Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 13 gru 2017, 11:53

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łączenie nurtów fantastycznych (i innych)
Future MILFgaardian
Awatar użytkownika
Reputacja: 35
Kiedyś dawno temu wpadłam na pewien pomysł. Częściowo użyłam go w sesji mej nieudanej, częściowo miałam zamiar skorzystać z tego w przyszłości, gdy będę już sławna i ktokolwiek będzie chciał czytać moje książki.

Otóż jak w tytule tematu, chodzi o łączenie nurtów fantastycznych. Ale nie chodzi mi o takie zwykłe mieszanie średniowiecza z magią, czy futurystycznych wizji z elektronicznym rozkwitem czy apokalipsą.

Wiadomo, że teraz pomysły się ludziom kończą, wymyślają coraz to dziwniejsze mieszanki, nie zawsze cieszące oko. Zdarzają się też takie perełki, dzięki którym fantastyka rozszerza swe granice i otwiera nowe możliwości dla innych. Bo niektórych rzeczy pisarze się po prostu boją, "bo to nie pójdzie", "bo to się nie sprzeda", "bo teraz wampiry są w modzie, więc nie będę wyskakiwał tu z czymś takim". To taka rosyjska ruletka. Trzeba zaryzykować, żeby dowiedzieć się, czy pomysł jest sensowny i ludziom się spodoba, czy też wrzucą go do kosza.

Ogólnie założyłam ten temat, żeby właśnie dzielić się spostrzeżeniami w tych klimatach. By pokazywać oryginalne zastosowania w literaturze, czy innej kategorii sztuki, czy też krytykować i pokazywać to, czego nie powinno się za nic w życiu robić.

Ale wracając do tego mojego pomysłu. W nieszczęsnym "Nowym wspaniałym świecie" zrobiłam taki myk, że ludzie z dalekiej (nawet naszej) przyszłości, przenieśli się do czasów średniowiecza. Po pierwsze: Jak myślicie? Jak by to wyglądało w rzeczywistości? Jaka byłaby reakcja ludzi? Jeśli tacy ludzie z przyszłości przekazaliby swoją wiedzę zacofanemu światu, jak myślicie, co by z tego wynikło? Jak potoczyłyby się losy świata i jak on by wyglądał?

Po drugie: A co jeśli zamiast ludzi z przyszłości, Ziemię w tych czasach odwiedziliby mieszkańcy innej planety? Będący mniej więcej na naszym, lub o kilkadziesiąt lat do przodu, poziomie technologicznym i naukowym? Przypuśćmy, że byliby bardzo pokojowo nastawieni i również chcieliby podzielić się z nami swoją wiedzą. Jak wyglądałoby to z obu stron? Jak wyglądałaby wtedy polityka, nauka, ekonomia takiego świata?

Po trzecie: A co, jeśli nagle w naszym świecie pojawiłaby się magia, ale tak powszechnie? Albo w tym średniowieczu, albo w naszych czasach. Myślicie, że na serio wyglądałoby to tak, jak opisywane jest to w wielu książkach? Że magia byłaby tylko dla wiedźm i czarowników, a nie dla naukowców? Nie wykorzystaliby tego do przyśpieszenia poziomu wiedzy i zaawansowania technologicznego? Albo w naszych czasach. Typowy Harry Potter, tylko na większą skalę?

Zapraszam do pogaduszek! :D

Tytuł: Re: Łączenie nurtów fantastycznych (i innych)
Paladyn
Awatar użytkownika
Reputacja: 15
Tego typu akcje nie są żadną nowością, co więcej bardzo często łączy się mnóstwo dziwnych nurtów z różnym skutkiem. Kilka przykładów:

- Shadowrun - połączenie Cyberpunku i Urban Fantasy. Jakby ktoś nie wiedział, Urban Fantasy to taki gatunek w którym świat magii i fantasy wkracza do świata rzeczywistego, ale tylko i wyłącznie miejskiego. Bo, gdy magia wparuje na wieś, to wtedy mamy do czynienia z Rural Fantasy ;).
- Klanarchia - tu totalny miszmasz gatunkowy. Połączono świat magii i demonów ze światem rzeczywistym, okraszonym nieco sci-fi, i z tego wszystkiego powstała postapokalipsa :D.
- Nawia - nasza kochana bestiariumowa Nawia XD. Postapo i fantasy, jak wiadomo :).

Cytuj:
Ale wracając do tego mojego pomysłu. W nieszczęsnym "Nowym wspaniałym świecie" zrobiłam taki myk, że ludzie z dalekiej (nawet naszej) przyszłości, przenieśli się do czasów średniowiecza. Po pierwsze: Jak myślicie? Jak by to wyglądało w rzeczywistości? Jaka byłaby reakcja ludzi? Jeśli tacy ludzie z przyszłości przekazaliby swoją wiedzę zacofanemu światu, jak myślicie, co by z tego wynikło? Jak potoczyłyby się losy świata i jak on by wyglądał?

Co prawda, nie pamiętam, żebym widział gdzieś taki scenariusz, ale widziałem zupełnie odwrotny. Film "Goście, Goście" :D. Oczywiście wiadomo, że to ma być komedia, ale moim zdaniem właśnie podobnie mogło by wyglądać zderzenie średniowiecza z nowoczesnością :D.

Cytuj:
Po drugie: A co jeśli zamiast ludzi z przyszłości, Ziemię w tych czasach odwiedziliby mieszkańcy innej planety? Będący mniej więcej na naszym, lub o kilkadziesiąt lat do przodu, poziomie technologicznym i naukowym? Przypuśćmy, że byliby bardzo pokojowo nastawieni i również chcieliby podzielić się z nami swoją wiedzą. Jak wyglądałoby to z obu stron? Jak wyglądałaby wtedy polityka, nauka, ekonomia takiego świata?

A tutaj trochę zgeneralizuję... otóż to jest scenariusz bardzo często stosowany w science fiction. Wszędzie. Książki, filmy, gry. Od twojego przykładu różnią się tylko tym, że w sci-fi pojawiają się stosunki kosmici-kosmici, lub ludzie-kosmici, gdzie ludzie są tą bardziej zaawansowaną rasą. Przykładów od groma:
- gra "Unreal" - zaawansowana technicznie rasa kosmitów dociera do planety, gdzie niewoli jej prymitywnych mieszkańców, też kosmitów.
- film "John Carter" - tu mamy jakby incepcję, bo jest sobie rasa pseudobogów, która miesza w społecznościach rasy zaawansowanej technicznie i tej drugiej prymitywnej, a ta zaawansowana działa też na prymitywną.
- film "Avatar" - muszę tłumaczyć?

Jednak fakt, który podałaś, czyli dwie super pokojowe rasy, jedna prymitywna, druga zaawansowana, jest tak nudny, że z pewnością nie pojawi się w mediach. Konflikty są właśnie tą przyprawą, która sprawia, że dane dzieło jest smaczniejsze.
W świecie realnym najprawdopodobniej właśnie tak by było, bo nikt nie rzucałby się w wir walki z istotami bardziej zaawansowanymi i do tego z kosmosu. "Dzień niepodległości" świetnie to ukazuje. Pech, że kosmici byli tam bardzo źli ;).

Cytuj:
Po trzecie: A co, jeśli nagle w naszym świecie pojawiłaby się magia, ale tak powszechnie? Albo w tym średniowieczu, albo w naszych czasach. Myślicie, że na serio wyglądałoby to tak, jak opisywane jest to w wielu książkach? Że magia byłaby tylko dla wiedźm i czarowników, a nie dla naukowców? Nie wykorzystaliby tego do przyśpieszenia poziomu wiedzy i zaawansowania technologicznego? Albo w naszych czasach. Typowy Harry Potter, tylko na większą skalę?

Harry Potter to nie jest dobry przykład, bo tam magii nie udostępniano mugolom. Moim zdaniem, gdyby była magia, to traktowana by była jako surowiec, a więc stała by się narzędziem w rękach polityków i władz państwowych. Prawdopodobnie działo by się z nią to samo, co dzisiaj z bronią jądrową. Wszyscy nawzajem zakazują sobie badań nad nią, a jednak ciągle coś się z nią robi ;)

Future MILFgaardian
Awatar użytkownika
Reputacja: 35
Może i nowością nie są, ale mnie chodzi o naprawdę, naprawdę ekstremalne połączenia xD No w sumie ta Klanarchia wydaje się być czymś mniej więcej takim.
Poza tym nie chodzi mi w tej dyskusji o to, by tylko wymieniać przykłady. Chodzi mi o to, żeby opisać, jak według was wyglądałby świat. Ze strony właśnie bardziej, jakby to... technicznej :D Wiesz, postęp technologiczny, ekonomia, wpływ na religię, takie tam.

Cytuj:
A co jeśli zamiast ludzi z przyszłości, Ziemię w tych czasach odwiedziliby mieszkańcy innej planety?

To źle zrozumiałeś, a w sumie może i ja źle ujęłam. Nie chodzi mi zupełnie o nasze czasy :D To wiadomo, jest już przerobione tysiące razy. Mi chodzi o czasy, o których wspominałam wcześniej, czyli średniowiecze. I znowu to samo, świat od podstaw. Chodzi mi o bardziej codzienne efekty takich spotkań. Wiecie o co cho.

W Harrym Potterze nie udostępniano magii mugolom, dlatego dodałam "na większą skalę" xD W sensie, że bez rozdzielania się na mugoli i czarowników.

Wędrowiec
Reputacja: 0
Ja uważam, że to fajna opcja!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.