Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 17 lip 2018, 10:38

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Gramatyka
Arcylisz
Awatar użytkownika
Reputacja: 14
Nico w >>Jak wyglądamy :]<< pisze:
Jajajaj, dziękuję. :)

Hehe. :D

Obywatel
Awatar użytkownika
Reputacja: 0
Ach, i co do wplatania zagranicyzmów w zdania.

Czasem wtrącę coś zagranicznego, ale głównie w postach i to w małych ilościach, bo jak widzę screeny na ZAGRANICO, to mam ochotę komuś wpakować śrut w tyłek. :P

MIESZKAM ZAGRANICO TWO MONTHS I JUŻ DON'T PAMIĘTAM HOW SIĘ MÓWI IN POLISH

Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Taaaa... xD Jak to Kolgrim mówił - w Norwegii (czy gdzie On tam... Holandia może? xD)
Cytuj:
[person 1, Polak]: Can you give me a shovel?
[person 2, współpracownik]: Not "shovel" - łopata.

;] ;] ;]
Być może nawet jedną z tych osób był Kol, nie pamiętam. xD Ale shovel mi w pamięci utkwiło. xD

Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
///[Dragu: Odpowiedź na usunięty - plagiat - post Nico.]

*czyta powyższy post* *patrzy na zegarek*
Mogłem jednak dziś nie zarywać nocki. xD

Co do przeklinania to powiem tak...
Nie sztuką jest szastać bluzgami na lewo i prawo, bo wtedy ludzie się przyzwyczają i przekleństwa nie będą miały żadnej siły przebicia.
Ale za to jak nie przeklinasz, a zrobisz to raz na ruski rok, to wszyscy znajomi z krzeseł pospadają. :D Believe it or not. :smile:

Future MILFgaardian
Awatar użytkownika
Reputacja: 35
Hej, hej. Temat słabo żyje, ale mam dla was coś ciekawego. Znalezione przez Draghana.

Cytuj:
Szanowni Państwo!
Czy nie razi Państwa Witam, którym często rozpoczynają swoje listy internauci, prosząc o jezykową poradę? Czy taki zwrot jest poprawny? Wydaje mi się, że wita gospodarz, a nie gość.
Sedecznie pozdrawiam,
Iwona

Szanowna Pani,
swoim pytaniem leje Pani miód w serca nasze. Razi nas forma Witam, ponieważ zakłada ona – jak słusznie Pani zauważa – wyższą rangę osoby, która tej formy używa. Nie wszyscy użytkownicy języka zdają sobie z tego sprawę, dlatego do tego typu zachowań językowych (jest ich więcej) podchodzimy ze zrozumieniem, nie przypisując nadawcom złej woli.
W omawianym wypadku forma Witam jest nie tyle niepoprawna, co niestosowna. Jeżeli chcemy zachować się elegancko, nie rozpoczynajmy maili kierowanych do osób, których nie znamy osobiście, oraz do osób wyżej od nas usytuowanych, za pomocą tej formy. Formą bardziej nadającą się do użycia jest w takich wypadkach Szanowny Panie, Szanowna Pani, Szanowni Państwo.
Dodam, że forma grzecznościowa Witam, rozpoczynająca kontakt zarówno pisemny, jak i ustny, jest dziś formą bardzo popularną, szczególnie wśród osób młodego pokolenia. Język wciąż się zmienia. Być może przyjdzie czas, że formę tę przyjdzie nam uznać za stosowną.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski

Kod:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/b-Witam-b;7322.html

Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Cytuj:
Nie wszyscy użytkownicy języka zdają sobie z tego sprawę [...]

Ja bym wręcz rzekł, że większość - pamiętam do dziś lekcję, na której omawiane było pisanie formalnych maili. xD Właśnie sprawę słowa "witam" podniósł wtedy nauczyciel, co mnie zdziwiło, bo w sumie co może być złego w tak niewinnym zwrocie? A jednak.
I jakkolwiek sam lubię bawić się w te wszystkie formalizmy, tak oburzanie się na popularyzację tego powitania jest dla mnie jakieś takie niesmaczne, wieje to jakiegoś rodzaju pseudoarystokratyzmem, jeśli można się tak wyrazić.

Future MILFgaardian
Awatar użytkownika
Reputacja: 35
Nie wiem, mam wrażenie, że nikt tam jakoś specjalnie się nie oburzył. Zwyczajnie zwrócił na to uwagę.
Trzeba przyznać z resztą, że jeśli wiele osób mówi błędnie, to potem staje się to poprawne xD No bo zwyczajnie staje się to częścią języka. Dlatego trzeba dosyć elastycznie do tego podchodzić. No, wiadomix, nie do błędów świadczących po prostu o niedouczeniu kompletnym, tylko do jakichś tajemnych, rzadko używanych części języka. Chociaż słyszałam, że takie "poszłem" już niby ma być poprawne.

I tu troszku o tym:
http://wyborcza.pl/1,76842,10261382,_Cz ... lem__.html

Paladyn
Awatar użytkownika
Jeśli chodzi o temat błędów językowych, to jestem zdania, że błąd językowy to fikcja, to po prostu fakt ewolucji języka, i tyle. To w sumie zabawne, że jest dzisiaj nagonka na słowa takie jak np. włanczać/włãczać, a jakoś nikt nie ma butthurtu o to, że nie powinno się mówić żonie tylko żenie.
A forma "poszłem" jest IMO logiczniejsza od "poszedłem", ale to taka tam dygresja.

Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 20
Przepraszam Cię bardzo, ale nie porównuj żonie i żenie do problemu w włanczać i włączać. O żenie mówiło się w języku staropolskim, zanim doszło do wyrównań analogicznych w słowach oraz do przegłosu lechickiego, zamieniającego spółgłoski e,ę, jadź (takie e z kreską nad nim) oraz sonantów r' i l'. Jest to historyczne przekształcenie, które pozostało w języku do chwili obecnej.

Włanczać a włączać to problem walki między normą językową a uzusem i błędem językowym. Błąd językowy nie jest fikcją, gdyż jednak wciąż on istnieje, w trzech różnych kategoriach błędu. Ale o tym mogłabym dać Wam screeny moich drzewek językowych z zajęć xD

Paladyn
Awatar użytkownika
Przegłos lechicki nie ma nic do tego, bo nie on jest rdzeniem tej rozmowy. To porównanie jest zasadne, bo mówimy o wyrównywaniu form. Tak jak w żonie po prostu doszło do przekształcenia całego tego rdzenia (które przecież w istocie jest błędem, bo przed spółgłoskami historycznie miękkimi przegłos nie zachodził, patrz para las : lesie), tak para włączać/włanczać utworzyła się poprzez analogię do par takich jak zespolić/zespalać czy wytopić/wytapiać. Zespolić > zespolę, zespalać > zespalam i podobnież włączać > włączę, włanczać > włanczam, a ta wymiana samogłoskowa jest dużo, dużo starsza aniżeli przegłos lechicki.
I to samo działa w przypadku zwrotu widzę tą książkę. Końcówka zaimka wyrównuje się z końcówką przymiotnika. Nie widzę powodu, dla którego miało być niepoprawne, skoro żonie jest, i mam wrażenie że ta druga forma jest akceptowana tylko dlatego że jej ukonstytuowanie się miało miejsce nim zaczęliśmy się bawić w unormowywanie języka.

Błąd jest fikcją, jeśli przestaniemy się poruszać po paradygmacie preskryptywistycznym. Jak dla mnie narzucanie jakichś norm językowych to głupota, a krajem który winien być wzorem jest Norwegia - tam jakoś nikt się nie rzuca nikomu do gardła bo wymawia jeg jako [eːɡ] a nie [jæɪ̯], nawet standardy pisania mają dwa.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.