Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 18 lip 2018, 23:26Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Duchy
Post: 20 sty 2011, 21:42 
Wojownik
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 20 gru 2010, 22:28
Posty: 110
Mrożących krew w żyłach opowieści o duchach znane są praktycznie każdej osobie - a to Jeździec bez głowy, a to Biała Dama czy inny Casper. Niektórym osobom udało się nawet uwiecznić rozmazaną postać na fotografii, inni czuli jedynie chłód lub zimny dotyk niewidzialnej osoby.

Duchami mogą stać się osoby, które zmarły w sposób nagły, niekiedy brutalnie zamordowane. Jednak duchami bywają też ci, których zgon nie miał powyższego charakteru, a po prostu były związane z miejscem, w którym się pojawiają. Duchy przybierają postać ludzi, zwierząt, a nawet pojazdów. Przyczyną ich pozostania na ziemskim padole najczęściej jest jakaś nie zakończona sprawa lub chęć zemsty.

Wyróżnia się kilka form, jakie może przybierać duch:

Ektoplazma

Kto oglądał Pogromców duchów, od razu skojarzy ją z różową, trzęsąca się galaretą. Jednak najczęściej przybiera ona bardziej stonowane barwy, takie jak szary, biały lub czarny. Na ogół spotyka się ją na cmentarzach, polach bitewnych oraz innych historycznych miejscach. Pojawia się również w nawiedzonych domach.

Świetliste kule
Najczęściej na fotografiach zrobionych przez łowców duchów widać przezroczyste kule światła wiszące nad ziemią. Ciągnąca się za nimi jasna smuga dowodzi, że potrafią poruszać się z bardzo dużą prędkością. Niektórym udało się uwiecznić je na krótkich filmikach, gdy wiszą nad ziemią, jednak najczęściej widziano je jako poruszające się chaotycznie jasne kule.

Można natknąć się na nie przede wszystkim w miejscach historycznych, gdzie doszło do przelewu krwi. Pogoda nie wpływa ani na częstotliwość ich występowania, ani na ich zachowanie.

Wiry
Pojawieniu się wirującego leju zazwyczaj towarzyszy uczucie niewiarygodnego chłodu, czasami występuje sam "zimny punkt" np. w domu czy mieszkaniu. I właśnie wśród czterech ścian pojawiają się one najczęściej, przede wszystkim w starych domostwach. Istnieje niewiele wzmianek o ich występowaniu poza budynkami.

Cienie
Wiele osób ma za sobą przeżycia, gdy kątem oka dostrzegło jakiś cień, który nagle pojawił się i równie szybko zniknął. To mógł być właśnie duch-cień, który potrafi osiągnąć spore rozmiary, a w dodatku przemieszcza się przez ściany. Te duchy są najczęściej bardzo podstępne i bałamutne. Krążą po mieszkaniach i domach, a tylko kilka z nich dostrzeżono na świeżym powietrzu.

Zjawa

Najbardziej popularna forma ducha, a raczej ta, o której słyszymy najczęściej, czyli przezroczysta ludzka sylwetka, ubrana w odzież z epoki historycznej, w jakiej żyła. Często pojawia się jako blada, niewyraźna i niekiedy "niekompletna" postać. Duchy tego typu szczególnie upodobały sobie zamki, stare domostwa, zabytkowe hotele, teatry oraz cmentarze.

Światełko

Chyba w każdym ziemskim zakątku natrafiono na taką formę "nawiedzenia" przez ducha. To najczęściej świetliste punkty pojawiające się w ciemnościach, a mogące mieć kolor niebieski, biały lub żółty. Według legend, światło to jest duchem grzesznika skazanego na wieczną wędrówkę po ziemskim padole. W niektórych krajach jest ono uważane za omen śmierci.

Istnieją również różne rodzaje nawiedzeń:

Opętanie

Ma miejsce, gdy przepełniony chęcią zemsty duch przejmuje władanie nad ciałem człowieka, by spełnić swoją chęć mordu.

Nawiedzenie przez Poltergeista
Zwykle zaczyna się od dziwnych stuków, uderzeń, drapania, przypominających odgłosy wydawane przez szczury, w końcu dochodzi również do przemieszczania się mebli i innych przedmiotów martwych - najczęściej trzęsą się i lewitują łóżka. Nawiedzenie przybiera na sile, a duch daje o sobie znać pojawiając się w całej swej okazałości.

Inteligentne nawiedzenie
tym przypadku duch jest w pełni świadomy swojego bytu oraz otoczenia. W większości sytuacji nie jest on związany tylko z jedną lokalizacją; może poruszać się całkowicie niezależnie od miejsca w którym np. zmarł. Duchy te zdają sobie sprawę z ludzkiej egzystencji, a niekiedy nawet próbują się porozumieć z ludźmi. Mają na to kilka sposobów. Najczęściej przemieszczają one bardzo lekkie przedmioty rozglądając się w poszukiwaniu człowieka, który to zauważy. Jednak nie dochodzi do "porozumienia", gdyż zazwyczaj biedny śmiertelnik ucieka przerażony. Pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 23 w nocy a 4 rano - ta pora ma znaczenie symboliczne i jest tłumaczona na wiele sposobów. Duchy te mogą być życzliwe lub wręcz przeciwnie - umyślnie szkodzić człowiekowi. Ich charakter zależy od powodu, z jakiego nawiedzają dane miejsce.

Pozostałości duszy
Spotykane najczęściej, a powoduje je pętla w czasie, w której jest zagubiona zjawa. Ducha tak naprawdę nie ma w danym miejscu, a jedynie jego sama energia. W większości przypadków ludzie mogą słyszeć jakieś krzyki lub płacz wynikające z przeżyć i śmierci osoby, która zginęła. Zdarzają się też przypadki słyszenia kroków na schodach lub w korytarzu. Nie pojawia się jednak żaden duch, a jedynie pozostała po nim energia. Budzi to skojarzenia z nagraniem odtwarzanym ciągle od nowa.

Duchy mogą również zarażać ludzi chorobą duchów - czyli przypadłością powodującą u ofiary takie same doznania lęku, jakie przed śmiercią odczuwała osoba, która stała się duchem. To "schorzenie" nosi nazwę Buru Buru. Pierwsze wzmianki o Buru Buru pojawiają się w japońskiej demonologii. Jest to wirus rozprzestrzeniany przez jeden rodzaj ducha, a rodzi się z niewiarygodnego lęku.

Aby się zarazić, ofiara musi mieć fizyczny kontakt z ciałem osoby, która została duchem lub innej zainfekowanej osoby. Jednak niektórzy są na tego wirusa odporni. Główną zależnością wydaje się tutaj posiadanie właściwego typu osobowości, który pasuje do mordercy ofiary, z której narodził się Buru Buru.

Pierwszymi objawami zarażenia są koszmary oraz objawy irracjonalnego lęku. Wraz z postępem choroby, strach przybiera na sile, całkowicie przejmując władzę nad ofiarą. Pojawiają się wymioty, krew. Po początkowych symptomach, na ciele zarażonego pojawiając się rany, jakie miała pierwsza ofiara, czyli duch Buru Buru. Finał, a zarazem zgon chorego, niesie ze sobą lęk tak silny, że prowadzi do ataku serca.

Jedynym sposobem na wyleczenie się jest zniszczenie ducha, który zaczął rozprzestrzeniać wirus. Jeżeli nie można zniszczyć jego szczątków, to jedynym wyjściem jest przestraszenie tego ducha "na śmierć" zabijając go w sposób, w jaki pierwotnie zginął.

Źródło: Supernatural.com.pl


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lip 2011, 17:01 
Administrator
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 21
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:07
Posty: 9059
Lokalizacja: Gród Bestiarium
Płeć: Mężczyzna
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Wszystko ku chwale większej frajdy!
Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 gru 2012, 22:31 
Obywatel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 17 mar 2010, 08:43
Posty: 42
Płeć: Kobieta
Poniżej znajduje się klasyfikacja duchów pod względem stopnia ich rozwoju, zaproponowana w "Księdze Duchów" (książka autorstwa Allana Kardeca wydana 18 kwietnia 1857 roku).

Rząd trzeci - duchy niedoskonałe

Charakterystyka ogólna: Dominacja materii nad duchem. Skłonność ku złu. Brak wykształcenia, duma, egoizm i wszelkie wywodzące się z nich złe żądze.

Klasa X - duchy nieczyste - skłaniają się ku złu i jest ono ich głównym zajęciem. Jako duchy dają zdradliwe rady, sieją niepokój i nieufność; nakładają wszelkie maski, by lepiej oszukiwać. Związują się z ludźmi o wystarczająco słabych charakterach, by poddawali się ich sugestiom, co prowadzi do ich zguby; cieszą się, opóźniwszy rozwój tych słabych osób, sprawiając, że ponoszą klęskę we wszelkiego rodzaju próbach życiowych.

Klasa IX - duchy lekkomyślne - są niewykształcone, skłonne do oszustw, niekonsekwentne i szyderczo nastawione. Wtrącają się do wszystkiego, na wszystko mają gotową odpowiedź, zupełnie nie przejmując się prawdą. Zabawiają się, dostarczając mało ważnych zmartwień i niewielkich radości, spiętrzając przeszkody na ludzkiej drodze, wprowadzając błąd swymi kłamstwami i żartami.

Klasa VIII - duchy pseudoświatłe - te posiadają szerokie wiadomości, lecz na próżno wierzą, że wiedzą więcej, niż jest w rzeczywistości. Rozwinąwszy się pod pewnymi względami, nadają swym wypowiedziom pewien ton powagi, co może nas zwieść, gdy chodzi o ich rzeczywiste zdolności i wiedzę; jest to jednak najczęściej nic innego, jak tylko odzwierciedlenie ich uprzedzeń i teoretycznych poglądów z okresu ziemskiego życia; jest to mieszanka kilku prawd i najbardziej absurdalnych błędów, przez które przebija zarozumiałość, duma, zawiść i upór, od których jeszcze nie udało im się uwolnić.

Klasa VII - duchy neutralne - nie są ani wystarczająco dobre, by czynić dobro, ani wystarczająco złe, by czynić zło; skłaniają się raz ku jednej, raz ku drugiej stronie i nie wznoszą się ponad ludzką przeciętność, ani pod względem moralności, ani inteligencji. Czują się związane ze sprawami świata materialnego, do którego banalnych uciech stale tęsknią.

Klasa VI - duchy stukające i niepokojące - właściwie duchy te nie tworzą klasy wyodrębnionej na podstawie cech osobowości; mogą należeć do jakiejkolwiek klasy trzeciego rzędu. Manifestują swą obecność często przy pomocy spektakularnych efektów fizycznych, jak stuknięcia, ruchy i nienormalne przemieszczenia ciał bezwładnych, falowanie powietrza itp. Bardziej niż pozostałe, duchy te wykazują swoje przywiązanie do materii.

Rząd drugi - duchy dobroduszne

Charakterystyka ogólna: Dominacja ducha nad materią, pragnienie dobra. Ich cechy i zdolność praktykowania dobra mają związek ze stopniem rozwoju, który osiągnęły: jedne posiadają wiedzę, inne mądrość i dobroć, a te najbardziej rozwinięte prócz wiedzy posiadają także zalety moralne.

Klasa V - duchy życzliwe - ich zasadniczą cechą jest dobroć, czerpią przyjemność z czynienia ludziom dobra i chronienia ich, lecz ich wiedza jest ograniczona: ich postęp dokonał się bardziej w kierunku moralnym niż intelektualnym.

Klasa IV - duchy wykształcone - szczególnie wyróżnia je rozległość ich wiedzy. Zajmują się nie tyle zagadnieniami moralnymi, co problemami naukowymi, do których wykazują większe zdolności, patrzą jednak na naukę przez pryzmat jej pożyteczności, nie łącząc jej z żądzami właściwymi duchom niedoskonałym.

Klasa III - duchy światłe - na ich znamienny charakter składają się najwyższe zalety moralne. Mimo że nie posiadają nieskończonej wiedzy, obdarzone są zdolnością umysłu, która daje im możliwość oceniania w sposób właściwy ludzi i rzeczy.

Klasa II - duchy wyższe - z wiedzą łączą mądrość i dobroć. Ich mowa wyraża wyłącznie życzliwość; jest zawsze godna, wzniosła i niejednokrotnie przepiękna. Ich wyższość sprawia, że lepiej niż inne duchy są w stanie przekazać prawidłowe wyobrażenia o sprawach świata bezcielesnego w granicach tego, co wolno człowiekowi widzieć. Chętnie komunikują się z ludźmi, którzy szczerze szukają prawdy.

Rząd pierwszy, klasa I - duchy czyste

Charakterystyka ogólna: Całkowity brak wpływu materii na sferę ducha. W porównaniu z duchami innych rzędów, wyższość intelektualna przy absolutnej moralności. Duchy te przeszły wszystkie stopnie w hierarchii i wyzbyły się wszelkich materialnych nieczystości. Żyją wiecznym życiem w łonie Boga.


Źródło
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Księga_Duchów[/url]
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 mar 2014, 17:09 
Administrator
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 21
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:07
Posty: 9059
Lokalizacja: Gród Bestiarium
Płeć: Mężczyzna
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Wszystko ku chwale większej frajdy!
Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: