Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 17 lip 2018, 10:45

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Fantastyka
Rycerz
Reputacja: 10
Ingvar pisze:
Fantastyka obecnie przeżywa okresy wielu dziwnych miksów.

Nic dziwnego. Przez wiele lat powstały ogromne ilości standardowego fantasy i ludzie chcą teraz czegoś innego, jakiejś odmiany. Moim zdaniem dlatego, że w dobie internetów swoje dzieła mogą publikować miljony, więc ludzie starają się w jakiś sposób wybić, napisać coś innego niż inni, by zostać zauważonymi. Można to zauważyć nawet w grach komputerowych. W sumie to dobrze, miksy potrafią być ciekawe. Ale jestem w stu procentach pewien, że moda na zwykłe, klasyczne fantasy jeszcze wróci. Nie wiem kiedy, ale wróci.

Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
Nawet w Naszej Księdze Bestiarium ukształtował się zamysł miksu realiów (czasów), widzę że to i u Nas nieuniknione. :P

Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: -2
Fani klasycznej fantasy są nadal dosyć liczni, chociaż to jest jedna z licznych nisz teraz po prostu.
Sama przyznaję się bez bicia, że wolę właśnie różne dziwne miksy, duszne, industrialne klimaty z Dworca Perdido Mieville'a na przykład, o tak, to jest dobro prawdziwe.

Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
to fakt, normalne fantasy wieje nuda, ze wzgledu na to, ze juz prawie wszystko zostalo w nim powiedziane. choc mysle ze bedzie taki boom, przelom, ktos stworzy cos, co bedzie swieze i innowacyjne a kazdy bez zawachania powie na to 'czyste fantasy'.

a sczerze mowiac, mam nadzieje ze Nawia taka bedzie. bo jak na razie nie wykraczamy drastycznie poza kanon.

Rycerz
Jednak trzeba przyznać, że styl i jakość pisania może całkowicie zamaskować standardowość fantasy. Na przykład mamy do bólu sztampowy i nieoryginalny świat: magiczna kraina, smoki, elfy, krasnoludy, biali rycerze na przystojnych koniach, itp. Lecz napiszmy to w konwencji chociażby kryminału. Od razu robi się ciekawie, mimo całej otoczki, prawda? Sposobów jest wiele, może to być też chociażby opowieść poprowadzona jak w westernach. Dobrze zrealizowana historia może przykryć bardzo dużo.

Administrator
Awatar użytkownika
Teoretycznie ten temat, a raczej zawarte w nim przemyślenia, ładnie przedstawiają ewolucję rozmyśleń na temat treści Księgi Bestiarium. :P
Z początku trzymaliśmy się czystego fantasy, ale idea szybko ewoluowała. :D

A co myślicie o scenariuszu, w którym tradycyjne fantasy ewoluuje w miarę rozwoju fabuły? Staje się mroczniejsze lub wkrada się tam technologia, która zjawia się w tym świecie z początku w niewyjaśnionych okolicznościach?

Igor
Awatar użytkownika
Właśnie zacząłem czytać taką książkę pt. Kroniki Amberu. Cykl podobno kultowy, porównywalny z Władcą Pierścieni. Leżał u mnie od roku na półce i czekał w kolejce, aż się doczekał. No i wedle opisu, jest to protoplasta wielu gatunków, wychodząc z fantasy, przez s-f i mieszankę obu po mieszankę z rzeczywistym normalnym światem. Trochę mi się nie chciało wierzyć, no ale zacząłem i jest genialnie od pierwszych kartek. Bohater budzi się w szpitalu z wyczyszczoną pamięcią. Jestem na 50 stronie i krok po kroku, sprytnymi sposobami dowiaduje się każdego elementu ze swojego życia. Wszystko jest tak przepięknie zobrazowane, że nie idzie oderwać się od książki. Do tego właśnie wchodzi fascynujący wątek Amberu, który prawdopodobnie jest jakimś bajkowym miejscem, patrząc na okładkę i wzmianki w książce. Na pewno napiszę recenzję jak skończę, to będzie można pogadać trochę.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Administrator
Awatar użytkownika
Oooooo, to zacnie! :D Jeśli kiedyś skończą mi się posiadane książki, to może przypomnę sobie o tym tytule. :)

Rycerz
Tak z ciekawości zapytam... Czy ktoś w ogóle kojarzy jakąś w miarę nową książkę fantasy, która nie jest którąś częścią jakiegoś cyklu ciągnącego się latami, a równocześnie jest dobra i znana?... Bo jak się tak ostatnio zastanowiłem, to nic takiego nie miało miejsca. Już nawet nie mówię o jakimś głośnym debiucie, bo tego też ostatnio nie było, jeśli chodzi o fantasy.
I nie chodzi mi o to, że ostatnio nie pisz się dobrych książek fantasy, tego na myśli nie mam. Po prostu mam wrażenie, że od lat nie było żadnej głośnej nowości, tym bardziej debiutu. Ale mogę się mylić, bo - jak napisałem - to tylko wrażenie.

Igor
Awatar użytkownika
Zależy co u Ciebie znaczy nowość :)

Dla mnie nowością są Delegatury Nocy Glena Cooka z 2007 roku. Do teraz napisał już chyba 3 tomy. Jeszcze nie czytałem, bo dużo innego na głowie, ale już mam i kurzą się na półce od roku.

Najlepiej poszperać w jakichś konkursach i zobaczyć co otrzymało nagrody, może znajdziesz coś ciekawego.

Jednak literatura fantastyczna ma to do siebie, że nie zwraca uwagi na nowości. Często książki są odkrywane dopiero po kilkunastu latach i wtedy doceniane. Stąd właśnie tak poczytne są cykle. Zwykle dopiero jak autor napisze już z 3-4 tom, to dopiero ludzie zaczynają to masowo czytać. Tak było z Czarną Kompanią, potem z Malazańską Księgą Poległych i tak teraz jest z Pieśnią Lodu i Ognia. Początki wszystkich tych serii były raczej spokojne, dopiero później czytelnicy się rozkręcili.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.