Bestiarium.pl - Bestiariusz - Encyklopedia Potworów
http://bestiarium.pl/

Ogopogo
http://bestiarium.pl/viewtopic.php?f=41&t=237
Strona 1 z 1

Autor:  Leczo [ 02 lis 2008, 22:25 ]
Tytuł:  Ogopogo

Ogopogo to wężowaty stwór widywany w wodach jeziora Okanagan już od kilkuset lat. Jest on prawdopodobnie najsłynniejszym przedstawicielem słodkowodnych wężowatych potworów. W lipcu 1974 roku Beryl Clark, mieszkanka Kanady, postanowiła popływać w jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej. Nagle o jej nogi otarło się coś dużego. Kiedy odwróciła się, aby zobaczyć, co to takiego, zdążyła dostrzec wielkie stworzenie, odpływające na środek jeziora. Kobieta uznała, że musiał to być jakiś waleń, tylko, że wyjątkowo długi i wężowaty. Beryl ocenia, że zwierzę miało około 7,5 do 9 metrów długości i około metra średnicy. Płynęło wijąc się w płaszczyźnie pionowej. Mnie więcej pięciometrowy fragment grzbietu rytmicznie unosił się ponad powierzchnią. Stworzenie miało gładką, ciemnoszarą skórę, pokrytą jaśniejszymi plamami. Bliżej ogona plamki były rozmieszczone gęściej. Sam ogon zaś przypominał ogon wieloryba - wyraźnie widoczna była płetwa pozioma. Zwierzę płynęło z <acronym title="Page Ranking">pr</acronym>ędkością około 5-8 km/h, poruszając się tuż pod powierzchnią. Beryl jest pewna, że nie była to ani ryba, ani gad. Stwór wyglądał i zachowywał się jak wieloryb, jednak poruszał się w sposób odmienny od wszystkich znanych waleni. Ogopogo nazywany był w języku Indian N'ha-a-itk, co oznacza ,,diabeł z jeziora". Według ich legend mieszkał on w jaskini na tzw. ,,Wzgórzu sztormów" na wyspie Ogopogo znajdującej się na środku jeziora. Indianie zawozili tam czółnami dary w postaci małych leśnych zwierząt, aby zyskać sobie jego przychylność.


Obrazek

Autor:  Krzysiek [ 18 gru 2009, 19:05 ]
Tytuł: 

Obrazek

Mieszkaniec Penticton (USA) twierdzi, że wykonał w małym miejskim muzeum w Meksyku zdjęcie, które może pomóc w rozwiązaniu części tajemnicy otaczającej Ogopogo. Warren Linklater odszedł na emeryturę w 1970 roku i jeździł kampingiem zwanym "Happy Bus" po Ameryce Północnej wraz z żoną Lorną. W czasie podróży wokół Zatoki Meksykańskiej w 1970 roku para planowała przejechać przez rzekę w pobliżu miasta Veracruz, kiedy odkryli prom, który wydawał się być zatopiony na środku rzeki. Zmusiło to ich do zmiany trasy i pojechali do małego miasta Tecohitla, około 240 kilometrów od Veracruz. W małej rybackiej wsi znajdowało się muzeum posiadające wśród eksponatów bardzo interesujący obiekt.

"Była to głowa czegoś, nie wiadomo czego", powiedział Linklater. Obsługa muzeum mówiła, że dwumetrowej wielkości czaszkę odcięto od dwunastometrowego ciała piłą łańcuchową. Szczątki wrzucono z powrotem do morza. Linklater stwierdził, że według niego czaszka, o oczodołach mających pół metra średnicy i z dużym nosem, mogła pochodzić od zwierzęcia związanego ze strorzeniem lokalnie znanym jako Ogopogo.

Ellen Pederson, przewodnicząca wydziału biologii w Okanagan College, powiedziała, że czaszka prawdopodobnie pochodzi od jakiegoś wieloryba, być może humbaka. Pedersen, posiadająca stopień magistra biologii morskiej na Uniwersytecie w Dalhouse, wskazała na kłykieć - duży kościsty guz znajdujący się z tyłu czaszki - typowy dla czaszek ssaków. Długi pysk również jest podobny do wielorybiego.

"Brak jakichkolwiek nozdrzy z przodu czaszki świadczy o tym, iż nie jest to gad", powiedziała Pederson. Byłaby to rzecz niesłychana, gdyby doniesiono o dwunastometrowym wielorybie.

Poza tym jednak - biorąc pod uwagę rozmycie obrazu i fakt, że brakuje dużych kawałków czaszki, takich jak dolna szczęka i osłona mózgu - trudno powiedzieć coś więcej na temat właściciela czaszki.

"Ciężko nawet powiedzieć, na co patrzymy", powiedziała Pedersen. "Nie jest to skamieniałość jak również nie istnieją inne tak duże rzeczy (prócz wielorybów)".

Autor:  Dragu [ 13 mar 2014, 14:30 ]
Tytuł: 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/