Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 17 sie 2018, 09:59Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Elfy
Post: 09 kwie 2009, 22:55 
Obywatel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:52
Posty: 13
Elf - stworzenie rodem z mitologii germańskiej. Z początku elfy były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.

Mitologia nordycka dzieli elfy (s.nord. Álfar, isl. Álfur) na elfy światła (Liosálfar) oraz mroczne lub czarne elfy (Döckálfar lub Svartalfar). Były ludzkiego wzrostu, choć bardziej smukłe od ludzi.

Elfy światła wymienia się zwykle razem z Asami w miejsce Wanów. Nazwy "Vanir" (Wanowie) i "Álfar" (Elfy) mogły być albo synonimami - stąd wyrażanie "Asowie i Elfy" znaczyło "wszyscy bogowie", albo oznaczało różnicę w statusie między wyższymi (Wanowie) a pomniejszymi (elfy) bogami obfitości. Jeden z Wanów, Frejr był panem Álfheimu (ojczyzny elfów), i miał za sługi dwoje elfów: Byggvira (bożka jęczmienia) i Beylę (boginkę zbóż, nabiału i miodu), którzy wymieniani są w poemacie Lokasenna. Dla elfów jako bóstw obfitości organizowaną późną jesienią alfablót (ofiary dla elfów) które przeprowadzano po domach.

Sławni ludzie mogli być wyniesieni do rangi elfa po śmierci, jak w przypadku kowala Völunda. Poza tym, norweska Heimskringla wspomina o linii lokalnych królów, którzy rządzili Álfheimem - ostatni król z tej dynastii nazywał się Gandalf.

Czarne elfy, żyjące w Svartalfheimie. były uzdolnionymi kowalami, a za najlepszych uznawano synów Ivaldiego, ojca Idun. Choć niektóre źródła identyfikują ich z krasnoludami z Nidavelliru, które podobnie miały reputację doskonałych kowali, nordycka literatura zwykle rozróżnia te rasy.

W folklorze skandynawskim, który jest połączeniem elementów mitologii chrześcijańskiej i późno-nordyckiej, elfy przetrwały głównie jako nisser (chochliki podobne do polskich domowików) oraz älvor (szw. lp. älva; norw. Ælvor, duń. Alfer). Były to porażającej urody dziewczęta, które żyły w lasach z elfim królem. Były długowieczne i niefrasobliwe z natury. Można je było zobaczyć w nocy tańczące na łąkach, a pozostałe po nich kręgi nazywano älvdanser (elfie tańce) lub älvringar (elfie kręgi). Człowiek obserwujący je w tańcu zauważał po fakcie, że choć jemu wydawało się, że minęły godziny, w prawdziwym świecie minęły lata. Ten fenomen jest też obecny w opowieściach o irlandzkich sídhe i wykorzystany przez Tolkiena w jego Władcy Pierścieni, gdy Drużyna Pierścienia zauważa, że "czas w Lothlórien płynie jakby wolniej", jak również przy spotkaniu Thingola i Meliany.

W Danii wyobrażenia o elfach połączyły się z wyobrażeniem norweskiej Huldry tworząc piękne kobiety, które zwabiają mężczyzn, by ich zatańczyć na śmierć (podobnie jak polskie rusałki). Charakterystyczne jest to, że widziane z tyłu były puste.

W niemieckim folklorze elfy (s-w-niem. Alb) z bożków przekształciły się w psotne chochliki, które mogły powodować choroby bydła i ludzi, a także zsyłać na śpiących koszmary. Niemieckie słowo Albtraum (koszmar) dosłownie znaczy "elfi sen", a jego archaiczny odpowiednik Albdruck ("elfi ucisk") powstał w wyniku przekonania, że koszmary powodują elfy siedzące na klatce piersiowej śpiącego. Podobnymi stworzeniami o słowiańskim rodowodzie są: Dusiołek Leśmiana i Zmora, zwana też marą.

Najbardziej znaną baśnią o elfach jest "Szewczyk i Elfy" autorstwa braci Grimm. W tej historii elfy mają tylko stopę wysokości, są nagie i (podobnie jak leprechauny) robią buty. W ten sposób pomagają szewcowi. Gdy zaś szewc nagradza ich pracę ubrankami, elfy są zachwycone, zabierają rzeczy i znikają na zawsze (por. skrzaty domowe w serii książek o Harrym Potterze).

Poza tym, w niemieckim folklorze osobom, które mają umrzeć ma się pojawiać elf, bądź nawet król Elfów - zupełnie jak irlandzka banshee. W przeciwieństwie jednak do banshee, król elfów pojawia się wyłącznie tuż przed śmiercią, a z wyrazu jego twarzy można wyczytać, czy śmierć będzie łagodna czy bolesna. Ten aspekt legendy unieśmiertelnił Goethe w swym poemacie Król Elfów, do którego później muzykę

Elfy stanowią jedną z najważniejszych ras większości światów fantasy.

Elfy w fantastyce

Ze względu na różnice między światami, zachodzą również zasadnicze różnice w opisach elfów w różnych rzeczywistościach fantasy. Wspólne pozostają jednak przeważnie pewne elementy natury oraz wyglądu elfów:
- długie, szpiczaste uszy,
- długowieczność.

W utworach J.R.R. Tolkiena elfy są jedną z najpotężniejszych ras Śródziemia i Valinoru. Inna nazwa elfów to Quendi (quenejskie "Mówiący"). Zwane są też pierworodnymi dziećmi Iluvatara (Jego dziećmi są też ludzie, którzy pojawili się w Śródziemiu później). Nie starzeją się, cenią piękno – zajmują się poezją i śpiewem. W czasie Ostatniego Sojuszu wspólnie z ludźmi pokonują Saurona. We Władcy Pierścieni ostatni z władców elfów opuszczają Śródziemie i odpływają do Valinoru tzw. Prostą Drogą.

Posługiwały się własnymi językami, z których najbardziej znane to: quenya i sindarin.

Najważniejsze szczepy elfów to: Eldarowie (Vanyarowie, Noldorowie i Teleri), czyli ci, którzy wzięli udział w Wielkiej Wędrówce, Elfy Światła (Calaquendi), czyli ci, którzy Wielką Wędrówkę ukończyli, Elfy Ciemne (Moriquendi), czyli ci, którzy nigdy nie byli w Amanie, Avari czyli Oporni, ci, którzy odmówili udziału w Wielkiej Wędrówce. Teleri, którzy zostali w Beleriandzie, to Elfy Szare lub Elfy półmroku (Sindarowie).

W cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta elfy pojawiają się w książkach Panowie i damy (ang. Lords and Ladies), Wolni Ciutludzie (ang. The Wee Free Men) oraz w fabularnej części książki Nauka Świata Dysku II (The Science of Discworld II: The Globe). W przeciwieństwie do innych światów fantasy są to istoty zabijające ludzi tylko dla przyjemności (najłatwiej porównać je do drowów ze świata Forgotten Realms, które są znane ze swego okrucieństwa). Zamieszkują Świat Kuli (znajdujący się na półce w gabinecie Rincewinda), jednak w szczególnych okolicznościach (na szczęście niezbyt częstych) mają możliwość przejścia do Świata Dysku, np. gdy pojawiają się kręgi w zbożu.


Świat wiedżmina

W Sadze o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego elfy (s. mowa Seidhe) przybyły na Kontynent kilka tysięcy lat przed wydarzeniami z Sagi na swych białych okrętach. Zastały tam gnomy (pierwsze na Kontynencie) oraz krasnoludy, które po okresie walk wycofały się w góry, Same wybudowały w miejsce siedzib krasnoludzkich swoje miasta. Około pięciuset lat przed wydarzeniami z Sagi, na kontynent przybyli ludzie i podbili obszar późniejszych północnych królestw. Elfy zmuszone były do wycofania się do górskich enklaw i lasów. W miastach umieszczane są w gettach dla nieludzi, razem z krasnoludami, gnomami i niziołkami. Jako jeden z najstarszych ludów świata, używają Starszej Mowy jako języka ojczystego. Od setek lat walczą z ludźmi o wyzwolenie i niepodległość. Są szczupłe i wysokie, mają szpiczasto zakończone uszy, duże oczy i drobne zęby. Nie posiadają kłów.
związki z naturą i lasem
uzdolnienia magiczne
piękny wygląd
długie (najczęściej blond) włosy
piękny i melodyjny głos
swietni strzelcy (w łukach są najlepsi) i czarodzieje

