Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 21 mar 2018, 19:39Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Star Wars] Bronie i style walki Mieczem Świetlnym
Post: 14 lut 2010, 15:04 
Wojownik
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 16 sie 2009, 19:28
Posty: 460
Lokalizacja: Luboszyce
[SIZE="4"]Forma I [/SIZE]
Jest podstawową formą walki na miecze świetlne. Bywa nazywana Determinacją albo Drogą Sarlacca. Opiera się na filozofii skupienia i spokoju, przy długim i systematycznym treningu pozwala na pełne opanowanie podstaw władania mieczem. Poznanie zasad tej Formy jest niezbędne do opanowania bardziej zaawansowanych stylów.

Shii-Cho

Obrazek

Najprostsza technika walki mieczem świetlnym spośród studiowanych przez Rycerzy Jedi za czasów Starej Republiki. Ze względu na prostotę formy, z reguły nauczana była jako pierwsza.

Używane w niej są ruchy horyzontalne oraz parowania klingą miecza, aby odepchnąć ostrze przeciwnika w czasie ataków bocznych. Jeżeli atak jest kierowany od dołu w stronę głowy, forma pierwsza po prostu odwraca go poprzez zablokowanie trzymaną poziomo klingą miecza. Parowanie polega na poruszaniu mieczem z góry na dół, aby odepchnąć atak. Forma ta pozwala na bardzo szybkie ruchy mieczem świetlnym, przez co często jest wykorzystywana w czasie walki z przeciwnikami atakującymi w grupie. Wszystkie podstawowe techniki ataku, parowania i ciosów treningowych innych form mogą być wyprowadzone ze stylu Pierwszej Formy. Shii-Cho jest uważana za technikę przydatną w walce z grupą strzelców, jednak jest postrzegana za słabą w pojedynkach na miecze - w takowych potrzeba jakiejś określonej przewagi; Shii-Cho jako forma zbalansowana takiej nie dostarcza. Najbardziej znanymi mistrzami tej techniki byli Kit Fisto i Cin Drallig (jeden z najlepszych szermierzy Zakonu Jedi). Obi-Wan Kenobi wykorzystywał fragmenty tej formy.

[SIZE="4"]
Forma II[/SIZE]


Jest jedną z form walki na miecze świetlne, koncentrującą się na fechtunku i szermierce. Inną nazwą tej Formy jest Rywalizacja albo Droga Isalmira. Powstała z potrzeby na prowadzenie bardziej zaawansowanych pojedynków jeden na jednego. Opiera się o wysoką precyzję i finezję wykorzystania ostrza. Do tej formy należą starożytny Lus Ma i Makashi

Lus Ma

Archaiczny, szermierczy styl walki mieczem świetlnym należący do Formy II, stosowana głównie w pojedynkach we wczesnym okresie Starej Republiki, później zastąpiona przez Makashi, który wykorzystywał jej założenia i techniki.

Makashi

Obrazek

Styl walki najbardziej zbliżony do fechtunku i szermierki; stylowa, elegancka, zabójcza. Jest to styl niemal bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o pojedynki, natomiast nie sprawdza się specjalnie w walce na dystans. Najbardziej znanym mistrzem tej techniki był Hrabia Dooku. Znamienne, że w starożytności istniała Forma zwana Lus-Ma, która była dość powszechna, a polegała mniej więcej na tym samym, co Makashi. Możliwe, więc, że była jej poprzedniczką. Makashi nie sprawdza się w blokowaniu potężnych ciosów, takich jak formy Shien/Djem So, o czym świadczy porażka Hrabiego Dooku w walce ze Skywalkerem, użytkownikiem Djem So. Ta technika opiera się na precyzyjnych, szybkich atakach i podobnej technice bloku. Mówi się, że Makashi jest techniką zręczności - nie siły.

[SIZE="4"]Forma III[/SIZE]

Jest formą walki na miecze świetlne koncentrującą się na działaniach defensywnych. Znana jest też pod nazwami Wyciszenie albo Droga Mynocka. Powstała w odpowiedzi na rozpowszechnienie się blasterów i z konieczności adaptacji technik walki do obrony przed bronią dystansową. Wybierali ją głównie ci Jedi, którzy stosowali filozofię wyciszenia i poddania się działaniu Mocy. Do tej formy należy styl Soresu.

Soresu

Obrazek

Jest to styl należący do Formy III dostosowany jest głównie do walki w obronie, w szczególności przed wiązkami z blasterów i innej broni palnej i miotanej, choć sprawdza się również w defensywnej szermierce, a przez lata została udoskonalona na tyle, że wielu Jedi wybrało ją jako swój podstawowy styl walki. Korzystający z Soresu Jedi zespala się z Mocą i wyczekuje ataku, aby go odbić lub skierować przeciw napastnikowi.

Z Trzeciej Formy korzystały między innymi Luminara Unduli oraz Barrissa Offee. Do wyjątkowego mistrzostwa w Soresu doszedł Obi-Wan Kenobi - zaskoczył nim Hrabiego Dooku podczas starcia na pokładzie "Niewidzialnej Ręki", a ostatecznie udowodnił swoje umiejętności pokonując w pojedynku znanego zabójcę Jedi, generała Grievousa. Wielu Jedi poczęło korzystać z Soresu po śmierci Qui-Gon Jinna, sądząc, że Ataru (technika Jinna), zbyt wystawia na atak i lepiej korzystać z technik defensywnych - tak stało się z Kenobim. Kenobi opanował Soresu nadzwyczajnie, potrafiąc korzystać ze sprawnej ofensywy, w przeciwieństwie do np. Barissy Offee.

[SIZE="4"]Forma IV [/SIZE]

Jest jedną z form walki na miecze świetlne, koncentrującą się na akrobatyce. Znana jest także jako Wytrwałość albo Droga Jastrzębionietoperza. Powstała w celu wykorzystania pełni możliwości akrobatycznych, jakie dawała Moc. Stosujący Formę IV Jedi stawiał przede wszystkim na szybkość i zaczepność, nie na otwartą walkę.
Spośród technik należących do Formy Czwartej można wyróżnić Ataru i Sokan.

Ataru

Obrazek

Forma ta pozwala wykorzystać zwinność, siłę oraz Moc w walce mieczem świetlnym. Z powodu licznych akrobacji i ewolucji na jakich opiera się ta forma był to styl bardzo efektowny. Wojownicy używający go wykonywali bardzo dużo salt nad głową przeciwnika, obrotów i skoków. Ataki tej formy opierają się na zamaszystych cięciach i otwartej przestrzeni, na której wykonywane są jej kluczowe manewry. W "Gwiezdnych Wojnach: Mroczne Widmo" ujawnione zostały słabe punkty Ataro, gdy Qui-Gon Jinn walczył z Darthem Maulem na ograniczonej przestrzeni i nie mógł w pełni wykorzystać swoich umiejętności ofensywnych. Jednak Yoda, który uznawany jest za największego mistrza Ataru, potrafił wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, co w połączeniu z jego szybkością i małym rozmiarem pozwalało na wykorzystanie każdej luki w obronie przeciwnika.

W sytuacjach wielkiego zagrożenia praktykanci tej formy używają Mocy by wesprzeć swoje wyczyny akrobatyczne. Skoki, salta oraz błyskawiczne przemieszczanie się powoduje, że mistrzowie tej formy w walkach wręcz rozmywają się w powietrzu. By osiągnąć ten stan należy skupić się na Mocy, by ta swobodnie przepływała przez ciało, pozwalając nawet na przełamanie ograniczeń związanych z wiekiem, czy niekorzystnymi uwarunkowaniami fizycznymi.

Ze względu na agresywną naturę tej sztuki walki, najlepiej używa jej się do ataku pojedynczych przeciwników, ponieważ użytkownik otwarty jest na ataki i bez kontroli emocji oraz swoich akcji może zostać łatwo zabity w walce.

Najsławniejsi praktykanci tej formy: Mistrz Yoda (opanował każdą formę, jednak Ataru wykorzystywał w większości swych walk), Mistrz Qui-Gon Jinn, Darth Revan (postać z KOTOR-a), Quinlan Vos, Aayla Secura. Przypuszcza się, że Agen Kolar także używał tej formy, ponieważ w Epizodzie III przyjął taką samą pozycję defensywną jak wcześniej przyjmowali Yoda oraz Qui-Gon. Darth Maul w swoich walkach wykorzystywał elementy Ataru.

Sokan

Styl walki mieczem świetlnym w świecie Gwiezdnych Wojen należący do czwartej formy walki, charakteryzujący się szybkimi ruchami ostrza i ciosami skierowanymi w punkty witalne przeciwnika oraz wykorzystujący głównie parowania zamiast uników. Jest to w pewnym sensie styl pośredni między III a IV formą.

[SIZE="4"]
Forma V [/SIZE]


Forma walki na miecze świetlne, znana jest również jako Agresja albo Droga Smoka Krayt. Stworzenie Formy Piątej było odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na styl ofensywny wykorzystujący siłę fizyczną wojownika. Techniki Formy Piątej to Shien i Djem So.

Shien

Zdecydowanie ofensywna. Polega na zadawaniu potężnych, szerokich ruchów ostrzem. Łatwa do opanowania ze względu na zastąpienie finezji brutalną siłą.

Djem so

Obrazek

Odmiana piątej formy walki mieczem świetlnym w świecie Gwiezdnych wojen. Wykształciła się z Shien i niewiele się od tej formy różni, wprowadza kilka manewrów mających skuteczniej wykorzystać siłę wojownika. Korzystali z niej Darth Bane, Anakin Skywalker/Darth Vader oraz Luke Skywalker.

[SIZE="4"]Forma VI [/SIZE]

Jedna z form walki na miecze świetlne, stawiająca na pierwszym miejscu równowagę pomiędzy ofensywą a defensywą w starciu. Jest też znana jako Równowaga albo Droga Rancora. Forma Szósta jest stylem dyplomatów, stawiającym na idealny balans między atakiem a obroną. Jedi, którzy szkolili się w tej Formie, wyznawali filozofię absolutnej równowagi oraz niepoddawanie się skrajnym i emocjom. Stylem należącym do Formy Szóstej, często traktowaną jako jej synonim, jest Niman.

Niman

Obrazek

Styl ten wykorzystywał dorobek poprzednich pięciu a w szczególności elementy Shii-Cho i Sokanu, opiera się na filozofii równowagi między atakiem a obroną. Posługujący się tym stylem często korzystali z dwóch mieczy, które wspomagali Mocą. Jedno ostrze służy do parowania, a drugie do zadawania ciosów.

Techniki tej używali posiadacze dwóch mieczy świetlnych, między innymi: Darth Revan, Generał Grievous, jak również Anakin Skywalker w Ataku Klonów i Luke Skywalker.

[SIZE="4"]Forma VII [/SIZE]

Jest jedną z form walki na miecze świetlne, stawiającą na zaangażowanie w walkę, często zbliżające walczącego do ciemnej strony. Znana jest również jako Zażartość albo Droga Vornskra. Forma ta zakłada znane z Soresu zespolenie się z Mocą oraz posługiwanie się w walce silnymi emocjami, a także wykorzystanie słabości Jedi jako jego atut i zwracanie silnych stron wroga przeciwko niemu. Korzystanie z tej Formy niosło ze sobą niebezpieczeństwo przejścia na Ciemną Stronę, ze względu na poddanie się emocjom. Forma ta była najczęściej rozwijana i stała się podstawą największej znanej liczby technik, takich, jak: Juyo, Jar'kai, Trispzest, Vaapad a także Teräs Käsi w wersji na miecz świetlny.

Juyo

Obrazek

Styl należący do Formy VII walki mieczem świetlnym. Ciosy zadawane są głównie w brzuch i głowę. Jest bardzo agresywna i szybka, wykorzystuje emocje wojownika co stanowi zagrożenie przejścia jej użytkownika na Ciemną Stronę Mocy, tylko doskonałe szkolenie oraz dyscyplina, pozwalają korzystać z tego stylu nienarażając się na upadek w otchłań Ciemnej Strony. Styl ten łączy w sobie zwinność Ataru z brutalnością Djem So. Wadą tego stylu jest podatność użytkownika na atak Mocą. Technika stosowana przez Darth Maula, Sidiousa i - spośród Jedi - Revana i Kavara. Jej rozwinięciem jest technika Mistrza Mace Windu, Vaapad.

Jar'Kai

Obrazek

Styl walki mieczem świetlnym należący do VII Formy. Jar'Kai można potraktować jako połączenie technik Nimanu na dwa miecze z agresją Juyo. Styl ten czerpie głównie z impulsywności wojownika. Najbardziej znanym użytkownikiem tej formy była Asajj Ventress.Znanym mistrzem w sztuce walki Jar-Kai na dwa miecze był też Darth Revan

Trispzest

Jest to styl walki należączy do Formy VII. Dostosowany jest do walki w powietrzu, wykorzystuje wszelkie atuty, jakie daje jej użytkownikowi niewrażliwość na działanie grawitacji, i jest szczególnie skuteczna przeciwko osobom pozbawionym tej przewagi. Jej głównym mankamentem jest jednak to, iż latający wojownik nie jest w stanie osłaniać całej powierzchni swojego ciała, przez co jest bardziej narażony na ataki bezpośrednio z góry czy dołu. Trispzestem posługiwał się Mroczny Jedi Maw.

Teras Käsi

Obrazek

Jest to starożytna, bardzo niebezpieczna i skuteczna sztuka walki wręcz, pochodząca z planety Bunduki. Znana także jako stalowe dłonie. Teras Käsi była stworzona i praktykowana przez Wyznawców Pallawy, starożytny kult z planety Bunduki. Jest najdoskonalszym znanym sposobem obezwładnienia przeciwnika bez użycia broni. Swego czasu rozwinęły się jej odmiany, przewidujące zastosowanie broni białej, a także mieczy świetlnych, przez co Teras Käsi weszła w kanon Formy Siódmej. Warto nadmienić, że chociaż podstaw tej techniki uczono wszystkich padawanów w Zakonie Jedi, mało kto decydował się na opanowanie tej techniki w wariancie z użyciem miecza, zapewne ze względu na wpisaną w nią zażartość i dość duże ryzyko przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Tym niemniej, Teras Käsi jako jedyna technika poza Jar'kai pozwala skutecznie używać wariantu walki podwójnym mieczem świetlnym, a bez wątpienia pozwalała opanować tę broń najlepiej. Mistrzem tego stylu z wykorzystaniem podwójnego miecza świetlnego był Darth Maul.
Głównie używana i opisana w grach komputerowych: Star Wars Galaxies (MMORPG), Star Wars: Masters of Teräs Käsi, oraz Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, a także materiałach związanych z Shadows of the Empire.
Steve Perry w wywiadzie twiedzi, że inspiracją Teräs Käsi była sztuka walki Silat, pochodząca z archipelagu Malajskiego.

Vaapad

Obrazek

Technika ta, traktowana jako wchodząca w skład siódmej formy walki mieczem, opracowana została przez Mistrza Jedi Mace'a Windu przy wsparciu jednego z najlepszych szermierzy tamtych czasów - Jedi Sory Bulq.

Forma Vaapad była bardzo agresywna, wykorzystywała techniki z pogranicza Ciemnej Strony Mocy, co sprawiło, że większość z Jedi, którzy ją opracowali bądź praktykowali ją lub jej elementy (Sora Bulq, Depa Billaba, Quinlan Vos) w mniejszym lub większym stopniu poddała się działaniu mroku. Oparł się jedynie Mace Windu, dla którego ścieżka ta była "sposobem przekucia jego wewnętrznego gniewu w narzędzie światła".
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł: [Star Wars] Bronie i style walki Mieczem Świetlnym
Post: 14 lut 2010, 15:04 
Wojownik
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 16 sie 2009, 19:28
Posty: 460
Lokalizacja: Luboszyce
[SIZE="4"]Miecz świetlny[/SIZE]

Obrazek

Elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy. - Obi-Wan Kenobi

Typowy miecz świetlny to 20-30-centymetrowej długości rękojeść wyposażona w emiter na jednym z końców. Po uruchomieniu miecza za pośrednictwem umieszczonego na rękojeści przycisku, emiter wytwarza ostrze energetyczne o długości około jednego metra. Broń ta może łatwo przeciąć większość znanych w Galaktyce materiałów. Ostrze może również służyć do odbijania wiązek z blastera.

Do materiałów i obiektów odpornych bądź częściowo odpornych na działanie miecza świetlnego należą:

* żelazo mandaloriańskie,
* niektóre specjalne stopy metali stosowane do konstrukcji okrętów kosmicznych - wyjątkowo odporne z natury
* niektóre typy osłon energetycznych
* niektóre typy broni białej wzmacnianej metodami alchemicznymi z użyciem Mocy
* cortosis - nietrwały metal występujący zazwyczaj w postaci rudy, który w zetknięciu z ostrzami większości mieczy świetlnych na pewien czas je dezaktywuje


Warianty

Podstawowy typ miecza świetlnego to opisana powyżej broń o pojedynczym ostrzu. Znane są jednak odstępstwa od tej formy, spośród których najczęstsze to:

* Miecz o dwóch ostrzach wysuwających się z przeciwległych końców rękojeści (zazwyczaj około trzykrotnie dłuższej, niż w modelu "standardowym"). Niektóre z tego typu mieczy mogą być rozłączane i służyć jako dwie pojedyncze bronie.
* Krótki miecz stosowany przez niektórych mistrzów szermierki jako broń dodatkowa, trzymana w drugiej ręce.
* Miecze treningowe, o ostrzach wywołujących jedynie lekkie oparzenia.
* Liczne wersje indywidualne, dostosowane do specyficznej budowy fizycznej ich posiadaczy lub egzotycznych sposobów walki, np. krótki miecz Yody, ciężki Gorca lub szermiercze ostrze o zagiętej rękojeści Dooku.

Części miecza świetlnego

* Rękojeść stanowiąca obudowę mieszczącą wewnątrz wszystkie komponenty - jej dokładna budowa, materiał oraz wykończenie zależą w dużym stopniu od twórcy miecza oraz dostępności odpowiednich komponentów, czasami wykonywana była z materiału odpornego przecięcie aby nie dopuścić do uszkodzenia broni w trakcie potyczki choć w egzemplażach "ubogich" często stosowano zwykłe powszechnie dostępne metale.
* Bateria - miecze świetlne budowane w okresie około 5000 lat BNH posiadały baterię zewnętrzną - noszoną zazwyczaj przez Jedi przy pasie i połączoną kablem z rękojeścią broni. W późniejszych odmianach tej broni bateria jest pojemna, mała i z reguły nie wystaje na zewnątrz obudowy. Bateria miecza świetlnego nie potrzebuje częstego ładowania, gdyż emitowana przez broń energia nie powraca do niej tylko w przypadku przecinania rozmaitych powierzchni itp.
* Kryształ główny - skupia i tworzy klingę miecza świetlnego, decyduje o wielu jej właściwościach, w tym o kolorze.
* Kryształy dodatkowe - mogą nadawać ostrzu inne specyficzne właściwości. Zdarzały się miecze świetlne, których właściciele montowali wewnątrz system pozwalający na zamianę lub włączenie w obwód dodatkowego kryształu - ostrze takiej broni mogło być dzięki temu na przykład wydłużane i skracane.
* Soczewka - jej celem jest ostateczne skupienie promienia przed wyemitowaniem go na zewnątrz miecza.
* Emiter - "system wylotowy" wpływający na szerokość oraz długość ostrza.
* Regulator mocy - umożliwia regulowanie przepływu mocy, a więc siły ostrza, co jest istotne podczas treningów uczniów Jedi.
* Włącznik - najczęściej spotykane to włączniki pozycyjne lub w formie przycisku; w niektórych mieczach puszczenie go powoduje wyłączenie ostrza, w innych - nie. Znany jest przypadek Mrocznego Jedi, który włączniki mieczy świetlnych umieszczał wewnątrz ich rękojeści - celem takiego działania było umożliwienie uruchamiania ich jedynie Mocą.
* Zaczep - nie jest tak istotny jak inne części, lecz przydaje się do przypinania miecza do pasa.

Kolory ostrzy

W filmach i większości innych źródeł z serii Gwiezdnych wojen postaci negatywne korzystają zazwyczaj z mieczy świetlnych o czerwonych ostrzach. Inne najpopularniejsze kolory, z reguły przysługujące bohaterom pozytywnym, to niebieski, zielony oraz (rzadziej) fioletowy i żółty. Praktycznie jednak możliwe jest wykonanie miecza o ostrzu dowolnego widzialnego koloru - zależy to od wykorzystanych w jego budowie kryształów: głównego i dodatkowych. Do najrzadszych kolorów mieczy należą srebrny, złoty czy seledynowy.

Fani spekulują czasem o możliwości stworzenia miecza o ostrzu widocznym jedynie w podczerwieni lub nadfiolecie, brak jest jednak odniesień do takiej broni w jakichkolwiek źródłach oficjalnych. Całkowicie niemożliwe - z oczywistych powodów - jest natomiast skonstruowanie miecza świetlnego o czarnym kolorze ostrza, chociaż i takie spekulacje powstają w niektórych środowiskach fanów.

Wbrew powszechnie zakorzenionemu stereotypowi jakoby kolor wskazywać miał na stronę Mocy za którą opowiadał się bohater, należy zdecydowanie stwierdzić iż w ogólności jest to nieprawda. Kolor miecza zależy praktycznie wyłącznie od rodzaju kryształu użytego do budowy i ze stroną Mocy ma niewiele wspólnego. Jako kontrprzykład można podać chociażby to iż Mroczni Jedi (a nawet niektórzy Sithowie) mieli miecze przeważnie w kolorach niebieskich lub zielonych (z racji tego, że zazwyczaj rekrutowali się jako tzw upadli Jedi). To, że u Sithów występowały głownie miecze czerwone zaś Jedi posługiwali się najczęściej niebieskimi lub zielonymi wynika z czego innego. Otóż za ten stan rzeczy odpowiadają dostępność materiału i preferencje użytkowników. Jedi, jako zakon dążący do harmonii z naturą (postępowanie w zgodzie z naturalnym porządkiem rzeczy to jeden z warunków i zasadnicza część trwania po jasnej stronie Mocy) używali wyłącznie kryształów występujących naturalnie w przyrodzie. Kryształy dające kolor czerwony były praktycznie niedostępne, nawet kolory zbliżone jak pomarańczowy czy liliowy należały do rzadkości. Natomiast Lordowie Sithów znający się na alchemii, przy pomocy transmutacji niektórych minerałów potrafili wyhodować pożądane kryształy metodami sztucznymi, dodatkowo angażując ciemną stronę Mocy. Co prawda sam proces hodowli kryształu był czysto technologiczny i poprzez niewielką modyfikację możliwe było uzyskanie różnych kolorów, to najłatwiej (bo bez dodatkowej ingerencji) uzyskiwano kryształy dające właśnie kolor czerwony. Z czasem stało się to zwyczajem, gdyż kolor czerwony mieczy stał się swego rodzaju legitymacją przynależności do elity zła co w połączeniu z reputacją Sithów miało dodatkowo wzbudzać lęk i szerzyć terror nawet w szeregach Jedi. Należy podkreślić iż było to im bardzo na rękę, gdyż ciemna strona Mocy żywi się właśnie negatywnymi emocjami jak strach, gniew, zawiść, pogarda, nienawiść czy chęć zemsty.

Proces wytwarzania miecza świetlnego

"I see you have constructed a new lightsaber. Your skills are complete. Indeed you are powerful, as the Emperor has foreseen." - "Widzę, że zbudowałeś nowy miecz świetlny. Twoje umiejętności są kompletne. Istotnie jesteś potężny jak to przewidział Imperator" - Darth Vader do Luke Skywalkera

Chociaż na przestrzeni kilku tysięcy lat w konstrukcji miecza świetlnego dokonał się znaczący postęp, to sama budowa nie uległa wielkiej modyfikacji. Układ i elementy składowe pozostały praktycznie te same. Zasadniczo znając schemat i mając dostępne odpowiednie podzespoły możliwe jest wykonanie tej broni w przeciągu paru godzin a nawet kilkudziesięciu minut nawet dla osoby niespecjalnie wtajemniczonej w arkana Jedi czy Sith, jednak aby ta broń miała pożądane właściwości, była operatywna a przede wszystkim niezawodna, niezbędne są specjalne przygotowania i zabiegi.

Pierwszy "prawdziwy" miecz (nie licząc treningowych), jeszcze jako Padawan praktykujący pod okiem Mistrza, młody adept otrzymywał od swojego Mistrza lub też (co było również przyjęte, o ile istniała taka możliwość) od kogoś z rodziny kto był Rycerzem lub Mistrzem Jedi, zwykle od ojca. Z czasem i w miarę nabywania doświadczenia, zwykle po pomyślnym zaliczeniu prób, przed samym pasowaniem na Rycerza Jedi, młody adept był wtajemniczany w szczegóły wykonywania miecza. Jedną z ostatnich prób, często wykonywanych pod bacznym okiem Mistrza, było zdobycie odpowiedniego kryształu. Przed ceremonią pasowania na Rycerza Jedi, aby stać się pełnoprawnym i już samodzielnym członkiem Zakonu, młody Rycerz przystępował do konstrukcji swojego pierwszego, całkowicie własnego, miecza świetlnego. Drugi, bardziej wyspecjalizowany i zaawansowany miecz był wykonywany dla potwierdzenia rangi Mistrza Jedi, również po pomyślnym zaliczeniu prób, tym razem zleconych przez Radę Zakonu.

Należy zaznaczyć iż miecz świetlny to broń wysoce zindywidualizowana. Przystępując do właściwego wytwarzania (zakładając że wszystkie niezbędne elementy już zostały zgromadzone), przyszły właściciel dokonywał obróbki najważniejszego elementu - kryształu. Aby w pełni zintegrować się z przyszłą bronią, przez kilka tygodni wprowadzał się w stan medytacji i nasycał kryształ własną Mocą. Był to bardzo ważny etap, utworzenie odpowiedniej geometrii koncentrującej wiązkę w porównaniu z całym tym procesem było zupełnie nieznaczącym detalem. To coś co możnaby porównać z długotrwałym i mozolnym wykuwaniem klingi tradycyjnego miecza. Następnie, mając już cały ten proces za sobą (zwykle wiedział kiedy kryształ jest już gotowy) dokonywał (zazwyczaj również przy pomocy Mocy) ostatecznego złożenia miecza.

Zarówno Jedi jak ich wrogowie Sith, wykonywali miecze w bardzo podobny sposób. Do różnic zaliczało się m.in. zarówno wspomniane sztuczne hodowanie kryształu wspomagane alchemią jak też definitywne posługiwanie się ciemną stroną Mocy przez Sith.

Obrazek

[SIZE="4"]BlasTech DL-44[/SIZE]

Obrazek

BlasTech Industries to jeden z największych producentów broni w Galaktyce. BlasTech produkował głównie broń osobistą, taką jak BlasTech DL-44, którą posługiwał się między innymi Han Solo. Firma ta tworzyła również broń pokładową statków kosmicznych, w tym działa laserowe oraz jonowe i kilka typów pocisków oraz lekką artylerię. Podczas galaktycznej wojny domowej kierownictwo firmy odmówiło podpisania kontraktu na wyłączność dostaw dla sił zbrojnych Imperium, dzięki czemu poza imperialnym BlasTech E-11 można spotkać blastery tej firmy u cywilów, a nawet w Rebelii czy późniejszej Nowej Republice.

[SIZE="4"]BlasTech E-11[/SIZE]

Obrazek
Karabin blasterowy BlasTech E-11

BlasTech E-11 - lekki, wszechstronny karabin blasterowy uważany za bardzo skuteczną broń ręczną. Karabiny tego typu były standardowym wyposażeniem szturmowców imperium.

Opis broni

Karabiny E-11 w walce na krótki dystans można było używać oburącz lub jedną ręką. Maksymalny zasięg karabinu wynosił 300 metrów a optymalny około 100 m. Jedno ogniwo energetyczne starczało na 100 strzałów, do standardowego wyposażenia E-11 należały rozkładana kolba i celownik optyczny z rozpraszaczem mgły. Karabin miał trzy tryby pracy automatyczny, pół-automatyczny i ogłuszający. E-11 był lekki i poręczny ale nie posiadał siły ognia cięższych karabinów np: BlasTech A-280.

Historia

Początkowo firma BlasTech produkowała karabiny E-11 wyłącznie na potrzeby armii imperialnej jednak w czasie walk odziały rebeliantów ukradły lub przechwyciły kilka tysięcy sztuk. Oczywiście tak udana konstrukcja doczekała się kopi w postaci karabinu Freedom one firmy SoroSuub (nazywanym też Stormtrooper One).


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: