Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 16 sty 2018, 20:28

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jerzy Żuławski - "Trylogia księżycowa"
Srebrny Rycerz
Awatar użytkownika
Reputacja: 0
Na srebrnym globie: Rękopis z Księżyca
Zwycięzca
Stara Ziemia

Obrazek

W temacie książek będę starał się Was przkonać do lektury trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego. Mam ku temu powody.
Sam twórca był dla mnie osobą zupełnie nieznaną do tamtej pory. Na wstępie kilka informacji o jego osobie.
Jerzy Żuławski to polski pisarz z okresu Młodej Polski. Uznawany jest za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Jest przedstawicielem tzw dekadentyzmu i katastrofizmu co można wyczuć w polecanej pozycji. Moja przygoda z prozą Żuławskiego rozpoczęłą się jak to bywa, przez zupełny przypadek. Podczas własnej edukacji w szkole średniej podlegałem niezrozumiałym dla mnie dziś różnym zakazom, nakazom i innym obowiązkowym przepisom narzuconych przez szanowne grono pedagogiczne. Jednym z nich była forma przymuszania "żaków" do czytania książek. Każdy uczeń miał wyznaczony limit do zaliczenia. Tak właśnie trafiła do mnie pierwsza pozycja trylogii "Na srebrnym globie". Wybrałem ją bo nie była znacznych rozmiarów i wydanie należało do tych lepszych w twardej okładce. Sama lektura zajęła mi tylko jeden dzień (podkreślę jeszcze raz: jeden dzień). Wciągnęło mnie jak diabli. Kolejnych pozycji szukałem już sam. Chciałem czytać, czytać i tylko czytać. Byłem zafascynowany, a jeżeli chcesz wiedzieć czemu to weż do rąk proponowany przez mnie tytuł. Czas najwyższy napisać parę słówek o samej treści.

Na srebrnym globie (Rękopis z Księżyca) - Powieść napisana jest w formie pamiętnika jednego z uczestników wyprawy na Księżyc. Międzynarodowa ekipa naukowców po dostaniu się na srebrny glob, chce sprawdzić hipotezę, że jego przeciwna strona jest zasobna w tlen i nadaje się do kolonizacji. Zamknięci w specjalnym pojeździe przedzierają się przez księżycowe szczyty górskie i przepaście. Podróż ta staje się parabolą zmagań człowieka z własnymi słabościami, a poprzez podkreślenie oddalenia człowieka od macierzystej Ziemi, kultury i cywilizacji może być traktowana jako metafora losów jednostki zdanej na siebie w ramach izolowanej mikrogrupy społecznej.
Podróż kończy się śmiercią części z uczestników wyprawy. Grupka ocalałych dociera w końcu na drugą, nadającą się do życia półkulę Księżyca i zakłada na niej kolonię opartą na idei egalitaryzmu społecznego. Jednak natura ludzka okazuje się nieubłagana. Potomkowie osadników w efekcie działania prawa doboru naturalnego w warunkach chowu wsobnego (wszyscy pochodzą od jednej matki) oraz wskutek zmniejszonego ciążenia ulegają stopniowo degeneracji fizycznej, dziedziczą również głównie negatywne cechy osobowości. Mimo korzystnych warunków naturalnych nie tworzą na Księżycu raju, lecz hierarchiczne społeczeństwo oparte na zniewoleniu.
"Na srebrnym globie" kończy się pewnym niedopowiedzeniem co jest zaproszeniem czytelnika do ciągu dalszego.

Zwycięzca - W przypadku pierwszego tomu można spotkać typowe elementy S-F, to w drugim tomie przeważa fantasy. Jest też miejsce na trochę romantyzmu.
W drugiej części skarłowaciali potomkowie uczestników wyprawy, opisanej w poprzednim tomie trylogii, stworzyli na Księżycu podstawy kultury plemiennej. Równocześnie popadli w zależność od Szernów - okrutnych kosmitów, którzy zamieszkiwali Księżyc przed ich przybyciem. W tej niewoli, nadziei dodawała potomkom ludzi wiara nadejście Mesjasza - odrodzonego Starego Człowieka, który uwolni ich od wrogów. Kiedy na Księżyc przybywa ziemski kosmonauta Marek, przedstawiciel cywilizacji przełomu XXIX i XXX wieku, zostaje on uznany za owego Mesjasza - Zwycięzcę. Marek, poinformowany o sytuacji, postanawia pomóc Księżycanom w walce z wrogiem, wykorzystujac najnowsze zdobycze techniki. Równocześnie postanawia zreformować ich społeczeństwo likwidując feudalizm i wprowadzając zasady demokracji. Dzięki przywiezionej broni palnej odnosi wielkie zwycięstwo nad Szernami, ale nie udaje się mu zniszczyć ich całkowicie w niedostępnych górach. Klęską kończy się też próba reformowania ustroju na Ksieżycu. Nie jest wstanie wyegzekwować ustalonych przez siebie praw, a pozbawiony cudownych środków technicznych okazuje się bezradny. Ostatecznie obraca przeciw sobie społeczeństwo i ponosi śmierć...

Stara Ziemia - Czas akcji trzeciej części toczy się mniej więcej równocześnie z akcją powieści Zwycięzca, tylko w innym miejscu - na Ziemi. Jest przełom XXIX i XXX wieku. Europa zjednoczyła się w jeden organizm państwowy, któremu patronuje system spółek spółdzielczych. Niezwykłe maszyny i wynalazki zapewniają dobrobyt mieszkańcom. Nie ma jednak powszechnego egalitaryzmu. Burżuazja utrzymuje się dzięki pracy robotników, obsługujących setki maszyn, wykonujących wciąż te same zautomatyzowane czynności. Państwo staje się potężną i bezduszną maszyną ograniczającą wolność jednostki. Grupa intelektualistów pragnie przejąć władzę, wykorzystując niezadowolenie robotników, którymi gardzi. Istotną funkcję pełni w powieści cudowny wynalazek - przyrząd unicestwiający materię skonstruowany przez genialnego naukowca Jacka - głównego bohatera powieści. Owa potężna broń użyta jako obiekt przetargu w rozgrywkach politycznych przyczynia się do reformy ustroju... Tworząc swoją wizję przyszłości autor podejmuje polemikę z modernistycznymi koncepcjami naprawy świata. Jego prognoza to też reakcja na program odnowy socjalistów, oceniany jako metoda fantastyczna. Czuć tu też popularny w Europie katastrofizm. Jak się kończy trylogia? Dowiecie się po przeczytaniu. Miłej lektury.

Autor: slade43

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.