Obrazek

Źródło:
wikipedia


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 paź 2010, 13:54 
Obywatel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 04 wrz 2010, 19:47
Posty: 41
Lokalizacja: Kalisz
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Ludzie lubią komplikowaĆ sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 paź 2010, 18:08 
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: -2
Rejestracja: 27 sie 2010, 11:12
Posty: 1708
Lokalizacja: Miasto słynące z syrenki i spalin
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 paź 2010, 13:59 
Obywatel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 12 paź 2010, 14:03
Posty: 15
Lokalizacja: Z książki wylazłam.
Elfy w Lineage II

Rasa elfów wielbi boginię wody oraz kocha naturę i wodny tryb życia. Elfy posiadają szczupłe, zwinne ciała, długie uszy oraz są bardzo piękne. Podczas ery tytanów posiadały one największą moc spośród wszystkich istniejących stworzeń. Jednak gdy nastał kres gigantów potężna siła Elfów została w znacznym stopniu osłabiona, m.in. przez zdradę ludzi. Od tamtej pory zamieszkują one jeden z lasów Królestwa Aden.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dark Elf

Rasa ciemnych elfów była jednym ze szczepów rasy Elfów, jednak została wygnana z powodu uprawiania pokryjomy czarnej magii w celu zdobycia wiedzy na temat siły ludzi. Przegrali potyczkę z elfami lecz mimo to nadal odkrywali tajniki ciemnej magii. Mroczne elfy są podobne do swoich braci elfów. Róznią się jedynie tym iż są szczuplejsze, posiadają niebiesko-szarą cerę, srebrne włosy. W swoim życiu kierują się nauką swojej boginii Shilien, Bogini Śmierci.

Obrazek

Obrazek


Źródło tekstu:
Kod:
http://lineage2.crib.pl

_________________
[SIZE="1"][I][color="#556b2f"]"Elfy mają długie uszy, długie nosy, długie włosy, długie żywoty. Generalnie elfy wszystko mają długie.
Tak, „to” też mają długie.
Jak to co? Oczywiście, że łuki. Elf bez długiego łuku i długich uszu nie jest tró."[/color]

[/I]l[color="#000000"]Hodowla[/color]l[color="#000000"]Sprawdź Sam[/color]l[/SIZE]
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sty 2011, 20:42 
Wojownik
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 16 sie 2010, 08:31
Posty: 136
Lokalizacja: Gdańsk
Elfy są dość liczną rasą. Wyróżniają się dość szczupłą budową ciała, spiczastymi uszami, długowiecznością, doskonałymi zmysłami i silnym związkiem z magią. Elfy żyjące na planach są bardziej wzniosłe od swoich odpowiedników z pierwszych sfer materialnych. Przez czynniki zewnętrzne elfy się różnorako rozwinęły, dzięki temu nie ma już tylko elfów. Zmiany wynikające z tego są dziedziczne a osobniki mogą się krzyżować z innymi elfami innego typu. Drowy są dość specyficzną podrasą elfów tzn. wyróżniającą się na każdej linii względem innych elfów.

Podrasy:

-Zwykłe:
Wszystkie elfy mają kilka wspólnych cech fizycznych, do najważniejszych należą szpiczaste uszy i lekka budowa. Po za tym elfy między sobą różnią się przeważnie kolorem skóry i włosów.

-Wodne:
Elfy morskie-skóra srebrno zielona, włosy kolory przechodnie pomiędzy zielonym a niebieskim.

-Drow (mroczne):
Zwane drowami. Elfy mroczne - skóra czarna, włosy białe lub siwe.

-Dzikie:
Elfy dzikie-skóra ciemny brąz, włosy przechodnie pomiędzy czarnym a lekko brązowym.

-Leśne:
Elfy leśne-włosy żółte, w odcieniach zielonego lub czerwone.

-Szare

-Księżycowe (srebrne):
Elfy księżycowe-skóra normalna, czasami lekko niebieska, włosy srebrno-białe.

-Słoneczne (złote):
Elfy słoneczne-skóra brązowa, włosy złoty błąd, brązowe lub czarne, oczy złote.

-Gwiezdne

-Fey'ri:
Elfy z domieszką krwi demonów.

-Jasne:
Wśród nordyckich bóstw, dwójka z nich Frej i Freja są bogami jasnych elfów, co brzmi w ich języku Lios Alfar. Całkowicie odpowiadają zwykłym przeciętnym elfom, do których są zaliczane. Ich bogowie zaś mieszkają w królestwie jasnych elfów znanym jako Alfheim, znajdującym się na Ysgardzie.

-Ciemne:
Elfy ciemne są w najlepszym wypadku chaotyczne neutralne i ceniąc sobie niezależność, lubią gdy pozostałe rasy nie mieszają się w ich sprawy. W języku nordyckich bóstw i wśród siebie nazywają się Svartal Alfar, a ich pośmiertną krainą jest królestwo ciemnych elfów Svartalfheim w najniższej warstwie Ysgardu. Fizycznie całkowicie odpowiadają mrocznym elfom i do nich są zaliczane. Ich boginią jest tutaj Eilistraee.

W Dragonlace:

-Kagonesti:
Zwane też dzikimi elfami, żyją w zgodzie z naturą.

-Qualinesti:
Wielbią światło słońca.

-Silvanesti:
Wielbią światło gwiazd.

-Morskie elfy:
Dzielą się na klany dargonesti (sam określający się mianem "quoowahb") i dimernesti.

Społeczeństwo:
Mimo zmian na tle fizycznym, i niekiedy psychicznych zmian, to społeczeństwa elfie są dość podobne do siebie. Jest ustalona hierarchia, wysoko postawieni są kapłani i druidzi. W większości przypadków elfy przestrzegają ustalonych praw. Będąc w innych społeczeństwach (tj. mieszanych lub konkretnej rasy) elfy przestrzegają prawa, jednak jeżeli dana rasa jest najeźdźcą zachowują wyjątkową wrogość wobec niego. Wśród społeczeństw drowy zwykle nie są mile widziane, zwłaszcza przez innych elfów.

Bóstwa:
Elfy czczą głównie bóstwa związane z przyrodą lub bezpośrednio z samymi elfami.

Wszystkich elfów (z wyjątkiem drowów): Aerdrie Faenya, Angharradh, Sehanine Hanali Celanil, Corellon Larethian, Erevan Ilesere, Labelas Enoreth Podwodny Rillifane Rallathil Shevarash Solonor Thelandira.

Elfy morskie: Trishina, Sashelas z Głębin.

Elfy mroczne: Ghaunadaur, Vhaerun, Selvetarm, Lolth/Araushnee, Kiaransalee, Zinzerena (martwa).

Charakter:
Aktualnie nie jest się w stanie stworzyć ogólną charakterystykę elfów z powodu powstania wielu rodzajów elfów. Wymienione zostanę elfy i przeważający charakter wśród danego rodzaju.

Elfy wodne - chaotyczne dobre.

Elfy mroczne - chaotyczne złe.

Elfy słoneczne - neutralnie dobry lub neutralny.

Elfy dzikie - chaotycznie dobre.

Elfy leśne - neutralne.

Elfy księżycowe - chaotyczne.

Występowanie:
Większość elfów żyje w Arvandorze, położonym na pierwszym poziomie Arborei, gdzie żyje znaczna część elfich bóstw. Po za tym mogą występować w tych sferach w których są warunki, które wywołały zmiany wśród ich przodków. (np. elfy wodne będą chętnie przebywać w planie żywiołu wody).

_________________
No Gods, or Kings. Only Man.
We were all buried at sea. We just didn't know it yet.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: