Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 22 lip 2018, 21:17Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Drakula - Vlad Tepes
Post: 29 paź 2008, 23:42 
Pisarz
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 29 paź 2008, 23:38
Posty: 61
Vlad Dracula

Vlad Dracula Tepes, pietnastowieczny ksiaze, znany równiez jako Vlad Palownik, utrwalil sie w pamieci jako inspiracja dla doskonalej ksiazki Bram'a Stoker'a "Dracula". Faktycznie, jego prawdziwa historia jest duzo bardziej interesujaca niz jakakolwiek opowiesc o wampirach. Nazwa Dracula wywodzi sie od imienia "Dracul", imienia, ktorym zwali jego ojca, Wlada II, pochodzacego z ksiazecego rodu Besarabów. Dwie sa interpretacje odnosnie pochodzenia tego slowa: jedna wiaze imie "Dracula" z Diablem ("drac" po rumunsku oznacza diabla, zas przydomek -ul to rodzjnik okreslony, ktory zostaje dodany na koncu slowa.) ; druga interpretacja natoniast wywodzi sie od terminu "drago" - smoka, ze wzgledu na to, iz cesarz Zygmunt Luksemburski obdarzyl Vlada II znakiem smoka podczas ceremonii oficjalnej, która miala miejsce w Norymberdze w 1413 roku. Dracula to zatem nikt inny, jak wojewoda Siedmiogrodu, którego prawdziwe imie brzmialo Vlad Tepes Dracula (urodzony okolo 1431 roku i zabity w 1477), slowo Tepes oznaczalo "palownika", co bylo aluzja do preferowanej przez Dracule metody zadawania powolnej smierci nieprzyjaciolom. Okrucienstwa, których sie dopuscil, usprawiedliwiaja legendy zrodzone wokól jego osoby, tak iz stala sie mozliwa jego identyfikacja z mitem wampira. Przytoczony tutaj portret Drakuli jest autorstwa Eneasza Sylwiusza Piccolominiego; jego pontyfikat- pod imieniem Piusa II (1458-1464) byl równolegly do panowania Drakuli. "...Wolosi to naród zamieszkujacy poza Dunajem, pomiedzy Morzem Czarnym i regionami zwanymi Siedmiogrodem.

W dniach naszych panem ich byl Drakula, czlowiek o charakterze niestalym i zmiennym. [...] Po najechaniu prowncji Cinibo, spalil liczne wsie pelne mieszkanców i w podobny sposób, powiódl na Woloszczyzne w kajdanach wielu ludzi, których nastepnie kazal wbic na pal. Niektórzy kupcy, zacheceni protekcja ze strony Panstwa, w czasie gdy przejezdzali przez Woloszczyzne z drogocennym towarem, zostali zabici a wczesniej okradzeni ze swoich dóbr. Drakula nakazal aby sprowadzic z Vurcia czterysta dzieci w celu nauczania ich jezyka woloskiego, zamiast tego kazal je uwiezic i spalic w piecu. Nakazal takze zabicie najszlachetniejszych ludzi ze swego rodu, wraz z ich zonami i dziecmi. Niektórych ze swoich slug nakazal zakopac az po pepek w ziemi i przeszywac ich strzalami, licznych innych natomiast obedrzec ze skóry. W czasie wojny wzial jako jenca niejakiego Dayma, syna wojewody i podczas gdy byl on jeszcze przy zyciu i mógl patrzec, nakazal usypanie mu grobu a ksiezom kazal celebrowac uroczystosci pogrzebowe, gdy te zostaly skonczone, Drakula scial glowe jencowi. Nakazal tez wbic na pal szesciuset ludzi z Vurcia, którzywpadli w jego rece, podczas gdy udawali sie do innej prowincji. Wkroczywszy do Siedmiogrodu, przywolal do siebie jako przyjaciól wszystkich Wolochów, którzy tam mieszkali i gromadzac ich razem, kazal zolnierzom rzucic sie na nich i wymordowa, w koncu spalil ich osady. Mówi sie ze stosujac te metody, zabil ponad trzydziesci tysiecy osób...." Vlad Drackula nie byl dobrym wladca. Mial straszliwy zwyczaj najezdzania niektórych miast na swoim terytorium i mordowania duzej ilosci ludzi. Z nieznanych przyczyn, miasta wybierane dla tych bezsensownych ataków, byly czesto miastami których ludnosc w wiekszej czesci miala niemieckie pochodzenie.

W rezultacie wiekszosc przetrwalych zapisków dotyczacych Vlada pochodzi z niemieckich pism propagandowych. Najbardziej znanym obrazem przedstawiajacym Vlada jest pochodzacy z nich drzeworyt na którym Vlad je obiad na trawiastym wzgórzu otoczony przez las pali na które nabite sa ciala. Wiekszosc ofiar Vlada zostalo zabitych na palu. Mordujac wieksza liczb? wiesniaków popedzil ich jak stado na urwiste zbocze ponizej którego ustawiony byl rzad pali. Stosowal równiez metody takie jak gotowanie, cwiartowanie, czy po prostu obcinanie glowy. Istnieje wiele opowiesci, o róznym stopniu autentycznosci, opisujacych okrucienstwo Vlada w okresie jego panowania. Zródla ówczesne, zwlaszcza siedmiogrodzkie, przedstawily Vlada jako bezmyslnego okrutnika, plawiacego sie w krwi niewinnych ofiar. Byl to jednak wladca niewatpliwie wybitny, który drakonskimi metodami usilowal realizowac dwa glówne cele: obrone niezawislosci przed zaborczoscia turecka oraz unowoczesnienie panstwa przez wzmocnienie pozycji panujacego i poparcie warstw srednich. W obydwu wypadkach musialo dojsc do walki na smierc i zycie miedzy nim a wielkimi bojarami. Vlad przegral, gdyz podstawy, na których opieral sie jego program, okazaly sie zbyt kruche Do tego doszedl jeszcze krwawy terror, przekraczajacy granice koniecznosci. Ale oddal spolecznosci rumunskiej trwala przysluge, chociazby przez wprowadzenie na tron moldawski Stefana, zwanego pózniej Wielkim. Historia Vlada Palownika, znieksztalcona w sensacyjnych opowiesciach epoki, czesciowo pomieszana z osob? jego ojca, Vlad'a Drakula, stala sie punktem wyjscia legendy o Drakuli. Vlad Tepes Drakula zginal w zwycieskiej zreszta dla niego bitwie z Basarabem, przypuszczalnie zamordowany skrytobójczo przez bojarów w zamieszaniu na placu boju.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Dracula - legendy i fakty.
Post: 05 lis 2008, 19:31 
Rycerz
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 27 paź 2008, 19:59
Posty: 511
Lokalizacja: Hyrule
Vlad Dracula urodził się w listopadzie bądź grudniu 1431 roku w twierdzy Sighisoara na Wołoszczyźnie (tereny dzisiejszej Rumunii). Przydomek Dracula (Syn Smoka) otrzymał, gdyż jego ojca, członka elitarnego zakonu Rycerzy Smoka (zakon ten walczył na Bałkanach z Turkami w obronie wiary chrześcijańskiej), nazywano Dracu - Smok. Niewiele wiemy o młodości Draculi: został on porwany przez Turków i przetrzymywany jako zakładnik na rozkaz sułtana Murada II. W wieku 17 lat, popierany przez wojsko paszy Mustafy Hassana, usiłował odzyskać tron ojca (ojciec Draculi został w międzyczasie zamordowany), jednak dopiero w lipcu 1456 roku objął on pełnię władzy i zabił mordercę ojca. Był to początek jego najdłuższego na tym terenie panowania, trwającego 6 lat. Dracula walczył, uciekał i znowu obejmował władzę - jego los był tu podobny do życiorysów wielu innych monarchów tego okresu. Jednak ponurą sławę zyskał dzięki swemu niewiarygodnemu okrucieństwu. Przez współczesnych nazywany był „Diabłem Wołoskim”, „wojewodą na palach” bądź krótko: „palownikiem”. Taki mu też nadano przydomek - słowo „Tepes” oznacza „wbijacz na pal”.

Dracula był człowiekiem bardzo pomysłowym, wynalazł np. maszynę do obdzierania ludzi żywcem ze skóry oraz drugą - do cięcia ich na plasterki. Jednak ulubionym rodzajem kaźni Draculi było zawsze palowanie. Wbrew pozorom była to bardzo „zaawansowana technologicznie” tortura. Najpierw człowiek przeznaczony do wbicia na pal oglądał spektakl: przygotowywanie samego pala jak i wąskiego palika (osadzanego na szczycie tego pierwszego), który służył do nabicia skazańca przez wprowadzenie go w odbyt. Była to cała ceremonia. Palik strugano z gałęzi posiadających liczne boczne odrosty, tak by powstał rodzaj drewnianej piły szarpiącej ludzkie ciało. Palik moczono w occie, suszono go i znowu moczono, miał on bowiem pęcznieć we wnętrznościach. Kaźni tej dokonywać musiał wyjątkowo doświadczony kat, gdyż najmniejszy błąd przy nabijaniu na pal mógł spowodować śmierć skazańca, a przecież nie o to chodziło. „Mistrz Małodobry” prowadził ostrożnie palik wzdłuż kręgosłupa, starannie omijając ostrzem ważne narządy wewnętrzne. Palik przebijał otrzewną, co powodowało silny krwotok wewnętrzny, który mógł doprowadzić do szybkiej śmierci. Z tego względu torturowanemu podawano wywar z dzikich jagód i mięty, który zwiększał krzepliwość krwi oraz wrażliwość na ból. Nabity fachowo na pal skazaniec mógł przeżyć nawet trzy doby, ani razu nie tracąc przytomności…

Uwielbiający oglądać cudzy ból Dracula spożywał większość swoich posiłków na świeżym powietrzu, wśród lasu pali. Zabijał z taką samą przyjemnością szlachetnie urodzonych jak i prostaków. Pewnego razu wbił na pal pięciuset wołoskich urzędników i szlachciców, ponieważ nie umieli wyrecytować z pamięci liczby poddanych Draculi na administrowanych przez siebie ziemiach. Innym razem zapoznał z palem sześciuset Cyganów handlujących w Boraszowie. W oryginalny sposób rozwiązywał też problem bezrobotnych i włóczęgów: zapraszał takowych na grupowe biesiady, po czym, kiedy towarzystwo było już dobrze spite, z rozkazu Vlada zamykano drzwi i okna i podpalano cały budynek. Dracula propagował też na swój sposób zasady uczciwości w zakresie handlu i rzemiosła: każdy kto spróbował oszukać klienta miał szansę jeszcze raz ocenić swoje postępowanie… z wysokości pala. Na rynku w Tirgoviste Dracula umieścił złoty kielich, którego każdy mógł używać jako naczynia do picia. Źródła historyczne podają, że za panowania księcia Vlada ani razu nikt nie próbował go ukraść… Kroniki wspominają też, że Dracula własnoręcznie rozcinał piersi i brzuchy kobietom; posłom sułtana, którzy nie chcieli zdjąć przed nim turbanów, kazał przybić je do głowy długimi gwoździami, a jeńcom tureckim oprawcy Vlada zdzierali skórę ze stóp, nacierali je solą i dawali do lizania bydłu.

Po kolejnym ataku tureckim Dracula zbiegł na Węgry. Po uzyskaniu pomocy króla węgierskiego Macieja Korwina objął ponownie władzę na terenie Wołoszczyzny (po raz trzeci). Zginął zamordowany pod koniec 1476 roku. A później był już Bram Stoker i legenda największego wampira wszechczasów…_________________
Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 wrz 2012, 22:09 
Administrator
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 21
Rejestracja: 03 lis 2008, 08:07
Posty: 8932
Lokalizacja: Gród Bestiarium
Płeć: Mężczyzna
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Wszystko ku chwale większej frajdy!
Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: