Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 16 gru 2017, 00:46

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Shadi, tu nie chodzi o to, żeby wylosować z puli kilka cech i połączyć z nich stworka. To ma żyć, mieć klimat i się podobać. A przepraszam Cię bardzo, ale mało jest takich istot, które wzbudzają zainteresowanie, podobają się.
Cytuj:
Orkowie powstali jako manifestacja najgorszych ludzkich cech. To też pierwowzorem Orka był człowiek.
Co do Taurena też bym z tą innowacyjnością nie przesadzał. A starożytny Minotaur?

To czemu Tolkien nie wstawił złych ludzie zamiast Orków? I to właśnie chodzi. To jest zupełnie nowa rasa, wcześniej nieistniejąca. Zupełnie inna od ludzi. Minotaur to z kolei tylko jeden mityczny stwór, połączenie byka z człowiekiem. Ludzie od wieków łączyli zwierzęta i ludzi, ale czegoś takiego jak Tauren nie było nigdzie, bo Tauren już nie ma praktycznie ludzkich cech. Jest po prostu inteligentnym krówskiem.
O Drenei nic nie wspomniałeś ;)
Cytuj:
Pierwsze wyobrażenia dotyczące istot nadprzyrodzonych na pewno wynikały z emocji czy to strachu czy ku pokrzepieniu serc. Jednak te wyobrażenia też najprawdopodobniej były połączonym cechami otaczającego ich świata. A potem ewoluowały i nabierały tajemniczości.
Co do kosmitów. Podaj mi przykład kosmity który nie jest wynikiem mieszanki znanych nam cech z przyrody.
Tak właśnie myślę, że pierwsze wyobrażenia był powodem powstawania uczuć. Ludzie zaczęli się bać i wyobraźnia popchnęła ich do wytłumaczenia swojego strachu, tudzież czegoś miłego, czego nie rozumieli. Ale popatrz, że to dalej działanie wyobraźni, że to ona kształtuje te wszystkie mityczne i niemityczne stwory.
Co do kosmitów, to po części masz rację, ale jest również masa kosmitów, które nie posiadają cech, które istnieją w znanym nam świecie. Dużo z nich znajdziesz chociażby w Dragon Ballu. Ot Nameczanie, którzy rodzili jajka buzią, w sekunde odnawiali sobie kończynę i znali mogli porozumieć się przy pomocy telepatii. No i jeszcze smok powstały z kul(chociaż to jest najmniej innowatorskie, ale fajna modyfikacja złotej rybki). WTF w ogóle :) dla mnie to jest właśnie arcydzieło fantastyki.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Tytuł:
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 19
Co do Tolkiena. Jeśli pisał powieść fantastyczną i umieszczał w niej elfy, krasnoludy czy hobbitów (Własnie a ci z jakiej są mitologii?) to czemu zamiast plemienia złych ludzi nie miał wymyślić sobie obrzydliwej i okrutnej personifikacji tego co najgorsze w człowieku?
Wydaje mi się, że gdyby się komuś chciało to istniej możliwość sprawdzenia "co autor miał na myśli". Wymaga to jednak sporego zaangażowania i niezłej znajomości angielskiego. Należałoby znaleźć w sieci skany starych gazet i wywiadów z Tolkienem. Podejrzewam że dziennikarze nie raz pytali autora co symbolizować mieli Orkowie.

Też wychowałem się na Dragon Ballu i mam do tej (jeśli Dragu to przeczyta to pewnie odstanę bana) bajki sporo sentymentu. Jednak nigdy nie traktowałem jej jako dzieła fantasy, może dlatego że w tamtych czasach jeszcze nie interesowała mnie fantastyka.

Tak sobie pomyślałem może nie do końca rozumienie czego się czepia. Otóż nie chodzi mi o to że nie łączy się w innowacyjny cech i informacji które już znamy a o to, że do pulu danych nie dokłada się nowych. Czemu zwykle potwory bazują na typie humanoida, płaza, ptaka albo czworonoga? Własnie dlatego, że są to naturalne dla nas formy i oczywistym dla naszego mózgu jest to że "obcy" własnie tak będzie wyglądał.

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
Cytuj:
Czemu zwykle potwory bazują na typie humanoida, płaza, ptaka albo czworonoga? Własnie dlatego, że są to naturalne dla nas formy i oczywistym dla naszego mózgu jest to że "obcy" własnie tak będzie wyglądał.

Chyba nigdy nie oglądałeś Księgi Potworów do DnD xD

No właśnie dokłada się nowe i to jest fajne. A mi chodziło tu głównie o to, że większość autorskich światów fantasy, jakie powstają, posiada własną sześćset sześćdziesiątą odmianę elfa w paski i klasnoluda z brodą tak długą, że nie potrzebuje ubrania. I to mnie trochę boli, bo ludzie zamiast grać w to co jest, tworzą iluzję nowości, zamiast poczekać, aż naprawdę wpadną na coś nowego, co przykuje uwagę. I tak mamy setki mini pbfów z "własnymi światami" które są lekkimi modyfikacjami DnD lub Warhammera, jednak nie mają tego klimatu co one.

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
A jaki "odcień" fantastyki faworyzujecie?
Epiccy rycerze w lśniących zbrojach zbrukanych jedynie czarną krwią złych władców i potworów, czy też zło i mniejsze zło miast dobra?

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Kurde, aż sobie przeczytałem tę dyskusję, i tak bardzo żałuję, że nie brałem w niej udziału. ;_;

Dark fantasy ftw.
Jest takie... takie trochę bardziej realne. xD (Cześć, jestem MD i jestem dziwny, bo lubię realizm w RPG)
Nie lubię takiego syfu z, jak to się wyraziłeś, epickimi rycerzami w lśniących zbrojach zbrukanych jedynie czarną krwią złych władców i potworów.

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
Ja z kolei w swojej historii postaram się zrobić pewnego rodzaju karykaturę takich właśnie bohaterów-lalusiów. :P
Ale nie będę przesadzał, bo to może się odbić na jakości rozdziału. xD

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: -2
Klasyczny heroic mnie razi, albo fantasy brudne i zardzewiałe, albo radosna pulpa, która nie udaje poważnego heroica ;)
Chociaż czasem lubię się odmóżdżyć przy dedekach i tam granie całkiem poważnie na wskroś dobrą, porzygańczo puchatokróliczkową kapłanką smoczego bóstwa sprawiedliwości naprawdę sprawia mi frajdę :)

Także na wszystko znajdzie się miejsce.

Tytuł:
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 15
Nienawidzę DnD, bo to jest heroic, epic czy co tam... więc nienawidzę heroic, epic czy co tam, bo nie. Bo tak jak wspomniała Mephale - puchatokrólicze, ćwierkającozaebiste, obrzygańczo-cukierkowe podejście do fantastyki.

Po prostu nie tego oczekuję od porządnego systemu czy gry. Tak więc, jak dla mnie Sci-Fi, Cyberpunk, Post-Apo i Dark Fantasy. Tylko to się liczy ;)

3 RULES OF MOUNTAINEERING

Tytuł:
Administrator
Awatar użytkownika
W sumie nie znam się tak bardzo na DnD, zazwyczaj się nasłuchałem raczej niż sam doświadczyłem tego systemu. xD
Sam ośmieliłem się jedynie pożyczyć świat Forgotten Realms do mojej pierwszej sesji tu na forum, ale stwierdzam, że bestiariusz mają przezacny i bardzo inspirujący. :)

Tytuł:
Igor
Awatar użytkownika
Jak dla mnie ich bestiariusz to jest jakiś wynik wrzucenia stworzeń fantastyczny do pralki z funkcją fuzji jądrowej. Totalnie nieklimatyczne stworzenia zrobione byle było ich dużo, nie ważne, czy to ma sens. Całe szczęście całą moja ekipa Wrocławska podziela to zdanie, bo inaczej musielibyśmy w to grać xD

Fantastyka obecnie przeżywa okresy wielu dziwnych miksów. Jednym z nich jest np. mieszanina fantasy z s-f. Niby było to już wymyślone dawno dawno temu, ale teraz przeżywa chyba jakieś odrodzenie, bo pojawiło się tego sporo, wszędzie się o tym słyszy, nie tylko w fabularnych grach, ale także bitewniakach i karciankach. Ja osobiście bardzo lubię taką tematykę, a polubiłem ją za sprawą Jacka Vance'a i jego krótkich książeczek w takim klimacie, czyli kosmici + ich statki i wysoka technologia kontra ludzie wygnańcy hodujący smoki na kształt rozmaitych gatunków dinozaurów.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.