Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 18 lip 2018, 06:07Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nierządnica Babilońska
Post: 20 sty 2011, 22:26 
Wojownik
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 20 gru 2010, 22:28
Posty: 110
Postać Wielkiej Nierządnicy, czy też Niewolnicy Babilońskiej, pojawia się w kilku religiach. Jednak tutaj zapoznacie się z chyba najbardziej popularną interpretacją tej postaci – czyli w wierze chrześcijańskiej.

Wzmianka o niej pojawia się w 17. rozdziale Apokalipsy Św. Jana:

1 Potem przyszedł jeden z siedmiu aniołów, mających siedem czasz,
i tak odezwał się do mnie:
«Chodź, ukażę ci wyrok na Wielką Nierządnicę,
która siedzi nad wielu wodami, 2 z którą nierządu się dopuścili królowie ziemi,
a mieszkańcy ziemi się upili
winem jej nierządu».
3 I zaniósł mnie w stanie zachwycenia na pustynię.
I ujrzałem Niewiastę siedzącą na Bestii szkarłatnej,
pełnej imion bluźnierczych,
mającej siedem głów i dziesięć rogów.
4 A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat,
cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły,
miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości
i brudów swego nierządu.
5 A na jej czole wypisane imię - tajemnica:
"Wielki Babilon.
Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi".
6 I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa,
a widząc ją bardzo się zdumiałem.


Wielką Nierządnicą prorocy nazywali miasta pogańskie, oddane bałwochwalstwu czyli "nierządowi". Z kolei pojęcie „wielu wód” jest to - wyrażenie alegoryczne określające wrogą Bogu rzeczywistość a jednocześnie symbolizujące historyczne położenie Babilonu.

Należy pamiętać, że Księga Objawienia powstawała w czasie, gdy Rzym rządził praktycznie ówczesnym światem, a chrześcijaństwo było religią prześladowaną. Cała postać Nierządnicy i Bestii jest w pewien sposób odzwierciedleniem sytuacji we ówczesnym świecie. I tak na przykład tamtejsze mocarstwa dopuściły się nierządu rozumianego jako kultu bałwochwalczego. A podległe królom - cesarzom rzymskim; narody upijano, czyli powodowano że zapominały one o prawdziwym Bogu, a oddawały cześć bożkom. Natomiast przepych, z jakim ubrana jest Nierządnica, świadczy o władzy, gdyż w purpurę ubierali się królowie, a złoto symbolizuje boskość. W związku z tym Nierządnica zachowuje pozory boskości . Z kolei w trzymanym przez nią kielichu podaje wino nierządu, czyli zachęca do zdrady Boga prawdziwego i picia brudów wyuzdanych obrzędów. Wielbicielami Bestii są notoryczni grzesznicy.

Na przestrzeni wieków w sztuce Nierządnica Babilońska prezentowana była w przede wszystkim na dwa sposoby. Najczęściej przedstawiano ją – zgodnie z zapisem w Biblii - jako kobietę siedzącą na Bestii, która w swoich dłoniach trzyma kielich lub złoty róg. Naczynie to ma symbolizować pełnię jej brudu i obrzydliwości wynikające z jej nierządu. A uniesienie go przez nią w górze sugeruje kuszenie ludzi, aby podeszli i skosztowali z niego.

Należy jednak pamiętać, że Nierządnica jest jedynie marionetką w rękach Szatana, a jej wygląd – bogato zdobione szaty i uroda – mają być wabikiem na skłonnych do grzechu ludzi. Przez jej bezpośredni kontakt z Bestią widać było jej złą naturę.

W drugim przypadku prezentowano ją jako zwykłą kobietę, bez Bestii znajdującej się w jej pobliżu. W ten sposób jej postać stawała się bliższa, bardziej ludzka. Jednak jej zła natura też ulegała rozmyciu sugerując, że nie jest ona tak zła, jak by się mogło wydawać. Należy jednak pamiętać, że zło czai się wszędzie, najczęściej właśnie ukryte pod z pozoru niewinną i słodką powłoką. Kobieta wciąż jest narzędziem w rękach Szatana i ma za zadanie kusić ludzi i skłaniać ich do grzechu.

Ludzkie ukazanie Nierządnicy powoduje, że staje się ona bardziej realna, będąc jednocześnie zagrożeniem dla ludzkiej duszy.

Nierządnica ucieleśnia wszystkie znane człowiekowi grzechy i pokusy, a jej pełna, kobieca sylwetka ma za zadanie maskowanie ostrych kantów grzechów.

Źródło: Supernatural.com.pl


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron