na coraz większe... a im potężniej strona wygląda, tym jest ciekawsza, tym bardziej przykuwa wzrok.

Na tym forum musi być ciągły ruch. Ukrywając połowę jego zawartości zabijecie ostatni gwóźdź do jego trumny... tyle z mojej strony.

Administrator
Awatar użytkownika
Niestety jest w tym sporo racji.
Rzekłbym, że jest trochę po obu stronach, ale te nie mogą współgrać.

Dobra, zastanowię się co z tym fantem zrobić, ale niektóre rzeczy i tak będą wymagały paru zmian, tylko przygotuję dla nich nowy plan. :)

Na dobrą sprawę można wprowadzić całą resztę planu bez usuwania/ukrywania tematów. :)
Myślę, że zacznę tu rzucać pomysły zmian i propozycje modyfikacji forum.

Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Jeśli mogę się wypowiedzieć.

IMO Twoja analiza tego, dlaczego forum jest puste jest zupełnie nietrafna. Zrozumiałem tyle, że uważasz że winą obarczasz chaos w działach itd. (jak jeszcze siedziałem tu regularnie to było ładnie i czysto, ładnie tu musieliście nabroić xD). Ale nie tędy droga. Nieporządek i low-quality threads to chyba ostatnia przyczyna odpływu userów. Nie sądzę, aby selekcja w czymkolwiek pomogła.
Właściwie rzecz biorąc chciałem podpiąć się pod wypowiedź Dragona, bo się z nim całkowicie zgadzam, ale pozwolę sobie rozwinąć jeszcze jego post.
Jak już rzekłem ja i on - "usuwanie i tworzenie" na nowo forum jest bezcelowe, a kluczem do jego odrodzenia i rozwoju jest poszerzenie jego tematyki (to swoją drogą jest kwestia, którą już zdaje się kilka lat temu podnosiliśmy?...).

"Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić."
Ten pasujący jak ulał cytat przemianujmy na:
"Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co mam na tym forum robić? A potem zacznij to robić."

Mówisz o czasach świetności forum i zastanawiasz się co się zmieniło.
Bestiarium imo wpadło w takie trochę błędne koło. Gdy zaczęła się zmniejszać liczba aktywnych userów, zaczęło być mniej ciekawych rzeczy. Im mniej było ciekawych rzeczy, tym mniej aktywnych userów i tym mniej nowych, a im mniej... i tak ad infinitum.
A jakie to ciekawe rzeczy były? No c'mon. Przejrzyj tematy z tamtych lat. Ja postanowiłem właśnie to zrobić.
Sesje RPG. Często i gęsto kończyły się nawet po miesiącu, ale BYŁY. Nawet jeśli trwały krótko to sam fakt, że tych naprawdę bywało momentami sporo, a i jeszcze to że poza sesją jest ta cała otoczka przygotowań (w tematach technicznych i na CB), przecież to kopalnia służąca do rozruszania forum. Teraz pojawiają się tak często jak kometa Halleya, a i nie są zbytnio ruchawe.
Galerie. Kiedyś tydzień bez rysunku/opowiadania/sporadycznie czyjegoś kawałka był czymś niespotykanym. Ludzie wrzucali dzieła mniej lub bardziej udane, były komentarze, poprawki dzieł, komentarze poprawek, był ruch. A jeszcze jak dany okres był obfity w użytkowników. Z tego co przeglądałem, one też leżą.
Tematy dyskusyjne i off-top. Te wszystkie pogaduchy, czy to na temat czy nie, czy poważne czy nie. One też budowały atmosferę (szczególnie gdy przenosiły na CB z powodu czyjegoś butthurtu xD). Również martwe.
Nawia. Przez jakieś ostatnie dwa lata wytwarzała tu dodatkowy tłok, chyba połowa postów forum przez jakiś czas była z tego działu, mylę się? Brak tu inicjatyw by zrobić wspólnie coś nowego - to nie musi być system RPG. Wspomnę takie inicjatywy jak kanał na TS, Radio Obytego Barda i mój mały wkład w to forum, że tak skromnie powiem. I jasne, te inicjatywy upadały - Publicystyka rozleciała się po kilku miesiącach, spotkania na TS przerodziły się zdaje we wspólne grywanie (pamiętne Diablo) po czym też zdechły, a Radio na dobrą sprawę nigdy nie wyszło poza fazę spekulacji. Ale co z tego? Były chęci, pomysły. To się liczy. Teraz tego nie ma.

Dlaczego kiedyś to wszystko było, a teraz tego nie ma? Na szybko znajduję trzy przyczyny.
1. Brak nowych userów - już mówiłem dlaczego.
2. Brak chęci czy w ogóle obecności starych userów - ciężko tu obwiniać kogokolwiek za lenistwo, forum to nie obóz koncentracyjny, a jego renowacja nie powinna na polegać na wymuszonym podbijaniu tematów, zob. powiązany punkt 1.
3. Wyczerpanie tematyki - tak, sądzę że tematyka się wyczerpała. Coś jak muzyk, który po czterdziestym albumie mówi dość, bo jest pusty, wypalony - forum obecnie właśnie takie jest IMO.

Czyli wracamy do tego co mówił Dragon - trzeba poszerzyć tematykę i target forum, tylko to daje mu szansę rozwoju.

Inaczej nic go nie czeka, a wnoszę to z obserwacji, których dokonałem również na kilku innych forach - kiedy starzy userzy się wypalają, forum po prostu powoli zasycha, do momentu kiedy przestanie im się chcieć wchodzić choćby po to żeby pogadać i pośmieszkować - wtedy tylko szykować trumnę. A fora te były (lub są bo istnieją ale są w takiej samej sytuacji) tak hermetyczne tematycznie, że nie dało się ich w nic przemienić. Więc zostawała tylko tamtejsza stara gwardia, która się w końcu wykruszała, no i elo, koniec przygody. Czyli: patrz poprzedni akapit.

Dobra, idę gnić dalej. "Kraina wódki" sama się nie przeczyta. Sorry za tyle katastrofizmu w jednym poście. Z fartem.
PS. Fajnie coś tu napisać po tak cholernie długiej przerwie.
PPS. Robię się nostalgiczny.

Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 20
Przypomniałeś o radiu. W sumie ja wszelakie możliwości w tej kwestii podrzuciłam, serio mogłabym coś z tym zrobić z czasem. Nie wiem tylko czy fundusze nam na to pozwolą (albo raczej ich brak ;x).

Administrator
Awatar użytkownika
O, MD. Dzięki że wpadłeś. :)
Widzę, że kilka kolejnych punktów do przeanalizowania.
Całość skomentuję jeszcze w tym tygodniu, bo chcę dokładnie przeanalizować Twoje argumenty - mogą bardzo pomóc forum.

Zatem dzięki, że zainteresowałeś się tematem i wyraziłeś swoje zdanie. :)

Administrator
Awatar użytkownika
SPRAWA PIERWSZA! (Postanowiłem oddzielić fragmenty posta dla większej przejrzystości. ;)) Analiza wypowiedzi MD. :)

"'usuwanie i tworzenie' na nowo forum jest bezcelowe" - taaa, tu się muszę zgodzić. Przez co tym bardziej się cieszę, że zapytałem Was o opinię i otrzymałem odpowiedź. :)

"co mam na tym forum robić? A potem zacznij to robić." - właśnie możliwość napisania czegoś nowego o bestiach była na to odpowiedzią. :p
Cel był dobry, ale muszę wymyślić inną drogę ku temu. :p
Najprawdopodobniej lista obecnych i brakujących w każdym dziale będzie dobrą opcją, do tego parę nowych działów, które przy tym nie zrobią bajzlu, a większy porządek.

"Im mniej było ciekawych rzeczy, tym mniej aktywnych userów i tym mniej nowych, a im mniej..." - to mnie też właśnie zmartwiło.
Stąd pomysł (choć błędny, chyba że naprawdę nie miałbym już żadnych userów) o restarcie. Wtedy zawsze byłoby coś do dodania. Ale cóż, znowu muszę wymyślić ku temu obejście i voila. :)

"Sesje RPG. Często i gęsto kończyły się nawet po miesiącu, ale BYŁY." - tak, to było świetne. A teraz nikomu ani nie chce się prowadzić, ani uczestniczyć. A namawiam do tworzenia. Nawet już olewam czy ktoś pyta czy może założyć sesję. W ogóle uchylam wielu zasad, które ustaliłem w czasach świetności forum, by tylko ożywić je na nowo.

"Ludzie wrzucali dzieła mniej lub bardziej udane, były komentarze, poprawki dzieł, komentarze poprawek, był ruch." - to samo, też namawiam do wrzucania wszystkiego. Dobrze, że Fanta teraz coś wrzuca, bo ja nie mam czasu ostatnio rysować (czego zmianę zamierzam postawić sobie jako punkt honoru na dniach), a jak już coś wrzucę, to rzadko kto komentuje nawet jeśli ludziom się podoba. Nie rozumiem tego ciągu. xD

"Nawia" - ona po prostu już powstała, teraz czeka na wydanie. Po prostu nie ma niczego nowego do dodania w tej kwestii, ale możemy zacząć wspólnie swobodnie tworzyć coś nowego.
Aczkolwiek co do tego mam pewną ciekawą alternatywę, która będzie miała na celu tworzenie forumowego świata pod innym kątem, ale to za jakiś czas. :)

Co do akcji, to to też zacznę tykać kijkiem jak tylko zrobię porządek na forum. :p
Mam nadzieję, że z porządkiem jednak zjawi się kilku nowych użytkowników i będzie Z KIM gadać na te tematy. :p

"3. Wyczerpanie tematyki - tak, sądzę że tematyka się wyczerpała. Coś jak muzyk, który po czterdziestym albumie mówi dość, bo jest pusty, wypalony - forum obecnie właśnie takie jest IMO." - stąd pomysł restartu, ale wynik końcowy każdy już zna po tej lekturze.
Chcę znaleźć sposób na odświeżenie "tematyki" i nie spocznę, póki nie znajdę. xD

Pomyślę jak rozszerzyć tematykę tak, by jednocześnie Nasze forum fantasy nie stało się forum o wszystkim i o niczym.

"PS. Fajnie coś tu napisać po tak cholernie długiej przerwie." - też się bardzo cieszę. Zaglądaj częściej. :P

SPRAWA DRUGA!! DEŚŚ! (wyróżnione, żeby zauważyła. xD)
"Przypomniałeś o radiu. W sumie ja wszelakie możliwości w tej kwestii podrzuciłam, serio mogłabym coś z tym zrobić z czasem. Nie wiem tylko czy fundusze nam na to pozwolą (albo raczej ich brak ;x)." - o tym też będę myślał, ale dobrze wiem, że teraz czasu akurat Ci brak. Spokojnie, jak będzie czysty horyzont, to i o tym się pomyśli. :)

SPRAWA TRZECIA!! Jedną rzecz zamierzam wprowadzić od razu.
Rzecz, która zbytniego wpływu na forum ani użytkowników mieć nie będzie.

1. Wyczyszczenie pierwszych stron tematów z grami powtarzającymi się, w których to jakie padały odpowiedzi nie ma wpływu na obecny przebieg rozgrywki.
2. Pozostawienie jedynie 2-3 najnowszych stron tematów z humorem (albo tylko stron z tego roku), a najlepsze materiały z poprzednich stron zamieszczać co jakiś czas jako "The Best Of".

Powód: Nikt nie zagląda na stare strony z trzech powodów:
- brak czasu
- za dużo stron
- większość z Nas już to widziała

W ten sposób stare posty w tematach nie stanowiących informacyjnego zasobu forum zamiast zajmować miejsce chociaż nabiorą nowego sensu i być może raz jeszcze rozbawią wielu z Nas. :)

Co o tym sądzicie?

SPRAWA CZWARTA!! Nareszcie mam zarejestrowany PaintShopPro, więc od razu zabrałem się za logo forum.
Osobiście wolę wersję gold, bo tekstura kamienia za bardzo się rozmywa przy takiej rozdzielczości, by pasowało na logo.
Oto one. :)

Obrazek

Obrazek

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.